Készült: 2024.04.26.05:20:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

55. ülésnap (2015.03.16.), 24. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Én először a parlament nyilvánosságát kihasználva arról szeretnék beszélni, hogy a kártalanítás hol is tart, mert bizony több mint százezer embert érint, és az embereket nagyon érdekli, hogy hogyan is fog ez megtörténni. Először is azt szeretném elmondani, hogy az Országos Betétbiztosítási Alap megkezdte a kártalanítást. Az Országos Betétbiztosítási Alap azokat a magán- és jogi személyeket kártalanítja, akiknek a DRB Banknál volt folyószámlája, illetve betétszámlája. Ez több mint 73 ezer magánszemélyt érint, és ezenfelül a gazdálkodókat, a betéti társaságokat, a kft.-ket, a gazdasági társaságokat.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János,
az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Összesen mintegy 103,3 milliárd forint kártalanítás kerül kifizetésre, amely forrás már a Betétbiztosítási Alap rendelkezésére áll, mi több, ezt már a kifizető bankok részére, illetve a posta részére át is adta. Itt az érintettek mintegy 90 százaléka részesül kártalanításban, tehát a 103,3 milliárd fölött 12,9 milliárd forint van olyan, ami a 100 ezer eurót meghaladta, és ezt a Betétbiztosítási Alap nem fogja tudni az érintett részére kifizetni.

Megkezdte a munkáját a Betétvédelmi Alap is, felmérte a helyzetet, és nemsokára meghatározza azt a határnapot, amelytől lehet majd jelentkezni. Ez a brókercéget érinti, és nem a bankokat. Itt felhívjuk az érintettek figyelmét, hogy itt nem automatikus a kártalanítás, hanem mindenkinek jelentkezni kell majd a Betétvédelmi Alapnál meghatározott naptól számított 90 napon belül, és azt követően kezdődhet meg a kártalanítás. Tehát a kártalanítás csak ezután fog tudni megkezdődni, ha az érintett személy jelentkezni fog a kártalanításra.

A Belügyminisztériumban megkezdődött az önkormányzatok kárainak, bennragadt forrásainak, pénzeinek a felmérése. Ez a munka lényegében a vége felé tart. Most már az önkormányzatok a felszámolótól megkapták, hogy mennyi pénzük ragadt benn, ezt tudták egyeztetni, és ezt követően a Belügyminisztérium adatszolgáltatása alapján ezt jelezni. Ez alapján készül egy összesítés, és a kormány ezt követően fog tudni dönteni arról, hogy az önkormányzatokat milyen támogatásban, további segítségben fogja részesíteni.

Elkezdtük fölmérni az állami érintettséget is. Itt közvetlen érintettséget nem találtunk, viszont közvetett érintettség nagyon sok helyen van. Példaként mondom, hogy európai uniós források ragadtak bent civil szervezeteknél, alapítványoknál vagy gazdasági társaságoknál, komoly összegek, amelyeket az államtól már megkaptak, de felhasználni nem tudták. Úgy gondolom, hogy erre is egy külön felmérést, egy külön kört kell majd tennünk és a döntéseket meghozni.

Szeretnék arra is reagálni, amit frakcióvezető úr mondott, hogy a pénzügyi közvetítőrendszer fejlesztésének előmozdítása érdekében valóban jogszabály-módosítás készül két vonalon, egyrészt a Nemzetgazdasági Minisztérium által, és a Magyar Nemzeti Banknak is van egy elképzelése. Nyilván ezeket az elképzeléseket egyeztetni fogjuk, majd április hónapban a kormány elé kerül, a kormány pedig az Országgyűlés elé fogja terjeszteni.

A törvényjavaslatoknak egyértelműen az a célja, hogy a pénzügyi fogyasztóvédelmet erősítsük, szigorítsuk az ellenőrzést. Az ellenőrzést öt év helyett háromévenként szeretnénk meghatározni, amikor a felügyeletnek átfogó vizsgálatot kell végeznie a pénzügyi vállalkozásokban. Ugyanez a helyzet a bírságokra vonatkozóan. Szigorítani szeretnénk a bírságokat, és a Pénzügyi Békéltető Testület eljárását is hatékonyabbá, gyorsabbá tenni.

Szeretnénk változtatni a Befektetővédelmi Alapra, tehát a BEVA-ra vonatkozó szabályokon is, ez sokkal kedvezőbb lenne az ügyfelek számára, illetve a BEVA működését is szeretnénk hatékonyabbá és gyorsabbá tenni.

(14.00)

Sok-sok európai uniós jogszabály átvezetése is meg fog történni ezekben a törvényjavaslatokban, aminek ‑ még egyszer hangsúlyozom ‑ egyetlen és legfontosabb célja a pénzügyi fogyasztóvédelem erősítése, az, hogy Magyarországon ilyen botrány, amelyről jelenleg keveset tudunk egyébként, még egyszer ne történhessen meg. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai