Készült: 2024.06.03.04:38:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2015.09.04.), 122. felszólalás
Felszólaló Hende Csaba (Fidesz)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:17


Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HENDE CSABA honvédelmi miniszter: Köszönöm szépen a szót. Gyurcsány Ferenc felszólalásánál tartottam, aki szerint fel kellett volna készülni a fogadásra, ő is arra célzott, hogy táborokat kellett volna létesíteni. Hát sokra mennénk, van elegendő befogadóállomásunk. Talán tudják a jelenlévők, talán nem, hogy messze nem telítettek a magyarországi menekülttáborok, egyszerűen nem is hajlandóak a menekülttáborokban elfoglalni a helyüket és kivárni az eljárás végét a nálunk tartózkodó migránsok, az illegális bevándorlók, megélhetési bevándorlók. Tehát ez egy abszolút félreértés.

Nagy tévedésben van Gyurcsány Ferenc, amikor azt mondja, hogy a Magyar Honvédség katonái nincsenek kiképezve tömegkezelésre, nagyon is ki vannak képezve. Ez nem is lehet másként, hiszen az Alaptörvényünk szükségállapot idején a belső lázongások, zavargások megfékezésére, a rend helyreállítására kötelezi a Magyar Honvédséget. Ezért aztán honvédeink mind a kiképzést, mind pedig a szükséges felszerelést megkapják ehhez a tevékenységhez. Megjegyzem, hogy különösen intenzív kiképzést folytatunk a balkáni békefenntartó misszióink keretében ezen a területen, hiszen a Koszovóban, illetve Bosznia-Hercegovinában jelentős számban állomásozó magyar katonák egyébként nemzeti érdekeinket védik ott. Ezt még hadd mondjam el, mert örökké értetlenkednek a jobbikos képviselőtársak, mert Magyarországnak eminens érdeke az, hogy a Nyugat-Balkánon béke, rend és nyugalom legyen, mert mindenfajta békétlenség, probléma, belső villongás, polgárháború azonnal a kétszer kettő négy bizonyosságával zúdítja Magyarországra a lehető legterhesebb és összességében sokkal nagyobb áldozatot követelő következményeket akár migrációban, akár szervezett bűnözésben, akár drogkereskedelemben és egyéb negatív jelenségekben. Tehát ezen balkáni misszióink keretében különösen intenzív kiképzést kapnak a magyar honvédek adott esetben objektumvédelemre, illetve a békétlen tömeg kezelésére.

Természetesen a honvédelmi törvény világosan tartalmazza azt, hogy jogellenes parancsot nem köteles a katona végrehajtani. Természetesen fegyvertelen tömegre lőni, lőfegyvert használni, élet kioltására alkalmas fegyvert használni, az jogellenes. Tehát nem kell Gyurcsány Ferencnek meg senki másnak lázítania, parancs iránti engedetlenséget szítania, amikor lebegteti és sejteti, hogy nagy bajba keveredik majd az, meg meg lesz bélyegezve egy egész életre az a katona, aki efféle dolgokba, amiket itt most a kormány akar, belekeveredik. A dolog ennél sokkal világosabb és egyszerűbb: a törvényes elöljáró jogszerű parancsát a katona köteles végrehajtani, mindenki, aki ez ellen lázít és izgat, az a Magyar Honvédség rendjét, fegyelmét bomlasztja, az a lehető legsúlyosabb bűnt követi el, mert a magyar állam cselekvőképességét is gyengíti. Ezt nagyon fontosnak tartom elmondani, mert Gyurcsány Ferenc és az ő pártjának más tagjai napok óta igyekeznek elbizonytalanítani a Magyar Honvédség parancsnokait és tiszti karát. A leghatározottabban visszautasítom az ilyen törekvéseket. Természetesen a honvédség minden törvényes parancsot a törvényes felhatalmazás alapján végre fog hajtani, a rendet és a fegyelmet természetesen fenn fogjuk tartani.

Schiffer képviselő úr szintén vagy tábort akar, vagy azt, hogy küldjük el vonaton Németországba a migránsokat. Már bemutattam, hogy egyik pont akkora zsákutca, mint a másik. Tehát sajnos azt kell megállapítsam, hogy a képviselőtársak itt megint nem adtak megoldási javaslatokat, semmi konstruktív ötletük, semmi megvalósítható ötletük nincsen.

A honvédség pontos feladata felől érdeklődött Apáti István képviselő úr. Nagyon világosan rendelkezik erről a benyújtott törvényjavaslat, én a rendelkezéseit nem kívánom megismételni. Egy dolgot még egyszer szeretnék leszögezni: nem a honvédség alkalmazásáról és nem a honvédség felhasználásáról van szó adott esetben, hanem a honvédség közreműködéséről. Ez azt jelenti, hogy ugyanaz az alkotmányos helyzet, mint a katasztrófavédelmi esetekben, amikor is a katasztrófavédelem feladata elsődlegesen a problémák kezelése, és csak akkor és annyiban vehető igénybe a honvédség, amennyiben a katasztrófavédelem erői nem elegendőek. Itt is hasonló a helyzet: a rendőrség feladata marad az államhatár rendjének védelme és az államhatár őrizete. Az államhatár rendjének erőszakos háborítása esetén természetesen a honvédség jelen lévő erői igénybe vehetők, ugyanígy elképzelhető közös járőrözés és egyéb olyan műszaki és humanitárius ellátási feladatok is, mint például a pilóta nélküli repülőgépeink használata a vonalak megfigyelése érdekében, mint a közegészségügyi-járványügyi közreműködése a honvéd egészségügynek vagy éppen az ellátó kapacitásaink, a szállás, az étkezés biztosítása. Tehát számtalan területen lesznek, lehetnek feladatai a honvédségnek, amennyiben az Országgyűlés elfogadja az előttünk fekvő törvényt.

Díszszázad kivezénylését nem tervezzük, képviselő úr, a határra, a díszelgő katonáinknak Budapesten a különböző protokolláris alkalmakon van elegendő feladatuk. Úgyhogy kicsit ironikusan az ön valóban ironikusnak szánt kérdésére ezt tudom mondani. Érdemi közreműködésre készülünk, erre megfelelő kiképzéssel és felszereléssel rendelkezik a Magyar Honvédség.

Föltett egy kérdést Apáti képviselő úr, hogy mi akadályozza meg a csempészhajók elsüllyesztését. Ez nagyon jó kérdés, Líbia partjairól tömegesen indulnak ezek a gyakran aztán tragédiát is okozó - mert tengerbe vesznek a migránsok - csempészhajók. Az Európai Unió általam már említett EU-Navfor-Med kódnevű katonai missziója jelenleg, mondhatjuk így is, hogy fogatlan oroszlán, mert az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása nélkül olyan jellegű, egyébként nagyon indokolt és logikus lépésekre, mint amit képviselő úr is felvetett, például a csempészhajók megsemmisítésére vagy elkobzására nincs meg az ENSZ BT döntése nélkül a lehetőség.

Az, hogy milyen kényszerítő eszközöket vethetnek be a honvédek, szintén tartalmazza a törvényjavaslat.

(16.50)

Még egyszer elmondom, a fegyvertelen tömeggel szemben semmilyen békétlenség, lázongás vagy rendbontás esetén sem használhatnak a katonák éles lőfegyvert, kizárólag az ellenük intézett támadás esetén, kvázi önvédelmi helyzetben van erre mód. De hát nem gondolom, hogy ezek a migránsok, akik nagy pénzeket fizetnek az embercsempészeknek, szeretnének a déli határainknál megütközni bárkivel is és fegyveres csetepatéba keveredni. Azt reméljük, hogy a világos üzenetek, a fizikai határzár, a jogi fenyegetettség és a Magyar Honvédség, illetve a rendőrség erőinek látható jelenléte elegendő lesz arra, amire most még önmagában a kerítés, a műszaki zár nem elegendő, hogy tudniillik visszatartsa őket a magyar államhatár erőszakos és meg nem engedett átlépésétől.

Szerbia ugyan tagjelöltje az Európai Uniónak, de nem tagja. Kérdést tett fel képviselő úr, mi lesz, ha majd a román határ felől közelednek. Ez egy új helyzet lesz, hiszen Románia európai uniós tagállam. Ezen a folyón átkelünk majd akkor, ha odaérünk a hídhoz, tisztelt képviselő úr.

Novák Előd képviselő úr látható örömmel vette tudomásul, hogy vitába bocsátkozhat a kormány tagjával. Örülök, hogy ennek örül, bár először kissé tájékozatlan módon azt hitte, hogy visszaélek a zárszóval. Hát nem mondok zárszót, mert nem vagyok előterjesztő. A vitában veszek részt. Megint feltett egy olyan kérdést, amelynek nincs aktualitása, hiszen ezt a kérdést az Egyesült Államok nem tette fel a magyar kormánynak. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai