Készült: 2024.05.14.17:56:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2013.03.26.), 248. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 7:13


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Varga Zoltán képviselőtársam vetette fel a 6., 7. módosító indítványnál a társasházak kérdését és a szippantás kérdését. Valóban, ezek olyan dolgok, amelyeket tényleg vizsgálni kell, főleg a társasházi rendszeren belül a közgyűlés összehívása, annak a folytonossága, annak a legalitása, fogalmazzunk így, mert nagyon sok társasháznál ismerjük, milyen problémák vannak a vezetés és a lakosság, valamint a közgyűlés összehívásának a kérdésében. Nem véletlenül lett kitolva a módosító indítványoknak a benyújtása is.

A másik kérdésnél, a szippantás kérdésénél, azért ott is érzékelhetően óriási gondok vannak. Tehát azoknál a településeknél, ahol kötelező, a csatornázás tulajdonképpen végre lett hajtva, viszont nagyon sok egyén nem kötött rá valamilyen oknál fogva, vagy nem tudott, vagy nem állt forrás a rendelkezésére, tehát van egy kötelező érvényű szabály, amely alapján a talajterhelés esetében azért ott is van számos olyan szankció, amelyek tulajdonképpen a rá nem kötés esetén terhelik a lakosságot. A másik oldalon pedig a szippantások, pont azoknál a településeknél, ahol nincs csatorna, és ki tudja, milyen rendszerek épültek ki, tehát mennyire szabad egy derítő kérdése az egyéb vizek befolyásából adódóan, tehát ez is egy óriási nagy kérdés. Ezeket tehát tényleg valóban vizsgálni kell. Én is úgy érzem, hogy ebben a kérdésben a módosító indítványok benyújtásának a határideje azért is lett kitolva, hogy ezeket még tovább tudjuk vizsgálni.

Amit Göndör képviselőtársam mond, szóval, azt a magam részéről, már nem azt mondom, hogy nevetségesnek, de inkább komikusnak tartom, hogy egy preambulumban, amelyik a rezsicsökkentéshez tartozik, akkor soroljuk fel az elmúlt 23 év összes hibáját, tegyük bele azt, hogy ki, mikor, hogyan és miért felelt, ebbe bele lehet tenni a privatiziációs kérdéseket is, amelyek két napirendi ponttal ezelőtt megfogalmazódtak. Úgy érzem, ebben azt kell látni, és nem azt feltételezni, amit Göndör képviselőtársam elmondott, hanem valóban együtt kell érzékelnünk azt, hiszen ön is megfogalmazta, hogy egyetértenek, tehát az MSZP részéről is volt egy olyan megnyilatkozás, Mesterházy Attila részéről is, hogy egyetértenek a rezsicsökkentéssel.

Tényleg ebben az országban valóban el kell jutni abba az állapotba, hogy közösen lássuk azt, hogy idáig milyen hosszú lére lettek engedve a szolgáltatók, adott esetben milyen nyereségtartalommal tudtak dolgozni, hová jutott a rengeteg rezsidíj emelésével a magyar társadalom, az állampolgárok, egyéb más terhekkel együtt hogyan gyűrűzött ez be, milyen válságba kerültek az állampolgárok, a családok a fizetőképesség szempontjából, és most van - nyugodtan mondhatjuk - az a történelmi pillanat, amikor azt lehet mondani, hogy ebből elég, és tényleg próbáljunk meg úgy és olyan törvényeket alkotni, amelyekkel radikálisan tudjuk csökkenteni azt a nyereségtartalmat, amelyet, nem azt mondom, hogy idáig, de rendszeresen a szolgáltatók tulajdonképpen a maguk részéről be tudtak zsebelni.

Képviselőtársam, ha ránéz akár a francia, akár a német szolgáltatói szektorra, megnézi azok nyereségtartalmát és a nyereség, fogalmazzunk úgy, tisztességes nagyságrendjét, azért a nyugati országokban, ha valaki nem a szolgáltatói szektorban, hanem a termelői szektorban 8 százaléknál nagyobb nyereségtartalommal bír, ott már gyanús dolgok vannak, és a szolgáltatói szektorban maximum 4 százalék az, amit el tud viselni maga a rendszer. Azt lehet mondani, hogy afölött már kőkemény szankciók is bekövetkezhetnek. Ebből adódóan nem véletlen, én magam is furcsának tartom azt, hogy otthon megpróbálnak nagyon tisztességesen viselkedni a szolgáltatók, és ott, ahol tudtak a privatizációval kapcsolatosan a szolgáltatói szektorba belépni egy olyan országban, mint Magyarország vagy Románia, és lehetne tovább sorolni, ott meg viszont elszállnak a nyereségtartalom tekintetében. Tehát én is azt mondom, hogy be kell állni egy tisztességes kategóriába, abba a kategóriába, amit otthon is elviselnek, elfogadnak tőlük, azon felül, azt hiszem, nálunk, Magyarországon is ugyanazt a rendszert kell tudni alkalmazni, és abból áll maga a rezsicsökkentés.

Bízom benne, hogy azok a kérdések, amelyeket itt Varga képviselőtársam felvetett, ha nem is egyszerre, azonnal, de minden egyes részletében megoldást tudunk rá találni, hiszen tegye a szívére a kezét, ön is nagyon jól tudja, hogy a jelenlegi társasházi rendszerek hogyan működnek, adott esetben ott is milyen visszaélések vannak, és ebben a káoszban, azt hiszem, nehéz megtalálni azt a pontot, amellyel az egyes társasházi viszonyokat is rendbe lehetne tenni. Tehát valóban, a társasházi törvényt is valamilyen úton-módon úgy kellene megváltoztatni, hogy az ottani visszaélésekre is adott esetben fény derüljön, és ne kerülhessen sor olyan dolgokra, amelyeket ön is elmondott. Tehát azt mondom, és arra tudom biztatni a társasházi rendszerben működőket, hogy követeljék ki a közgyűlés megtartását, legyen ott mindenki, és nagyon határozottan azokat a lépéseket is próbálják meg követelni a társasházak vezetőitől, amelyekkel ezt a kérdést lehet rendezni.

(19.00)

Amit elmondott, hogy nagyon sok társasháznál működnek üzletek, ezek az üzletek amúgy is a fogyasztás területéről le lettek választva legtöbb esetben, tehát a legtöbb helyen, ott, ahol már megcsinálták a fogyasztási korszerűsítéseket, tehát az egyedi méréseket alakították ki tömbönként, ezeket meg tudták oldani. De ott, ahol nincs kialakítva az egyedi mérés, ott egy kicsikét ez bonyolult, hisz a fogyasztás alapján, nagyságrendek alapján próbálják meg ezt a kérdést rendezni.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Bízom benne, hogy kapcsolódó módosító indítványokkal még ezeket a kérdéseket is lehet majd rendezni, és valóban le tudjuk zárni ezt a témakört, és tényleg, valóban az ütemterv szerint végre lehet hajtani majd a rezsicsökkentéseket.

Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai