Készült: 2024.05.17.15:11:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2002.02.04.), 151. felszólalás
Felszólaló Koncz Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:21


Felszólalások:  Előző  151  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Egyetértek azokkal az előttem szólókkal, akik azt mondták, hogy az ifjúság helyzete, különösen drogügyben, nem lehet pártpolitikai kérdés.

Én magam is mint gyakorló szülő és mint pedagógus, emlékszem arra az időre, valamikor a '80-as években, amikor pedagóguskörökben már köztudott volt, hogy a kábítószer előfordul az országban. Beszéltek arról, hogy ennek a szenvedélynek már estek áldozatul gyermekek, egészen fiatal korúak is, és a politika akkor is késett ennek az ügynek a kezelésében.

Pedagógusként nem tudtuk, hogy lehet fölismerni egy kábítószer-élvező gyereket, hogy lehet fölismerni egy drogos gyereket; nem tudtuk, mikor szűkül össze a pupillája, mikor tágul ki. Legfeljebb a magyar kábítószerként is elhíresült ragasztózás volt az, amit egy akkori magyar pedagógus egyértelműen fölismert. Nem tudom, képviselőtársaim mennyire emlékeznek arra az orosz ragasztóra, amit kalénak hívtak annak idején, és Magyarországon a ragasztózást bizonyos körökben kalézásnak nevezték. Ennyire voltunk felkészültek abban az időben, ennyit tudott fölismerni egy átlagos magyar pedagógus.

 

(22.00)

 

Juhász Gábor képviselőtársam egészségi állapotával kapcsolatban kezdtem aggódni az előbb, mert dicsérte - legalábbis a felszólalása elején - ezt a jelentést bizonyos ideig, s aztán láttam, hogy nem tud kibújni a saját személyisége kereteiből, és kis személyeskedést is belevitt a kérdésbe, mármint azzal kapcsolatban, hogy mennyit késett a polgári kormány a kábítószerrel kapcsolatos intézkedéseit illetően. Szeretném megemlíteni, hogy ezt a kérdést is a polgári kormány kezelte először a maga súlyán és a maga helyén meggyőződésem szerint, mert '94 és '98 között négyéves késésről tudunk beszélni. Mindenesetre most megtörténtek azok a lépések, amelyeknek ebben a kérdésben meggyőződésem szerint meg kellett történniük.

Emlékszem a nagy vitákra, amelyek nem is igazából a kábítószer-ellenes stratégia kapcsán robbantak ki, hanem ennek a büntetőjogi következményei kapcsán. Én most szeretnék egypár szóval arról beszélni, hogy melyik az a terület, amelyben a Magyar Országgyűlés frakciói általában megegyeztek. Ez a terület a megelőzés, vagy ahogy most hivatalosan szokták mondani: a prevenció. Tudjuk azt, hogy ezen a területen nagyon fontos egység az iskola, a magyar általános iskola és középiskola, és ezeken a területeken kell megtenni azokat a lépéseket, amelyek megfelelő módon pozitívan befolyásolhatják ezt a kérdést, amelyet az előttem szólók is egyértelműen megoldani szeretnének.

Az iskolai drogmegelőzés, az iskolai drogprevenció elsődleges prevenció. Ha az iskolában már felszínre kerülnek a drogproblémák, akkor ezzel az elsődleges megelőzéssel, ezekkel a módszerekkel az iskolai környezetben a kábítószert használók kezelésére már nem tudunk megoldást keresni.

Mi lehet ennek a drogprevenciónak a célja? A korszerű szemlélet a drogprevenciót az egészségfejlesztés komplex kérdéskörében kezeli, ezt mindnyájan tudjuk. A cél tehát az, hogy mit csináljanak a fiatalok. Mit csináljanak? Hát egészségesen éljenek! Miközben annak a tudatosítása is fontos, hogy mit ne csináljanak, magyarán ne drogozzanak. Az, hogy ezekre a kérdésekre a fiatalok figyelmét megfelelő módon fel tudjuk hívni, bizony a pedagógusképzésben is nagyon sürgős és nagyon fontos lépéseket kellett megtenni. Pontosan ezért az Oktatási Minisztérium szervezésében megkezdődött az iskolai drogügyi koordinátorok képzése. Ennek keretében az összes középiskolában képzett szakemberek állnak majd a diákok rendelkezésére. Több olyan program lehetősége is körvonalazódik, amelyeknél még szükséges a programok elérésének biztosítása, a képzések áttekinthetővé tétele, továbbá folyamatos értékelése is nagyon fontos.

Adott alapokból kiindulva az OM szakértői szinten már kidolgozta az iskolai drogügyi koordinátori feladatok ellátásának a rendszerét. A drogügyi koordinátorok a többi pedagógushoz hasonlóan az iskolai drogproblémákat a pedagógusetika szellemében kezelik. Képzésük elkezdődött, amelynek várhatóan eredményeként összesen megközelítőleg - ezek tények - 5 ezer drogügyi koordinátor képzése valósul meg az elkövetkezendő években.

Az iskolai integrált drogprevenció szellemében került sor az egészségtan tantárgyi modul, valamint az osztályfőnöki órák egészségfejlesztési tartalmának kialakítására. Ennek eredményeképpen az általános iskola 6., 8. évfolyamain évi 18 órát, valamint az 5. és 12. évfolyamokon az osztályfőnöki órák legalább egyharmadát szükséges az említett tartalmakra hangsúlyozottan és a drogprevenció kérdéseire fordítani. Ezen túlmenően számos megelőzési eszköz, kiadvány, videofilm került kiküldésre az iskolákhoz, melyek prevenciós programok alapját képezik.

A pedagógus-továbbképzéseken cél, hogy a prevenciós képzés, valamint az egészségfejlesztés kapjon hangsúlyt. Ezek a képzések kapcsolódnak a pedagógusok akkreditált továbbképzéséhez. Az Ifjúsági és Sportminisztérium a 2001. évben 11,2 millió forint összegben támogatott pályázatok útján akkreditált továbbképzéseket, illetve ezek specifikus továbbfejlesztését a minél szélesebb körű hozzáférhetőség érdekében.

Az Oktatási Minisztérium szervezésében 2001 szeptemberében elindult az iskolai drogügyi koordinátorok képzése. Ez a 2001-2002. tanévben 700 - ez megint tény - középiskolai tanárt, míg a 2002-2003. tanévben ezer általános iskolai tanárt érint majd. A kortárs támogató szerepének megerősítését, a korosztály megközelítésében és a hiteles információk eljuttatásában szolgálják az Ifjúsági és Sportminisztérium ez irányú, évente kiírásra kerülő pályázatai. Például 1999-ben 45 pályázó támogatása történt 11 millió 350 ezer forint értékben. A 2000. évben 50 pályázatot támogatott az ISM összesen 24 millió 190 ezer forintnyi összeggel. 2001-ben 76 nyertes pályázó volt ebben a kategóriában, 30 millió 800 ezer forintnyi össztámogatással, összesen tehát mintegy százezer fő bevonásával.

Az Ifjúsági és Sportminisztérium, valamint az Oktatási Minisztérium közös pályázatokat is működtetett. Ezek a pályázatok támogatják az iskolák és a szakmai szervezetek - a prevenciószolgáltatókra gondolok - közötti együttműködést. Céljuk, hogy az iskolában, első lépcsőben a középiskolákban 180 ezer diák részvételével, korszerű szakmai megfontolásokat tükröző, interaktív oktatási technikákkal dolgozó programok jelenjenek meg, továbbá hogy sor kerüljön a pedagógusok és a szülők tájékoztatására is. A támogatás keretei között az érintett iskolák kidolgozzák drogprevenciós hangsúlyú egészségfejlesztési stratégiájukat is.

A pályázat megvalósítása során egyöntetű kritériumok mentén kerül sor az előzetes tájékozódásra, melyek eredményeképpen nagy mennyiségű, az adott intézményekre jellemző, az előfordulási gyakoriságot hitelesen tükröző adatok birtokába juthatunk.

Ugyancsak meghirdetésre kerültek az általános iskolákat megcélzó pályázatok, szintén az ISM és az Oktatási Minisztérium szakmai felügyelete melletti pályázati lehetőségek sora. Itt a felhasználható pénzösszeg 205 millió forint volt. Ez a nagyságrend az általános iskolák jelentős része számára lehetővé teszi a 6., 8. évfolyamok vonatkozásában, hogy a középiskolákhoz hasonlóan korszerű prevenciós tevékenységet indítsanak útjára a szeptemberben induló tanév során. A pályázat - hasonlóan a középiskolák körében megvalósultakhoz - igényli a prevenciós szervezetek részvételét, valamint itt is sor kerül eredmény- és folyamatértékelésre. A felsőoktatási program keretében egyrészt felsőoktatási tanácsadók képzésére kerül sor, ez 150 főt és 10 millió forintot jelent; másrészt ebben az évben beinduló program keretében életvezetési ambulanciákat létesítenek a nagy befogadóképességű egyetemi campusokon.

 

(22.10)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Asszony! Amint az előbb általam elmondottakból is nyilvánvaló, az Ifjúsági és Sportminisztérium, valamint az Oktatási Minisztérium más minisztériumokkal közösen tett és itt tényszámokkal is bizonyított erőfeszítései és más egyéb, a kábítószer-probléma visszaszorítására tett társadalmi és egyéb lépések hatékonyságát bizonyítja, hogy az illegális drogok kipróbálásának növekedése országosan lelassult, sőt Budapesten meg is állt.

Úgy gondolom, úgy érzem, hogy ha nem is sikerült mindenben a maximális lehetőségeket kihasználnunk, teljes eredményt elérnünk, az előbb elmondottak azt bizonyítják, hogy az elmúlt hosszú években mindnyájunk számára fájdalmasan mély mozdulatlanság után előrelépést jelentettek a drogmegelőzés, a drogprobléma megoldása terén. Köszönöm, hogy meghallgattak.

 




Felszólalások:  Előző  151  Következő    Ülésnap adatai