Készült: 2024.09.19.02:43:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2009.04.20.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóka János (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓKA JÁNOS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Kormány! Tisztelt Képviselők! Azért támogattuk a most felálló kormányt, mert működőképes válságkezelést ígért. Azért szavaztunk bizalmat Bajnai Gordonnak, mert képes volt vállalni azokat a döntéseket, amitől pártpolitikusok általában, pártállásra való tekintet nélkül hanyatt-homlok menekülnek.

(13.50)

Azért bízunk az új pénzügyminiszterben, mert a Reformszövegség általa jegyzett költségvetési és adóprogramját a mérvadó szakértők alkalmasnak látják arra, hogy Magyarország kijöhessen a gödörből. Egy teljes elvesztegetett év után újra van esély tehát a cselekvésre, a forint erősítésére, a megtakarítások, munkahelyek megőrzésére. Ezért a programban szereplő válságkezelő intézkedéseket - csakúgy, mint annak idején a Reformszövetség programját - az SZDSZ frakciója kész támogatni.

Most, 2009-ben, a világgazdasági válság kellős közepén meg kell végre értenünk, hogy a magyar állam sem költhet többet, mint amennyit a magyar gazdaság megtermel. Nem azért nem adhatunk több nyugdíjat, több fizetést, több támogatást, mert nem akarunk több pénzt juttatni a magyaroknak, hanem azért, mert az állam csak annyi pénzt költhet el, amennyit adók, járulékok, illetékek és egyéb bevételek formájában beszed a cégektől, a vállalkozóktól, az adófizetőktől. Márpedig Magyarország az elmúlt évtizedekben tartósan és számottevően többet költött, mint amennyit beszedett, miközben páratlanul magas terhekkel sújtotta az adófizetőket. Szó sincs arról, amit Navracsics frakcióvezető úr mondott, hogy a Fidesz időszakában ez máshogy lett volna. A Fidesz időszakában ugyanúgy magasak voltak az adók, ugyanúgy nagy volt a bürokrácia, ugyanúgy virágzott az állami korrupció Magyarországon. Az elmúlt húsz év egyetlen kormánya sem volt képes Magyarországon arra, hogy ebben a rendszerben rendet tegyen. Eközben aggasztóan eladósodtunk, most azonban azok a külföldi befektetők, akik korábban a többletet eddig finanszírozták, nem adnak nekünk több hitelt. Ezért a kormánynak vissza kell térnie a felelős gazdálkodáshoz.

Ez a változás nehéz lesz. Joggal mondja a miniszterelnök, hogy fájni fog, a Fidesz pedig joggal mondja, hogy ez megszorítás. A közgazdászok úgy fogalmaznak, hogy ezekkel az intézkedésekkel végre van esélye annak, hogy Magyarországon is helyreálljon a világ rendje, az a rend, amely lehetővé tette szomszédainknak, hogy az elmúlt évtizedben megelőzzenek bennünket, az a rend, amely sikeressé tette a fejlettebb nyugati államokat. Ezért arra kérem önt, miniszterelnök úr, hogy ne féljen tanulni szomszédainktól, versenytársainktól, Európától. Arra kérjük, hogy ne egy harmadik utat, ne egy újabb speciális, harmadik magyar modellt keressen, hanem nyugodtan alkalmazza azokat a megoldásokat, amelyeket mások máshol már sikeresen bevezettek. Mert az egykulcsos szlovák adórendszer, a befektetőbarát román gazdaságpolitika, az etnikai konfliktusokat is jól kezelő angol közösségi rendfenntartás, a skandináv környezetvédelmi modellek - és még sorolhatnánk a legjobb európai példákat - mind-mind megismerhetők, átvehetők.

Ma a magyar állam mintegy 9 ezer közfeladatot lát el, részben teljesen feleslegesen, általában pedig gyenge hatékonysággal és drágán. Nem is csoda, hogy a magyar központi igazgatás - tágabban értelmezve az állam - naponta mintegy 5 milliárd forintjába kerül az adófizetőknek. Most tehát arra kérjük a kormányt, hogy a politikailag érthető, szükséges, de csekély megtakarítást hozó, szimbolikus lépéseken túl jelentősen fogja vissza az állami kiadásokat, számolja fel a párhuzamosságokat, kurtítsa meg a hivatali dzsungelt, és mérsékelje a bürokráciát.

Cserében viszont azt javasoljuk, hogy a válságra való tekintettel támogassa a munkahelyek megőrzését, és ne adja föl az adócsökkentés terveit, ne adja fel azt az ambíciót, hogy a magyar állam méretének és kiadásainak csökkentésével párhuzamosan enyhítsen az adóprés szorításán, elsősorban a munka közterhein. Legyen következetes a Reformszövetség által is javasolt fő célkitűzés elérésében, csökkentse az állami újraelosztás mértékét. Tegyen a kormány a vállalkozásokért, hiszen a vállalkozások teremthetnek Magyarországon munkahelyeket; ha majd elmúlik a válság, Magyarországon érje meg vállalkozni.

Szeretnék egy konkrét javaslattal is élni: ha bizalmat szavaztunk a válságkezelő kormány szakértőinek, akkor most mi, képviselők ne akarjunk szakértőbbek lenni náluk. Ezért az SZDSZ-frakció a kormánytól vár egy koherens, versenyképes adóprogramot már az idei évre, és mi, szabad demokrata képviselők nem fogunk hozzá beadni önálló képviselői javaslatokat, módosító indítványokat. Ugyanezt javasoljuk a szocialistáknak, várjuk a kormányt támogató képviselőktől.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai