Készült: 2024.09.20.03:08:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

257. ülésnap (2005.10.24.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Áder János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁDER JÁNOS (Fidesz): Miniszterelnök Úr! Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Csak egy mondattal kanyarodjunk vissza az iménti műsorra! Az ön szóvivője, az ön magyar hangja, László Boglár az újságírók kérdésére, hogy hogy s mint volt A szólás szabadságában, a következőket mondta: a kormányfő operaházi beszéde reakció volt az egész napi átpolitizált ellenzéki megnyilvánulásokra. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Az “egész napiö, tehát az Orbán Viktor által elmondottakat is beleértette. (Taps és derültség az MSZP soraiból.)

Nos, egy kormány nem lehet olyan felelőtlen, hogy csak ígérni tudjon. Aki ígér, annak teljesítenie is kell. Tudja, miniszterelnök úr, hogy ki mondta ezeket a szavakat? Ön, 2004. november 12-én. A múlt héten ön csak annyira volt bátor, hogy a viszontválaszában, amire már az ellenzéki képviselőknek nincs módjuk és lehetőségük válaszolni, szóba hozza az euró 2010-es bevezetésének ügyét. Ha a múlt hét gazdasági pillanatfelvételét készítjük el, akkor mit látunk? Gyengül a forint, esik a BUX, külföldi elemzők komolytalannak tartják a kormány magyarázkodásait, Brüsszel pedig újabb rovót ad Magyarországnak. Hetek óta vitatéma, hogy miért nő a költségvetés hiánya, hogy miért szökik egekbe az államadósság, és hogy miért beszél összevissza Gyurcsány Ferenc az euró bevezetésével kapcsolatban.

Egyetlen kérdést azonban még nem tettek fel az elmúlt hetekben, ezért hadd tegyem meg ezt most: ki a felelős azért, hogy ez a helyzet bekövetkezett? Ki a felelős azért, hogy idáig jutottunk? Engedjenek meg egy rövid kronológiát, ami világosan mutatja egy szélkakas kormány teljes alkalmatlanságát. (Derültség az MSZP soraiban.) 2002. május 26., a szélkakas szerepében László Csaba. Pénzügyminiszter-jelöltként ő még azt mondja, hogy 2007-ben bevezethetjük az eurót. Tíz hónappal később, 2003. március 7-én, a szerepet ugyanaz a László Csaba játssza, már 2007 és 2009 közötti időpontról beszél az önök pénzügyminisztere. Négy hónap sem telik el, szereposztás, szerepcsere, a szélkakas szerepében Medgyessy Péter, 2003. július 16-án a kormány legfontosabb döntéséről számol be, közli velünk és az ország valamennyi választópolgárával, hogy 2008-ban fogják bevezetni az eurót. Még hozzáteszi azt is, hogy ez egyúttal a hétköznapi Európa megjelenését, megérkezését jelenti minden magyar számára. Nyolc hónap sem telik el, 2004. március 10-én, ezúttal a szélkakas szerepében Draskovics Tibor, azt mondja, hogy túl ambiciózus volt a 2008-as dátum, és 2008-2010 közé teszi az euró bevezetésének időpontját. Két hónappal később, a szereplő szintén Draskovics Tibor, már 2010-ről beszél. Itt egy viszonylag hosszú szünet következik, és 2005. szeptember 27-én, ezúttal a szélkakas szerepében már Gyurcsány Ferencet láthatjuk, azt mondja, hogy a 2010-hez képest egy-két évvel később is lehet az euró bevezetése. Itt aztán hirtelen felgyorsulnak az események, három hét sem telik el, és Gyurcsány Ferenc ismét módosítja az álláspontját - szélkakastól már csak ez így illik -, és azt mondja, hogy ragaszkodunk a 2010-es időponthoz. Három és fél év alatt hatszor módosították az álláspontjukat, miniszterelnök úr. De nemcsak az időpont távolodott, a feltételek teljesítésének esélye is egyre távolabb került. Nyilván ön is tudja, hogy a velünk együtt csatlakozó országok közül Magyarország az egyetlen, amelyik a négy feltételből egyetlenegyet sem tud teljesíteni, a másik kilenc ország legalább egyet-kettőt vagy akár hármat is.

Nézzünk szembe a tényekkel! A Medgyessy-Gyurcsány-kormány a saját maga által elfogadott programot sem tudta tartani. A konvergenciaprogramban, amit önök 2002-ben bocsátottak Brüsszel rendelkezésére, a költségvetési hiány mértékét meghatározták 2003-ra, 2004-re és 2005-re is, ehhez képest a valóságban 2003-ban a tervezett hiánynak a másfélszerese, 2004-ben a kétszerese, az idei esztendőben pedig a háromszorosa teljesült. Az önök által elfogadott költségvetés minden esztendőben nagyon rövid idő alatt kártyavárként omlott össze, és az önök által elfogadott konvergenciaprogramnak is csak annyi esélye volt, mint kártyavárnak a forgószélben. Gyurcsány Ferenc tapasztalatlanságát jól mutatja, hogy még soha nem fordult elő az Európai Unióban, hogy egy országot kétszer egymás után azért kelljen figyelmeztetni, mert nem teljesíti a saját maga által vállalt feladatokat.

Ezek után már csak egyetlenegy kérdésre szeretnénk, miniszterelnök úr, választ kapni. Honnan veszik el azt a 300 milliárd forintot, amiről ön is beszélt, a következő esztendőkben? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Kiket érint a megszorítás, hogy 2010-ben az euró valóban bevezethető legyen?

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai