Készült: 2024.09.21.15:10:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2012.09.17.),  180-184. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:   176-179   180-184   185      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát.

Tisztelt Országgyűlés! Tóth Csaba, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszternek: "Lánc, lánc, eszterlánc..." címmel. Tóth Csaba képviselő urat illeti a szó.

TÓTH CSABA (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Korábban a kormány új munkahelyeket ígért. Most a munkahelyvédelmi akcióterv kapcsán megvédeni akarja azokat, azonban a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló javaslat is jól tükrözi, hogy a kormány az üres ígéreteket csak kampányfogásra használja fel.

A hírek egyebekről sem szólnak, csak sorra bedőlt és megszűnő vállalkozásokról. Ennek egyik oka az egyre nagyobb mértékű lánctartozás. Az építőiparban jelenleg a lánctartozás eléri a 400 milliárd forintot, melynek a fele már biztos, hogy soha nem lesz kifizetve. A kis- és középvállalkozói szektor ebből keletkező kára nagyobb, mint amennyi megtakarítást a kisadóktól remél a kormány. Az építőipari vállalkozásoknál a lánctartozás kialakulásának három általános oka lehet: az építtetői fedezet hiánya, az irreálisan alacsony vállalási ár és a rosszhiszemű megrendelői magatartás. Mind a három esetben a lánctartozás elindításának az általános eszköze az adott munkát teljesítő vállalkozás teljesítésének el nem ismerése, amikor a megrendelő a teljesítésigazolás elől csalárd módon kibúvik, teljesítésigazolás hiányában pedig az egyébként jól teljesítő vállalkozás nem nyújthatja be a számláját, így nem jut a jogos járandóságához.

A kormány korábban a lánctartozások megakadályozására intézkedéseket hozott, de a fedezetkezelői rendszer a gyakorlatban nem hozta a várt eredményeket. A problémára nem ad semmiféle megoldást, hiszen egyrészt nem tudja a hiányzó fedezetet megteremteni, és nem tudja a ki nem adott teljesítésigazolást kikényszeríteni a megrendelőből. Így van ez minden olyan intézkedéssel, amely kapkodva, társadalmi egyeztetés, hatásvizsgálatok, tanulmányok nélkül kerül a parlament elé. A kormány a hangzatos ígéretek helyett foglalkozzon a kis- és középvállalkozások valós problémájának megoldásával, hogy az adminisztrációs és adóterhek érdemi csökkentése mellett beruházásokat és a foglalkoztatást ösztönző, kiszámítható gazdasági környezetet teremtsen.

Éppen ezért kérdezem tisztelt államtitkár urat, hogy mit kívánnak tenni a lánctartozások megakadályozására, és kik a felelősek az ilyen mértékű lánctartozások kialakulásáért.

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Cséfalvay Zoltán államtitkár úrnak.

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Nem nagyon értem, amikor azt mondja, hogy a kormány az üres ígéreteket csak kampányfogásra használja fel, amikor a kisadózó vállalkozások tételes adójáról vagy a kisvállalati adóról szóló javaslatról van szó. Számításaink szerint a kisadózó vállalkozások tételes adója 400 ezer kisadózónak teremthet kedvezőbb helyzetet, a kisvállalkozói adó pedig további 220 ezer vállalkozás számára. Nem hinném, hogy ez kampányfogás lenne. Amennyiben segíteni lehet az adózás egyszerűsítésével a vállalkozások számára, azokat a lépéseket meg kell tenni.

Ami pedig a lánctartozást illeti: már a Széll Kálmán-terv kidolgozásánál felmerült, és ekkor létre is jött egy munkacsoport, amelyik alapvetően a lánctartozások rendszerében éppen a kis- és középvállalkozások helyzetét próbálja javítani. Azt vizsgálja ez a munkacsoport, hogy milyen lépésekkel lehet segíteni ebben. Néhányat megemlítenék az építőipari lánctartozások esetében, ahol az egyes jogviták gyors rendezésére való törekvés, az üzleti élet tisztességes működését elősegítendő kivitelezői nyilvántartás korszerűsítése, az építtetői fedezetkezelő piaci igényeknek megfelelő átalakítása, valamint az áfa rendszerében az uniós szabályozás alapján 2013-tól lehetővé váló pénzforgalmi elszámolás kialakítása, amely azokat a kis- és középvállalkozásokat segíti, amelyeknek nehézségeket okoz az áfafizetés, mielőtt a vevő kiegyenlítette volna a számláját.

Ez nagyon aprómunka, ezt azért hozzátenném, s eddig is utaltam rá, hogy csak az építőipar területén sok apró kis lépést tartalmaz. Azon vagyunk, hogy ez a sok apró kis lépés előbb-utóbb összeálljon egy olyan rendszerré, amely valóban a lánctartozások felszámolásához vezet.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát.

Tisztelt Országgyűlés! 16 óra 35 perc van, a kérdések végére értünk.

Most a következő napirendi pontunkig 15 perc szünetet rendelek el, tehát 16 óra 50 percig szünet következik.

(Szünet: 16.35 - 16.56

Elnök: Lezsák Sándor

Jegyzők: Göndör István és dr. Szűcs Lajos)




Felszólalások:   176-179   180-184   185      Ülésnap adatai