Készült: 2024.05.15.23:06:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

306. ülésnap (2013.09.30.), 369. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:  Előző  369  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mivel kormánypárti képviselőtársam elég jól elmondta az előterjesztés tartalmát, ezért - mivel technikai jellegű módosításról van szó - én ennek az ismétlésébe nem bocsátkoznék, inkább egy nagyon rövid általános helyzetet ismertetnék vagy mondanék, majd azután egy picit részletesebben talán az aggályokat, mint ahogy a kisebbségi véleményben megfogalmaztam.

Nem először mondom el, hogy egy adminisztratív típusú előterjesztés, még ha a célja olyan is, amivel egyet lehet érteni, hiszen egy elektronikus ügyintézés irányába való fokozatos átállás, illetve bürokráciacsökkentés mindig kívánatos dolog, mégsem helyettesítheti, fedheti el a tartalmi kérdéseket.

Konkrétan a szociális intézményekről egypár dolgot, hiszen az elmúlt két évben teljes mértékben átalakult a támogatási rendszer. Először a megyei önkormányzatok vagyonának teljes államosítása kapcsán a szociális és gyermekvédelmi intézmények, amelyek megyei önkormányzatok fenntartásában voltak, kerültek államosításra, majd gyakorlatilag ez évtől már a teljes szféra a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság égisze alá került. Nyilván új finanszírozási elvek kerültek meghatározásra a szakellátásban, és sokaknak aggálya volt, nemcsak politikai értelemben, hanem a szférában dolgozóknak is, hogy itt alulfinanszírozás történhet. Tulajdonképpen ez az aggály abban az értelemben sajnos igazolódott, hogy a napokban hetedjére módosult a költségvetés, és több milliárd forinttal kellett a szociális és gyermekvédelmi ellátások biztosítása kapcsán előirányzottakat növelni. Tehát jól látszik, hogy a feladatokra nem állt rendelkezésre korábban megfelelő összeg.

Fontosak ezek az adminisztratív javaslatok, de általában véve mégiscsak az lenne fontos, hogy megfelelő finanszírozást kapjon a terület, mert hogy egy ilyen előterjesztés kapcsán is ha legalább néhány mondat erejéig is, de el kell mondani, hogy egyre többen élnek ma létminimum alatt, most már mintegy 4,3 millió ember, egyre több idős, fogyatékos ember szorul gondozásra.

(23.20)

Tehát a jelenlegi gazdasági és szociális helyzetben igenis tartalmi változásra lenne szükség a kormány politikájában, olyan finanszírozás kellene mind az ellátottak oldaláról, mind pedig az intézmények tekintetében, amely kielégítő. Erre kellene talán a fő hangsúlyt fordítani és nem arra, hogy jövedelemátcsoportosítás történjen meg a magasabb jövedelműek, a legfelsőbb decilisben élők javára. Természetesen ettől függetlenül az előterjesztést tartalmilag is nézni kell. Mint már említettem, valóban a papír alapú ügyintézésről egyfajta elektronikus ügyintézésre való átállásról van szó; mint ahogy az előző, részint hasonló témában, hiszen néhány hete tárgyaltunk egy adminisztratív jellegű előterjesztést szintén, akkor is említettük. 2008-ban a Ket. módosításra került, tehát 5 éve. Úgy gondolom, hogy hónapokkal ezelőtt lehetett volna egy átfogóbb javaslatot a Ház elé terjeszteni, akkor talán több idő lett volna a felkészülésre az érintetteknek, az intézményeknek.

No pláne, hogy párhuzamosan zajlik egy másik adminisztrációs jellegű javaslatuk a Ház előtt. Egyébként a törvényalkotási program 39. pontjában egy decemberi felülvizsgálatot tervez nyilvántartási rendszerekben. Tehát talán összefogóbban, együtt, átfogóan lehetett volna a szociális és gyermekvédelmi szféra nyilvántartásokkal kapcsolatos kérdéseit kezelni. És talán egy kicsit több idő kellett volna. Most mondanám el az általános vita keretében, hogy van egy módosító javaslatunk, ami legalább egy hónappal próbál több időt adni, 2014. január 1-jével. Talán annyit lehet most mondani, hogy fontolják meg. Szerintünk ennek támogatása fontos volna.

Az uniós források kapcsán, amelyek rendelkezésre állnak, részint az államreform operatív program keretében, részint a TÁMOP 5.4.2-ből, itt 2,1 milliárd forintról van szó, a jövőben ennyiben segítik a hatálybalépést követően a szoftverfejlesztéseket és a képzéseket. Szerintünk ezek kulcskérdések. A javaslat megszünteti a most létező szociális intézményi regiszter rendszerét. Ez azért kérdés, mert minden problémával együtt, ami ennek kapcsán kérdőjelként felmerülhet, számos hasznos információt tartalmaz a már létező rendszer. Kérdés, hogy mi lesz az ott felgyűlt információkkal, illetve adatokkal.

Jobbikos képviselőtársam említett itt adatokat, ugye, itt a taj-alapú igénybe vevő nyilvántartási rendszer kapcsán, amelyet tavaly nyáron vezettek be. Tulajdonképpen azt mondták, hogy ennek nagyon fontos része itt a párhuzamosságok, jogosulatlan igénybevételek felszámolása. Ennek tekintetében összességében, ha jól látom, nagyjából negyedmilliárd forint jelentkezett megtakarításként. Nem tudom, erre számítottak-e vagy nagyobb volumenre. Kérdés, mi a helyzet ezzel az összeggel, megjelenik-e valamilyen módon az adott szférában.

Sok mindent elmondtam már a kisebbségi vélemény kapcsán, és azt gondolom, nem húznám a továbbiakban ezzel az időt, és nem ismételném meg újra ezeket a kérdéseket. Tehát még egyszer, a tartalmi kérdésekre kell előbb-utóbb választ adni. Én azt figyeltem meg, hogy hónapok óta inkább az ilyen adminisztratív, adminisztrációs jellegű törvénymódosítások elfogadása az irány. Míg, mondjuk, a január 1-jével fölálló új szociális és gyermekvédelmi rendszer elindulásával gyakorlatilag véglegesen látható az önök szociálpolitikája ebben a tekintetben, ami most már 4,3 millió létminimum alatt élőt jelent ebben az országban. Források kellenek, tartalmi változás kell úgy az ellátottak, mint az intézmények tekintetében. Szívesebben látnék már ilyen irányú előterjesztéseket, remélem, változtatnak a politikájukon.

Konkrétan az előterjesztés kapcsán pedig fontolják meg a módosító indítványokat, magával a bürokráciacsökkentéssel és az elektronikus ügyintézéssel egyet lehet érteni, de vannak azért még apróbb pontosítandó pontok is az előterjesztésben.

Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  369  Következő    Ülésnap adatai