Készült: 2024.05.17.19:32:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2002.02.04.), 169. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  169  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Én tudomásul veszem Bauer Tamás képviselő úr érvelését, mint ahogy tudomásul veszem a módosító javaslatokat, de nem támogatom. A két kifejezés között: tudomásul venni, támogatni, hatalmas különbség van, és döbbenten olvastam a módosító javaslatot, mely szerint az Országgyűlés ne támogassa, hanem előkelő idegenként csak vegye tudomásul az olimpia megrendezésére irányuló szándékot.

Egy olimpia megrendezése nem néhány sportrajongó és sportoló magánügye, hanem ez egy nagy össznemzeti vállalkozás. Erre már az Unió részeként vállalkozik Magyarország, uniós segítséggel együtt. A felkészülés jegyében felgyorsul az ország fejlődése, és munkahelyek tízezrei létesülhetnek ezáltal. Az 1994-ben lemondott expó is induló vállalkozások sokaságától vette el a növekedés és sokuktól a létezés lehetőségét, és a lemondás hatására visszaesett a munkahelyteremtő beruházások lendülete is. A felkészülés jegyében erőteljesebben teljesülhet az ország egészségvédelmi és tömegsportprogramja, hiszen minél szélesebb az egészséges és edzett népesség tábora, annál nagyobb eséllyel lehet közülük olimpiai versenyzésre alkalmasakat válogatni.

 

(22.50)

 

Mi tudomásul vesszük azt, ha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem Budapestet jelöli ki, hanem egy másik várost jelöl ki a 2012-es versenyek színhelyéül, de ennyire külső szemlélőként nem viszonyulhatunk saját nemzeti rendezvényünk sikeréhez.

Kedves Bauer Képviselő Úr! A másik módosító javaslatával kapcsolatban megint csak megdöbbenésemet kell tolmácsolni, hiszen az egymástól függetlenül létező hatalmi ágak, a törvényhozó, a végrehajtó és a bírói hatalmi ág egyensúlyát borítaná fel nagyon durván az a módosító indítvány, amelyik pénzbüntetéssel sújtaná vagy ezt helyezné kilátásba azon országgyűlési képviselők számára, akik az olimpia megrendezése mellett adnák le szavazatukat. Számomra az a döbbenetes, hogy még 12 évvel a rendszerváltozás után is hallatszanak olyan hangok a politikában, amelyek régi pártállami reflexeknek megfelelően, a bírói függetlenséget semmibe véve már jó előre ítélkeznek, és büntetéseket szabnak ki. Attól természetesen nem tartok, hogy az Országgyűlés elfogadna egy ilyen alkotmánysértő módosítást, de restellem, hogy egyáltalán vitatkozni kelljen erről. Milyen alapvető tények megállapításának a jogát vonná meg a bírói kartól ez a módosító indítvány? Persze csak akkor vonná meg, ha pártállam lennénk, és nem alkotmányos köztársaság.

Megvonná például a veszteség megállapíthatóságának a jogát. Csak egy példát említek, a Forma 1-es versenyét. Évente több száz millió forinttal támogatja ezt a rendezvényt az állami költségvetés, de ez a támogatás mégsem veszteség, mert az itt foglalkoztatottak személyi jövedelemadója, a rendezvénnyel kapcsolatos szállodafoglalások, szolgáltatások általános forgalmi adója és helyi adója, valamint az ily módon befolyt társadalombiztosítási járulékok - önnek ezt jól kell tudnia -, ezek mind együttesen a legtöbb számítás szerint meghaladják a költségvetési támogatások összegét. Az olimpiára történő jelölés esetében ezek a rejtett állami bevételek már a kiadásokkal egy időben keletkezhetnek. Nem lehet tehát nyers számok alapján ítéletet alkotni a veszteség mibenlétéről.

A bírósági jogkörökbe belegázoló indítvány megvonná a bírói kartól azt a jogot is, hogy megállapítsa az úgynevezett felelősök körét. Előre, önhatalmúlag kijelölne egy kört, mellőzve a döntéshozók valódi körét. Mit mérlegelhetne egy pártállamtól független bíróság? A képviselő eskü szerinti feladata és kötelessége a választópolgárok képviselete. Ha bármelyik képviselő arra hivatkozik, hogy választókerületében 1500-2000 lakos aláírta az olimpia megrendezése iránti szándékot, és ezzel egyidejűleg választókerületében fel sem vetődött az ellen-aláírásgyűjtés gondolata, akkor ez a képviselő nem tett mást, csak a képviselői esküjét teljesítette, amiért semmiképpen nem vonható semmilyen módon felelősségre. Tudom, hogy vannak még olyan politikai erők, amelyeknek nincs ínyükre a képviseleti demokrácia, de ennek az elmaradásnak a bepótolása legyen az ő feladatuk.

Végezetül - elszaladt az idő -, kedves Bauer képviselő úr, ha ezt valaki nem is támogatja, de azért tudomásul vennie érdemes volna. Köszönöm szépen a figyelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  169  Következő    Ülésnap adatai