Készült: 2024.05.17.16:32:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2002.02.04.), 18-22. felszólalás
Felszólaló Kuncze Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:  Előző  18 - 22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A miniszterelnök úr figyelmeztetett mindenkit, hogy senki ne veszítse el a fejét, aztán olyan kijelentésekre ragadtatta magát az SZDSZ-szel kapcsolatban, amelyek arra utalnak (Az elnök csenget.), hogy a saját javaslatait ő sem képes... (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját.)

 

ELNÖK: Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Ez már egy másik napirend előtti felszólalás, ahol nem nyílik lehetőség arra, hogy az előbbi polémiát folytassuk. Az előbbi vitát lezártuk, a miniszterelnöki zárszó lezárja a vitát, úgyhogy kérem, hogy az eredeti témának megfelelő napirend előtti felszólalását szíveskedjék elmondani.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr és tisztelt Képviselőtársaim! Én úgy értesültem, hogy ez egy parlament, ahol az emberek vitatkozni szoktak, miközben felszólalnak, és én éppen ezt teszem. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Ez valóban egy parlament, itt valóban lehet vitatkozni a Házszabály rendelkezései szerint, úgyhogy most önt a Házszabály rendelkezésének betartására kérem fel. Leadta a napirend előtti felszólalását, kérem, annak megfelelően mondja el a hozzászólását. A Házszabály szerint nincs lehetőség arra, hogy az előbbi vitát folytassuk.

Köszönöm szépen. (Közbeszólások.)

 

 

(15.30)

 

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én napirend előtti felszólalásomnak azt a címet adtam, hogy "A tavaszi ülésszak elé", és ennek keretében két dologról akartam beszélni. (Selmeczi Gabriella: Halljuk!) Az egyik a Fidesz és a MIÉP kokettálása (Moraj a Fidesz soraiban.), úgyhogy most előbb ezt fogom önöknek kifejteni, mert volt olyan idő ebben a magyar parlamentben, amikor a miniszterelnök úr nem győzött egyetérteni Csurka Istvánnak azokkal a kijelentéseivel, amelyekben megdicsérte őt, hogy szép volt az a mondata, hogy az EU-n kívül is van élet. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Téged is megdicsérünk majd!)

Most az EU-hoz azért kellene éppen csatlakoznunk, hogy a miniszterelnök urat ettől a MIÉP-es halálos öleléstől meg tudjuk menteni. (Felzúdulás a Fidesz soraiban. - Taps az SZDSZ soraiban.) Sajnos, voltak olyan felszólalások a parlamentben - nem az előbbiről beszélek, de voltak -, amelyek számomra azt jelentik (Dr. Répássy Róbert közbeszól.), hogy sajnos Csurka István már hordja be a meleg tömlőt a dunyha alá (Derültség az MSZP és az SZDSZ soraiban.), miközben a miniszterelnök úr még kinn illatosítja magát a fürdőszobában, de a nász nincsen messze. Ezt kell majd megakadályozni. (Derültség, taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

Vannak viták a parlamentben, amikor az egyik felszólaló azt állítja, hogy '94-98 a gazdasági stabilizáció időszaka volt, a másik felszólaló ezt kétségbe vonja, miközben adatokkal alátámasztani nem tudja. Ha kormányzás helyett nem kommunikációt folytatna, akkor pontosan tudná, hogy az az időszak volt szükséges ahhoz, hogy most négy éven keresztül osztogasson, és valóban az maradandó volt, mert még négy év alatt sem sikerült (Közbeszólás az MDF soraiból: Ezt te se hiszed!) egészen elrontani a dolgot. (Taps az SZDSZ soraiban.)

Ugyanakkor azonban ez az osztogatás, tisztelt képviselőtársaim, másról is szól. Mert ez az osztogatás arról szól, hogy most, amikor négy éven keresztül, illetve hat éven keresztül... - mert '97-ben már a 4 százalékot meghaladta a gazdasági növekedés; az idén például nem fogja, ennyit egyébként a miniszterelnök úrnak a kampányokban állandóan felbukkanó 7 százalékos gazdasági növekedési ígéreteiről, illetve azok megalapozottságáról. De mindenesetre ez alatt a hat év alatt (Molnár Róbert: Öt százalék kell, hogy bejussatok!), amióta van stabil gazdasági növekedés, egy ésszerű, megfontolt, átgondolt gazdaságpolitikával igenis lehetőség lett volna az adók jelentős csökkentésére.

Ehelyett a kormány azt a módszert választotta, hogy ezeket a pénzeket elszedte az emberektől, a vállalkozóktól, a magánszemélyektől, és valamilyen, egyébként ellenőrizhetetlen technikákkal visszaosztja számukra. Ezért javasoljuk mi következetesen, konzekvensen évek óta, hogy ehelyett inkább az adókat csökkentsük, mert valójában - és ez ezerszer bebizonyosodott már - az emberek, a vállalkozók, a magánszemélyek zsebében, általában a jövedelemtulajdonosok zsebében sokkal jobb helyen van az a pénz, mint az állam zsebében.

Ezért kell csökkenteni az adókat, ennek a lehetősége meglett volna, ezt a lehetőséget a kormány elpackázta, és ezért van az, hogy ma a magyar gazdaság nincs olyan versenyképes állapotban, mint amilyenben lehetne; és ezért van az, hogy a világgazdasági recessziót - és ennek a jelei világosan követhetőek - már kevésbé képes kivédeni, mint akkor tudta volna, ha a kormány nem kommunikációt, hanem például gazdaságpolitikát folytat.

Ezt mulasztotta el, én pedig azt mondtam, hogy ezzel élte fel a jövőt. Majd a következő választás utáni kormányváltáskor (Molnár Róbert: Akkor ti már sehol nem lesztek!) ezt kell visszacsinálni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  18 - 22  Következő    Ülésnap adatai