Készült: 2024.09.24.05:57:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

282. ülésnap (2013.05.27.),  119-126. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:   111-118   119-126   127-134      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel képviselő úr, a Jobbik képviselője, az Országgyűlés jegyzője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: "Hogyan segítene a kormányzat a devizahitelesek nem támogatott kétharmadán?" címmel. Z. Kárpát Dániel képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Jobbik minden olyan lépést értékel, ami akár 3-4 hitelkárosulton segít, így értékeljük azt is, hogy a kormányzat megkísérelt segítséget nyújtani az érintettek mintegy egyharmadának. Tehát ne erről beszéljünk ma, hogyha kérhetem. Legalábbis ennyi jogosultat érintett a szerencséseknek szóló végtörlesztés, az ígéretek tizedét sem teljesítő Nemzeti Eszközkezelő és társaik. Közöttük is állatorvosi lónak számít az árfolyamgát rendszere, amelyhez a jogosultak közül alig az egyharmad csatlakozott, talán nem véletlenül, hiszen az árfolyamgát jelentkezési határidejének kitolása, megszüntetése nem lehet megoldás, csak tüneti kezelés, és felveti azt a gyanút is, hogy nem akarnak igazságot a hitelkárosultaknak. Egyrészt nézzenek utána, hány olyan bejelentés érkezik, amely szerint az érintett bankok egy része árfolyamgát esetében a hitelek alapkamatával játszadozva elszívja a könnyítést az adós elől, aki pár év múlva kamatostul fizethet, másrészt pedig a rendszerbe való belépéshez szükséges tulajdonképpeni tartozáselismerő nyilatkozat egyes szakjogászi vélemények szerint nehezebbé teheti majd a későbbiekben, hogy a bíróságon megtámadják a többszörös visszaélésekkel tarkított szerződéseket, alapszerződéseket. Márpedig nincs az a tisztességes bíróság, amely ha évek múlva is, de ne leplezné le az érintett bankok minősített csalásait, egyoldalú áthárításait, arcátlan rablásait. Óriási szükség van tisztességes bankokra és tőkére, de az említett pénzügyi cápák nem ide tartoznak, nem tartozhatnak ide.

Adódik tehát a kérdés, miniszterelnök úr, mi vár a károsultak azon kétharmadára, mintegy 619 ezer ügyfélre és családtagjaikra, akik nem voltak szerencsések, akik egyedül kellett hogy felvegyék a harcot az állami hatóságok és mindenki támogatása nélkül azzal a globális hálózattal, azzal a kíméletlen bankrendszerrel, amely Magyarországról amúgy kiszivattyúzza a törlesztéseinkből befolyó tőkét, amely megállítja, kiszárítja a gazdaságot, és amely helyzet feloldása nélkül a magyar gazdaság nem is indítható be újra.

Várom válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Orbán Viktor miniszterelnök úr fogja megadni. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársam! Talán ismét köszönettel tartozom azért, hogy ezt az ügyet a parlament plenáris ülése elé hozza, és azt is köszönöm önnek, hogy szemben néhány más párt gyakorlatával, a hozzászólás célja nem az, hogy engem, illetve a kormányt megpróbálja a földbe gyalogolni, hanem hogy valóban komolyan beszéljünk olyan ügyekről, amelyek a legfontosabbak közé tartoznak ebben az országban.

Először is el tudom mondani azt, hogy mi az, amit eddig elvégeztünk. Bevezettük a kényszer-értékesítési kvótarendszert, a kedvezményes árfolyamon történő végtörlesztést, az árfolyamgátat, kamattámogatást adtunk a kisebb lakásba költözők részére, és a késedelmes devizahitelek egy bizonyos fajtáját elengedtük és forintra váltottuk. Az ön kérdésében benne foglaltatott egy állítás is az árfolyamgáttal kapcsolatban. Azt mondja ön - azt hiszem, hogy a tényeket illetően korrekten fogalmaz -, hogy egyharmada lépett be azoknak az árfolyamgátrendszerbe, akik beléphettek volna. Én arra szeretném kérni önt, hogy ezt ne a "csak" szóval vezesse be. Mert egyharmada az árfolyamgátasoknak 150 ezer szerződést jelent. Egy átlagos családdal számolva, az 450 ezer ember. Ez nem "csak", az nagyon sok. És örüljünk annak, hogy találtunk 8 évi semmittevés után olyan eszközöket (Dr. Józsa István: Erős forint kellene!), amivel 450 ezer embert képesek vagyunk olyan helyzetbe hozni, hogy a számításaink szerint évente 175 ezer forintot tud megtakarítani. Ez fontos dolog, és jó eredmény. Jobban teljesítünk, mint korábban, de egyetértek önnel, hogy még nem elég jól. Keresnünk kell azokat az eszközöket és módszereket, amivel a többi, a másik kétharmad embert is hozzá tudjuk segíteni ahhoz a döntéséhez, hogy belépjen az árfolyamgátrendszerbe.

Az egyik ilyen döntés hamarosan megszületik, vagy talán már meg is született, vagy a vita elkezdődik itt a Házban, ez arról szól, hogy a határidőt eltöröljük, és folyamatossá tesszük a belépés lehetőségét. Arra kérem önt, hogy ha majd odajutunk, akkor szavazatával legyen kedves és támogassa ezt az előterjesztést. (Simon Gábor: Így lesz, így lesz!)

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Egyperces viszonválaszra képviselő urat illeti a szó.

Parancsoljon!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Miniszterelnök Úr! Többször elmondtuk, hogy az árfolyamgát levegővételt jelenthet egyeseknek, de megoldást semmiképpen sem. Egy fizetési eltolást jelent, kamatostul verhetik le az adóson a tartozását, hogyha a bankok visszaéléseit önök hagyják. De akkor ne csak mi vitassuk meg ezt a problémát, beszéljünk az érintettekkel is. Összehívtuk ugyanis a devizahiteles kerekasztalt, ahol szinte az összes civil jogvédő szervezet megjelent, meghívtuk önöket is, a Fideszt is, a kormányzatot is, az NGM-et is, a pártok közül egyedül a Jobbik tette tiszteletét ezen a rendezvényen. Akadt pár üres szék tehát a devizahiteles kerekasztal találkozóján.

Várjuk tisztelettel miniszterelnök urat jövő pénteken 10 órakor, 7-én, találkozzon azokkal a civilekkel, akik közül nagyon sok a választójuk, nézzenek a károsultak szemébe, és találjunk megoldásokat együtt. Tehát mi nem vagyunk ellendrukkerek, megoldásokat kell találni, de ehhez önöknek oda kell ülni ahhoz az asztalhoz, nem lehet megspórolni a szembenézést, hiszen ezek a károsultak nem segélycsomagot akarnak, nem mentőövet akarnak, igazságot akarnak, igazságot kell szolgáltatniuk számukra. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Viszonválaszra miniszterelnök úré a szó.

Parancsoljon!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Nem szeretnék egy ilyen együttműködő hangulatú alkalmat paprikássá alakítani, de önnek nem engem kell arra figyelmeztetni, hogy a devizahitel-károsultaknak a szemébe nézzünk. Biztassa azokat, akik ebbe a helyzetbe hozták őket! (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!) A mi dolgunk csak abban áll és a mi felelősségünk annyi, hogy megpróbáljunk segíteni azokon, akiket a szocialisták hoztak ebbe a helyzetbe, tisztelt képviselőtársam. Ezért nekünk nem szembesítésre van szükségünk, mert ismerjük ezt a problémát, hanem arra van szükségünk, hogy közösen, ha lehet, önökkel együtt is kigondoljuk (Nyakó István: Nem kell shortolni, miniszterelnök úr!), hogy akiket a szocialisták belelöktek a kátyúba, hogyan tudjuk őket onnan kisegíteni. Ezért még egyszer mondom, ne szembesítésre hívjon bennünket, hanem inkább ajánlja fel az együttműködését, amit szívesen veszünk.

Ami egyébként a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. működését illeti, mint tudja, az megvásárolja a hiteladós ingatlanát, és méltányos bérleti díj ellenében bérlőként változatlanul bent tudnak maradni a lakásban, ilyen esetünk van ebben a pillanatban 3300 felajánlás, amit befogadtunk, és a tervünk az, hogy 2014 végéig ez a szám 25 ezerre is nőhet. Egyébként minden megoldás érdekel bennünket, minden előterjesztést és jobbító szándékot örömmel fogadunk. (Nyakó István: Egymillió új munkahely!)

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   111-118   119-126   127-134      Ülésnap adatai