Készült: 2024.05.06.12:04:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2007.05.29.), 198. felszólalás
Felszólaló Nagy László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NAGY LÁSZLÓ, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága 2007. május 21-i ülésén megtárgyalta a roma integráció évtizede program stratégiai tervről szóló H/2920. számú országgyűlési határozati javaslatot. A bizottság részletes szakmai vitát folytatott le, tekintettel arra, hogy ez igen komoly téma, amit kellő súllyal kell kezelni.

A stratégiai terv négy prioritást fogalmaz meg: oktatás, foglalkoztatás, lakhatás és egészségügy. Ezek közül a bizottság elsősorban a foglalkoztatással foglalkozott.

A vita során több eltérő vélemény is megfogalmazódott, de a lényegi kérdésekben alapvetően egyetértettünk. A különbség lényegében úgy fogalmazható meg, az ellenzéknek kétségei voltak afelől, hogy ez a stratégiai terv megvalósul-e. A kormánypárti többség úgy találta, kellő garancia az, hogy a kormányzatnak be kell számolnia a Roma Integrációs Tanáccsal együttműködésben kétévente az Országgyűlésnek. Úgy gondoljuk, ez a beszámolási kötelezettség első körben kellő garanciát nyújt a program megvalósulásához, nem beszélve arról, hogy a többség úgy látta, a kormányzat kellő elszántságot mutat a program megvalósításához.

A többség kiemelten fontosnak tartotta, hogy az aktív foglalkoztatáspolitikai eszközök - mint a bértámogatás, a képzési támogatás, a járulékátvállalás, a közhasznú támogatás - működtetésével elsősorban a leghátrányosabb térségekben élő tartós munkanélküliek foglalkoztatási esélyeinek a javítása, a roma álláskeresők aktív eszközökhöz történő hozzáférésének elősegítése az egyik legfontosabb cél a foglalkoztatás területén.

Fontos célkitűzésnek tartottuk azt is, hogy a közmunkák tervezése és végrehajtása során a képzésben részt vevők munkaerő-pozíciójának javulnia kell, illetve hogy az elsődleges munkaerőpiacon való elhelyezkedésüket segíteni kell. Emellett azt is fontosnak tartottuk, hogy olyan közhasznú és közcélú munkaprogramok induljanak, amelyeket követően javul a résztvevők elsődleges munkaerőpiacra történő bekerülésének az esélye.

A többség azt is megfogalmazta, hogy több roma foglalkoztatása szükséges a közigazgatásban, illetve a közszolgáltatásban. Ezt azért tartjuk különösen fontosnak, mert véleményünk szerint fontos az, hogy a szegény romáknak mintát adjanak olyan romák, akik a közigazgatásban elnyernek egy fontos állást, vagy éppen rendőrként tudnak elhelyezkedni, hiszen elsődleges az, hogy mintát tudjunk mutatni a roma gyerekeknek, hova lehet eljutni akár egy-egy telepről is.

Kulcsfontosságúnak tartottuk azt is, hogy a végrehajtás során a romaszervezeteket hogyan tudjuk bevonni a konkrét lépésekbe, a hétköznapi intézkedésekbe, hiszen egy ilyen programot nem lehet csak felülről végrehajtani. Szoros együttműködésben kell dolgozni e program végrehajtása során a romákkal, a romaszervezetekkel, különben a program megvalósulása a legjobb szándék ellenére sem lesz sikeres. Ezért is üdvözöltük azt, hogy a kormányzat széles körű szakmai vitát folytatott le és támogatást talált a legfontosabb romaszervezeteknél, így többek között az Országos Cigány Önkormányzatnál. Azt gondolom, ez fontos eleme ennek a programnak.

A bizottság összességében 10 igen szavazattal és 8 nem szavazattal általános vitára alkalmasnak tartotta a javaslatot. Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai