Készült: 2024.04.26.07:33:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2009.11.10.), 4. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Vannak ebben az országban olyan sajtótermékek, amelyek munkásságával talán már nem is érdemes a parlamentben foglalkozni, vagy nem lenne érdemes akkor, ha nem a jelenség lenne ijesztő és elszomorító. Az a jelenség, amelyik elűzte ebből az országból Bartók Bélát és oly sok embert, oly sok nagyszerű magyar művészt és tudóst; az a jelenség, amelyik tolerancia nélkül, együttérzés nélkül tekint minden olyan művészi megnyilvánulásra, amelyik ízlésvilágába nem fér bele, és minden olyan személyes megnyilvánulásra, amelyikkel nem ért egyet; az a fajta intolerancia, érzéketlenség és a művészettel szembeni teljes szembenállás, a művész egyéniségének teljes meg nem értése, a személyes és művészi hitvallásokat politikaiba fordító ellenérzés, intolerancia nyilvánul meg ebben a cikkben is, ami sajnos oly sok kárt okozott az elmúlt években is ennek az országnak.

Mert Kertész Imre Nobel-díjas író európai író. Olyan európai író, aki olyan jelenségekről ír, amelyek nemcsak a magyarokat, de mindenkit érdekelnek Európában, az intoleranciáról és a toleranciáról, a szenvedésről, a gyűlöletről, a szeretetről és a boldogságról. Olyan témákról ír, amelyek megérintenek mindenkit, aki nyitott szemmel közelíti meg őket, és bizony persze Kertész Imre magyar író is. Magyar író is, mert Krúdyt és Márait olvas, és mert magyarul ír, és mert az ő történetei, miközben általános érvényű történetek, nagyon is magyar történetek; olyan történetek, amelyek tükröt mutatnak nekünk arról, hogy milyen ennek az országnak a múltja és sajnos néha milyen a jelene. Aki pedig egy személyes nyilatkozatot, egy személyes hitvallást, egy emberi érzést politikai ügyként kezel, az pontosan ott tart ma is, ahol Horger Antal úr tartott, amikor József Attila "Se istenem, se hazám" verséből annak idején fegyelmi ügyet csinált.

Sajnálom, hogy vannak olyanok, akik nem tanultak a XX. század történetéből, nem tanulták meg azt, hogy stabil Magyarország, egészséges nemzet csak az egyéni vállalások megértéséből és elfogadásából, az érdemi vitából, a nézetek ütközéséből, a művészet tiszteletéből, a kultúra sokszínűségének elfogadásából származik.

(8.10)

Öröm volt látni, hogy ebben a cikkben is volt olyan - Vasy Géza irodalomtörténész -, aki megértette, hogy miről szól ez a nyilatkozat, és ugyanazt mondta, amit én is most mondani szeretnék: boldog 80. születésnapot kívánunk Kertész Imrének!

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai