Készült: 2024.09.26.00:28:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2007.05.29.), 210. felszólalás
Felszólaló Borsos József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BORSOS JÓZSEF, az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A kisebbségi véleményünk azért döntött a tartózkodás mellett, mert úgy ítéltük meg, hogy azután, hogy 1997 óta folyamatosan kormányrendeleti szinten került szabályozásra a különféle intézkedéssorozatok tömkelege, amelyek ezzel a problémával, ezzel a kérdéssel foglalkoztak, örömmel vettük észre, hogy sikerült azt a tapasztalatot leszűrni ennyi év után, hogy mi az a négy célterület, az a négy prioritás, amelynek keretében meg lehet oldani ezt a kérdést.

Aztán az örömünk ennyiben maradt, mert megint azt látjuk, hogy nagyot akar markolni az előkészítő, és vélhetően keveset fog majd a markában tartani, hiszen a négy prioritás megjelölése mellé csatolt olyan kérdéseket, amik fontos kérdések, de igazából, a cél szempontjából nem ezek az elsődleges kérdések, tehát célszerű lett volna ennél maradni.

Ennyi idő után, ennyi tapasztalat után - és ez több kormányzat időszaka alatt leszűrt tapasztalat -, azt gondolom, hogy most már illő lett volna idáig eljutni - és ez a kisebbségi véleményünk is -, hogy ha már egy nemzetközi programot aláírunk 2005 elején, és 2007 közepén eljutunk odáig, hogy ebből valamiféle stratégiát fogalmazunk meg, akkor legalább az adatokat frissítsük, amelyek alapján dolgozunk, és ne az egyébként elismerten 2003-as felmérés adatai alapján induljunk el. Lehetett volna ezt frissíteni. Ha a kiindulási alapot nem jól határozzuk meg, akkor lehet, hogy a célokat sem jól fogjuk meghatározni.

Miért mondom ezt? Ezt azért mondom, mert erre most rímelt egyébként, amit a miniszter úr mondott, hogy európai problémákra is akarunk megoldásokat találni. Azt gondolom, hogy mi Magyarországon vagyunk, találjunk a mi magyar problémáinkra megoldást, és legalább azt el kellene dönteni egy ilyen stratégia előkészítése során, amelynek a címe kifejezetten roma integrációról szól, hogy akkor most tényleg azokkal a speciális, a cigányság köré szervezhető és ennyi idő után most már tényleg mindenki által ismert problémákkal foglalkozunk, vagy pedig megint elmaszatoljuk, és a nagy általánosságokból - egyébként már eddig előttünk levő többféle programból - általánosságokat beleveszünk.

(18.50)

Előttem szóló képviselőtársam idézett egy részt az indokolásból, és erre hivatkozva mondta azt, hogy ezért ők nagyon jónak tartják az előterjesztést. Én továbbolvasom ezt az indokolást, és én erre hivatkozva mondom azt, hogy miért nem tartjuk jónak. Azt mondja az indokolás, hogy a feladatok elsősorban területi és szociális szempontok, illetve ezek metszete alapján határozzák meg a legfontosabb intézkedéseket - és itt folytatódik -, amelyek hosszú távon biztosíthatják a legszegényebbek, közöttük nagy arányban romák társadalmi és gazdasági integrációját.

Akkor most ez a stratégiai terv a romákról szól vagy a szegényekről szól? Mert nem mindegy, hogy hogyan foglalkozunk ezzel a kérdéssel, mert nagyon sok programunk egyébként általában szegénységi kérdéssel foglalkozik. Ha ez speciális és roma integrációs program, akkor ez ezzel foglalkozzon. Azért mondom ezt, mint kisebbségi véleményt is, mert nem találunk választ ebben a programban arra, amit fölvetett egyébként az előttem szóló bizottsági előadó is, hogy amikor arról beszélünk, hogy integráció, és arról beszélünk, hogy ki kell nőni egy olyan csoportnak, amely példával tud elöl járni a többiek számára, akkor pont arra, hogy ezek a cigány emberek, akiknek sikerül kikapaszkodni, ők nem inkább az integráció irányába mennek, hanem az asszimiláció irányába mennek el, erre a kérdésre ez a stratégiai program nem válaszol, és ez egy nagyon súlyos kérdés véleményünk szerint.

A másik ilyen kérdés, hogy önmagában ez a program, amikor diszkriminációról beszél, önmaga diszkriminál, amikor arról beszél, hogy majd meg kell vizsgálni mint mutatószámot, hogy hány cigány ember lett orvosilag ellátva, meg kell vizsgálni azt, hogy hány roma (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) szociális munkás és ápoló tartozik ide.

Köszönöm szépen. Tehát valójában az integrációt nem látjuk ebben a kérdésben és a problémára való koncentrálást.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai