Készült: 2024.09.23.19:53:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2012.12.03.),  109-116. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:53


Felszólalások:   107-108   109-116   117-126      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Miniszter úrnak a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Szabó Timea, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnöknek: "Meddig szabdaljuk még az alaptörvényt?" címmel. Szabó Timea képviselő asszonyt illeti a szó.

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Az Alkotmánybíróság nemrégiben Szabó Máté ombudsman kezdeményezésére megsemmisítette a szabálysértési törvény hajléktalanokat kriminalizáló rendelkezéseit. A testület indoklásában kimondta azt, amit az LMP már nagyon régóta hangoztatott, idézem: "a hajléktalanság szociális probléma, amit az államnak a szociális igazgatás, a szociális ellátás eszközeivel és nem büntetéssel kell kezelnie".

Miniszterelnök úr, ön ezek után pénteken azt nyilatkozta, hogy ez az Ab-határozat életszerűtlen, és ki kell mondani olyan alkotmányos elveket akár az alkotmányban, amelyek lehetővé teszik az önkormányzatoknak azt, hogy megtilthassák a hajléktalanoknak a közterületen való életvitelszerű tartózkodást. Miniszterelnök úr, nyugtasson meg, hogy ezt nem úgy értette ön felelős miniszterelnökként, hogy lábbal kívánja tiporni az Ab döntéseit, és az önnek nem tetsző döntések esetében inkább az alaptörvényt fogja hegesztgetni kénye-kedve szerint. Nyugtasson meg azzal kapcsolatban is, hogy ezt nem úgy értette, hogy felelős miniszterelnökként semmibe veszi Szabó Máté ombudsman javaslatait. Egyébként Szabó Máté ugyanazt mondta, amit az Alkotmánybíróság: a hajléktalanság kezelésében kizárólag olyan intézkedéseket tart elfogadhatónak, amelyek mentesek a rendészeti elemektől, szociális jellegűek, valóban alkalmasak arra, hogy elősegítsék a hajléktalan emberek visszailleszkedését a társadalomba, és hatékonyan előzik meg a hajléktalanná válást.

"Magyarország olyan ország, ahol az Alkotmánybíróság döntései mindenkire kötelezőek. Nincs kibúvó, kiskapu, ez a magyar demokrácia egyik vastörvénye." Miniszterelnök úr, ezek az ön szavai. Akkor válaszoljon nekem, kérem, miniszterelnök úr: hihetünk az ön szavának, vagy nem?

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Mielőtt érdemben válaszolnék, képviselő asszony, az ön kérdésére, először is azt a jó hírt hadd osszam meg önökkel és az ország nyilvánosságával is, hogy a magyar kormány meghozta a szükséges döntéseket ahhoz, hogy az ország föl tudjon készülni a télre, és ezért ma Magyarországon több fűtött szálláshely áll rendelkezésre, mint ahány hajléktalan él Magyarországon. Tehát senki, egyetlenegy honfitársunk sem kényszerül arra, hogy a szabad ég alatt vészelje át a telet, mert a kormány gondoskodott arról, hogy mindenki megfelelő körülmények között, fedél alatt tölthesse el ezeket a nehéz heteket, esetleg hónapokat.

Ami az ön kérdését illeti, kettéválasztom, ha megengedi: van a hajléktalanügy és van az alkotmányosságról való gondolkodás. Ha belefér, akkor a másodikról is mondanék néhány szót.

Először is: életszerűtlennek tartom az Alkotmánybíróság döntését, de köteles vagyok tiszteletben tartani. Ugyanakkor azt gondolom, hogy ez egy rossz szabály. Következésképpen, szeretném megváltoztatni. Először szeretném megtudni, hogy csak én gondolom-e ezt így, vagy még sokan vannak ebben az országban. Ugyanis nemcsak kisebbség, hanem többség is létezik, az ő véleményük is nyom a latban. Ezért nemzeti konzultációt fogok indítani (Közbeszólások az MSZP soraiból: Már megint?) a megyei jogú városokban, hogy kikérjem az ott lakó emberek véleményét, hogy mit szeretnének ezzel a kérdéssel tenni. És ha az, amit ők tenni szeretnének, eltér attól, mint amit az Alkotmánybíróság helyesnek tart, akkor olyan alkotmányos szabályokat fogunk ide beterjeszteni, amelyek jogszerűen lehetővé teszik, hogy a többség akarata ebben a kérdésben érvényesüljön. Ez az első kérdés. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ami a második kérdéskört illeti, mindannyian tudjuk, hogy az alkotmány egy emberi alkotás. Megfelelő szabályok mellett létrejött emberi alkotás, tisztelet jár neki, de miután emberi alkotás, meg is lehet változtatni. A változtatásra szabályok vonatkoznak, azokat a szabályokat tiszteletben kell tartani, és így kell létrehozni olyan alkotmányos szabályokat, amelyek életszerű jogi szabályozást tesznek majd lehetővé például ebben a kérdésben. Erről a szándékunkról nem áll módunkban lemondani. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszterelnök úr. Viszonválaszra megadom a szót Szabó Timea képviselő asszonynak.

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Az a helyzet, hogy úgy tűnik, hogy a lila-fehér színösszeállítástól függetlenül mi kevés dologban értünk egyet, bár az ön esetében inkább a kék-pirosat tartanám helyénvalónak. (Zaj, közbeszólások a kormánypárti padsorokból.)

Miniszterelnök úr, az a helyzet, hogy ha ön megváltoztatja az alaptörvényt (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Egyedül nem tudja, csak a parlament.), akkor nem tartja tiszteletben az Ab döntését, még akkor is, ha ön most azt mondja.

Nem egészen értem, hogy egy alkotmányos demokráciában az Ab tiszteletben tartása helyett ön miért folyamatosan nemzeti konzultációkkal zsibbasztja az országot, amik ráadásul sok milliárd forintba kerülnek. (Zaj, moraj a kormánypárti padsorokban.)

(15.40)

Miniszterelnök Úr! Minden tiszteletem, de nagyon szépen megkérném önöket, hogy a szegények helyett a szegénység ellen küzdjenek; a hajléktalan emberek helyett a hajléktalanság felszámolásáért küzdjenek. Nem olyan szerencsés mindenki, mint ön vagy én, ebben az országban 3 millió szegény ember él. Segítsen rajtuk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), kérem szépen!

Köszönöm. (Taps az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A miniszterelnök urat viszonválasz illeti meg.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Először is, itt is azt keresem először, hogy miben értünk egyet. Egyetértünk abban, hogy a hajléktalanság egy olyan társadalmi jelenség, amelynek a felszámolása, visszaszorítása erkölcsi kérdés, és ezért egy kormánynak nemcsak a többség szempontjából, hanem a szükséget elszenvedők szempontjából is szemlélni kell a helyzetet.

Itt ragadom meg az alkalmat arra, hogy megköszönjem az összes civil szervezetnek és karitatív szervezetnek, amelyek az elmúlt években a kormánnyal együttműködve mindent megtettek annak érdekében, hogy a hajléktalanok helyzete elviselhetővé váljon Magyarországon.

Várom az indítványokat. Minden olyan javaslatot, amely a hajléktalanok helyzetén kíván javítani, szívesen fontolunk meg. Ugyanakkor nem mondunk le arról a jogunkról sem, a hajléktalanság mint élethelyzet nem ok arra, hogy elviselhetetlenné tegyük a többi, nem hajléktalan ember életét. Az ő jogaikat is védeni kell, és a kormánytöbbség ezt meg is fogja tenni.

Köszönöm a figyelmét. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   107-108   109-116   117-126      Ülésnap adatai