Készült: 2024.09.21.21:53:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2009.11.10.), 330. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:16


Felszólalások:  Előző  330  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Amikor fölvetődött ez a kérdés, és tulajdonképpen néhány napon, néhány héten belül minden parlamenti párt kifejtette a véleményét arról, hogy hogyan képzeli el a kisebb parlamentet, akkor már világosan látszott, hogy a Fidesz elsősorban olyan választási rendszert kíván, ahol az egyéni körzetek megmaradnak, ahol megyei listák és országos lista is van. Annyit lehetett tudni, hogy megfelezné a jelenlegi rendszert. Azt nem mondta egy nyilatkozó sem, hogy több mandátumra számít, mint amennyi a támogatottsága.

Én végiggondolva a dolgot, kidolgoztam egy olyan 200 fős parlamenti modellt, ahol minden pártnak a véleménye találkozott. (Dr. Magyar Bálint, dr. Wiener György és Göndör István egymással konzultálnak.) Jó volna, ha a még jelen lévő képviselők... - két perc alatt összefoglalom, képviselő urak; Magyar Bálint képviselő úr, két perc alatt összefoglalom. Azt gondoltam, hogy az előterjesztő képviselő urat érdekli az elhangzó vélemény. Nagyon röviden összefoglalom, hogy van olyan megoldás, amely az előterjesztő véleményét is százszázalékosan teljesíti, nevezetesen, hogy egyfordulós legyen a választás, és az adott pártra leadott szavazatok arányában jussanak az induló pártok mandátumhoz. Azt gondolom, hogy ez az előterjesztés lényege és a kisebb létszámú parlament.

A Fidesznek az volt az álláspontja, hogy maradjanak meg az egyéni körzetek, megyei listák, országos lista. Azt nem mondta a Fidesz, hogy aránytalan mandátumelosztást akar, ezt nem mondta. Kialakítható egy olyan, körülbelül 90 egyéni választókerületből álló rendszer, ahol indulnának a pártok jelöltjei, egy szavazatot adnának le, mint az önkormányzati választásnál. A mandátumkiosztás viszont országos összesítés után úgy történne, hogy egy mandátumra jutó szavazat kell egy mandátumhoz, és aki elviszi az egyéni körzetet, ha többet kapott, mint az egy mandátumra jutó szavazat, akkor töredékszavazata keletkezik, ha kevesebbet kapott, de a legtöbbet, elvitte a mandátumot, akkor ki lehet pótolni. Tehát egy matematikai feladat, nem is túl bonyolult. Ha a jelenlévők el tudnák ezt a rendszert fogadni, akkor minimum annyit elérnénk, hogy világossá válna, hogy egy egyéni körzetes, megyei listás, országos listás rendszerben 200 fős parlamentben hajlandó-e a Fidesz támogatni, vagy nem. Legalább ennyit el lehetne érni. A Népszabadságban publikáltam ezt a javaslatomat, ha indokolt, vagy van rá érdeklődés, akkor szívesen megosztom a részleteket is.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  330  Következő    Ülésnap adatai