Készült: 2024.05.14.18:35:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2002.11.26.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:32


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A bűnüldöző szervek nemzetközi együttműködéséről szóló törvényjavaslat elfogadásával a magyar jogalkotás jelentős lépést tesz a nemzetközivé vált bűnözés, különösen a határokat átszelő szervezett bűnözés elleni küzdelem területén.

A törvényjavaslatban rögzített szabályok a gyors, a jelenleginél jóval gördülékenyebb és hatékonyabb nemzetközi bűnfelderítő, bűnüldöző munka alapjául szolgálhatnak. A hazai bűnüldöző szervek nemzetközi együttműködésének kereteit lényegesen kiterjesztő szabályok megalkotását a nemzetközi, elsősorban uniós elvárások is halaszthatatlanná tették. Az európai uniós jogharmonizáció és a szervezett bűnözés elleni fellépés területén az Unió tagállamai között érvényesülő európai joggyakorlat szempontjából a törvény megalkotásának kiemelkedő jelentőséget kell tulajdonítanunk. A törvény alapján születhetnek meg azok a többnyire kétoldalú államközi szerződések, amelyek eredményeként a magyar bűnüldöző szervek együttműködhetnek más államok hatóságaival. Emellett a magyar hatóságok üldözhetik a tetten ért, de másik állam területére menekülő tettest is.

Tisztelt Országgyűlés! Az Európai Unió Magyarország részvételét a büntetőügyekben való együttműködésben kiemelt szempontként kezeli. Erről személyesen is meggyőződhettem tegnap Londonban azon a nemzetközi konferencián, amelyen több mint ötven ország vett részt, és több mint húsz miniszter mondta el országainak álláspontját a délkelet-európai szervezett bűnözés elleni közös európai fellépésről. A csatlakozási szerződésünk részét képező úgynevezett védzáradék egyik pontja éppen e kérdésben hagyná meg a Bizottság és a tagállamok részére három évre az alkalmazás ideiglenes felfüggesztésének a jogát, illetve indítványozását. Súlyos következményekkel járhat minden olyan eset, amikor Magyarország nem az elvárások szerint teljesíti a maastrichti szerződésben a büntetőügyek területén a rendőri és az igazságügyi együttműködés fejezetének keretében meghatározott elvárásokat. A védzáradék kritériuma a csatlakozást megelőzően is alkalmazható, ezért is kell mindent megtennünk, hogy teljes mértékben készen álljunk az európai rendőri és igazságügyi együttműködésre. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a határokat átszelő bűnözéssel szemben csak nemzetközi összefogással lehet eredményeket elérni.

Tisztelt Országgyűlés! A jogszabályt előkészítő szakértőknek sok elméleti és gyakorlati problémával kellett szembesülniük. A problémák megoldásában az Unió szakértői is komoly segítséget nyújtottak, ezért köszönet illeti a szakértők kitűnő munkáját. Ugyanakkor őszinte köszönettel tartozom az országgyűlési képviselőknek is, akik módosító javaslataikkal, a törvényjavaslat vitájában való aktív részvételükkel, alkotó szándékú hozzájárulásukkal jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a törvényjavaslat jobb legyen, és most már ebben a megvitatott formában az Országgyűlés által megszavazásra kerüljön.

Mindezek alapján kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot fogadja el.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai