Készült: 2024.09.19.22:00:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

115. ülésnap (2020.03.30.), 18. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Amennyiben a járvány hatásairól beszélünk, akkor az emberéletek védelme az elsődleges, de nem mehetünk el szó nélkül, és ebben egyetértek önnel, a gazdasági következmények mellett sem, már csak azért sem, mert a járvány gazdasági hatásai a vírussal együtt megérkeztek Magyarországra; nemcsak Magyarországra egyébként, hanem minden európai országba. Nos, amikor ön azt mondja, hogy nem történt semmi, az egész egyszerűen nem állja ki a valóság próbáját, és csak azért fogalmazok ilyen puhán, mert ebben a helyzetben vagyunk. Mindenki tudja, hogy lépni kellett, és a kormány már számos intézkedést hozott. Úgyhogy, ha ön nem tette meg, akkor engedje meg, hogy a legfontosabbakat elmondjam.

Felfüggesztettük a március 18-a előtt kötött hitelszerződések törlesztését. Számolja ki nyugodtan, hogy ez a GDP hány százalékát jelenti, mert egészen biztosan nem annyit, mint amit hangoztat. A kölcsön a pénzügyi lízingszerződésekre és a hitelszerződésekre is vonatkozik. A fogyasztási hitelek esetében a THM nem lehet több mint az alapkamat plusz 5 százalékos szint. A leginkább sújtott ágazatokban külön lépésekre került sor. Idetartozik ugye a turizmus, a vendéglátás, de a kultúra és a személyszállítás is. Ezekben az ágazatokban a munkaadók járulékfizetési kötelezettségét teljesen elengedi a kormány, a munkavállalóknak pedig csak az egészségbiztosítási hozzájárulás minimumát kell befizetni. 81 ezer  tehát 81 ezer  katás kisvállalkozásnak nem kell befizetnie az átalányadót, ez komoly segítséget jelent. Erre mondja ön, hogy semmi.

Talán a Házban is teljes egyetértés övezi azt, hogy a kormány felfüggesztette a kilakoltatásokat és az adóvégrehajtásokat, és hogy egy családtámogatást is érintő döntést is említsek, a kormány meghosszabbítja a lejáró gyes-, gyed- és gyet-jogosultságokat a veszélyhelyzet lejárta utáni időkig. Ez csak az első hulláma az intézkedéseknek, tisztelt képviselő úr, jön még több is, abban biztos lehet.

Ha a munkahelyekről beszélünk, azzal egyetértek, hogy ez az egyik legfontosabb kérdés. De ha megnézem az önök javaslatait és a kormány döntéseit, akkor egy jelentős hozzáállásbeli különbséget azért látunk. Az ellenzék mintha már most a tömeges munkanélküliség időszakára rendezkedne be. Most az nem vitás, hogy a járvány rendkívüli mértékben veszélyezteti a munkahelyeket, de mi nem szeretnénk befejezett tényként tekinteni erre, szeretnénk elkerülni a munkahelyek elvesztését. És azok a javaslatok, amelyeket a baloldal javasol, állandósítanák a munkanélküliséget, visszakanyarodást jelentenének egy olyan időszakba, amelyben jobban megérte segélyből élni munka helyett, még ha akkor egyébként nem is alapjövedelemnek hívták ezt a pénzügyi támogatást. Ezzel szemben mi munkaalapú társadalmat szeretnénk, ez a politika tette lehetővé, hogy az elmúlt években több mint 800 ezer új munkahely jöjjön létre Magyarországon, szemben egyébként a korábbi 12 százalékos munkanélküliséggel.

Ami a veszélyhelyzet meghosszabbítását illeti, illetve az ellenzék hozzáállását: szomorú dolog az, ahogy elnézem, hogy ezt az ügyet is pártpolitikai szemüvegen keresztül nézik, pedig ha levennék ezt a pártpolitikai szemüveget, akkor legalább két dolgot láthatnának. Egyik az, hogy más uniós országok is hoztak hasonló döntéseket és rendkívüli intézkedéseket, és azokon a helyeken, ahol ugyanúgy ádáz viták dúlnak az ellenzéki pártok és a kormánypártok között  például Spanyolországban , az ellenzék támogatta a rendkívüli intézkedéseket. Másrészt látnák azt, hogy Magyarországnak, amelynek a szolgálatára mi felesküdtünk, ennek az országnak most összefogásra van szüksége. És amikor az ellenzéki pártok, most teljesen mindegy, hogy melyik ellenzéki párt, kormányt támadó telefonhívásokat indítanak az ország számos pontján, az még nagyon-nagyon nem erről szól. Sokkal inkább egy szűk pártpolitikai megközelítést bizonyít, azt, hogy valójában nem mérték fel a helyzet komolyságát és súlyosságát.

Úgyhogy érdemes maguknak feltenni a kérdést, feltenni a kérdést, hogy vajon most vane az ideje az ilyen típusú támadásoknak. Vajon nem lennee helyes pár napra letenni a politikai bárdokat, és megnézni, hogy hogyan tudnának segíteni a járvány elleni védekezésben? Nem most kell erre válaszolniuk, talán nem is nekünk, hanem a saját választóiknak, akik, azt gondolom, hogy ugyanúgy vágynak arra, hogy mielőbb legyőzzük a járványt, és az élet Magyarországon visszatérjen a normális kerékvágásba.

Azt gondolom, hogy az ellenzéki pártoknak még minden lehetősége megvan arra, hogy részt vegyenek az összefogásban, az ajtó nyitva áll, még nem késő, hogy belépjenek rajta. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai