Készült: 2024.09.23.20:14:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

115. ülésnap (2020.03.30.), 16. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! A járvány elleni védekezés 19. napján járunk, és még mindig nincs megoldása a kormánynak arra, hogy mit kezdjen azokkal a tömegekkel, azokkal a százezrekkel, akik elvesztik a megélhetésüket a koronavírus-járványt követő gazdasági válságban. A kormány azzal hirdeti magát, hogy mennyire gyorsan reagál, mennyire erőteljes intézkedéseket tesz, de ha megnézzük a számokat, leghátul kullog az európai országok sorában, hiszen Spanyolország egy olyan csomagot fogadott el, amely a GDP 20 százalékának megfelelő élénkítést tartalmaz, de Ausztria vagy Lengyelország is a GDP 9-10 százalékát költi arra, hogy az azonnali gazdasági hatásokat kezelje, kivédje, megvédje a munkahelyeket, és biztosítsa az emberek számára a jövedelembiztonságot. Ehhez képest Orbán Viktor kormánya fél, azaz 0,5 százalékos mértékű gazdasági csomagot jelentett be mindeddig. (Hollik István: Nem igaz!) Sajnos igaz. Én lennék a legboldogabb, ha igaza lenne a közbekiabáló fideszes képviselőtársamnak, de az a helyzet, hogy minimális erőforrásokat mozgósított eddig a kieső jövedelmek pótlására.

(11.30)

Márpedig ez azért különösen problémás, merthogy a magyarok több mint egyharmadának még egyhavi tartaléka sincsen. Azt mondta 36 százalék tavaly nyáron, hogy legfeljebb egy hónapig tudja fedezni a kiadásait, és további 29 százaléknyian vannak azok az emberek, azok a családok, akik egy-két hónapra elegendő tartalékkal rendelkeznek. Tehát az, hogy most kiesnek jövedelmek a rendszerből, néhány héten belül nagyon súlyos szociális válsághelyzetet is fog eredményezni az egészségügyi válsághelyzet mellett.

Ha megnézzük, hogy a szomszédos országok, akik hasonló mértékben érintettek a járványban, milyen intézkedéseket tettek: Szlovákiában most fogadták el, hogy a kieső jövedelmek 80 százalékát pótolja az állam, Romániában 75 százalék, Csehországban már múlt héten elfogadták, szintén 80 százalékát fizeti az állam azoknak a béreknek, amelyek a kényszerszabadságra küldött munkavállalóknak járnának. A Párbeszéd azt követeli, hogy mindenekelőtt Magyarországon is egy ehhez hasonló intézkedést vezessenek be, legyen egy 80 százalék jövedelempótlás annak érdekében, hogy ne kelljen megszüntetni a munkahelyeket, hiszen az, hogy ez a válság mennyire lesz elhúzódó, mennyire lesz mély, mennyire lesz súlyos, azon múlik, hogy ha a járványügyi intézkedéseknek vége van, akkor egyből újra tude indulni a gazdasági élet úgy, ahogy az ez idáig folyt.

Tehát ha megszűnnek a munkahelyek, ha hagyják elveszni a munkahelyeket, márpedig a magyar vállalkozók nem tudják fizetni a bérköltségeket, akkor ez a válság példátlanul mély és elhúzódó lesz, ami kizárólag az Orbán-kormány késlekedésének a következménye lesz.

A második lépés, ha sikerül megvédeni minél több munkahelyet, akkor is bizonyos, hogy több tíz-, több százezer ember elveszíti az állását, és nekik nem elég az, hogy nem kell járulékokat fizetni, mondjuk, az önfoglalkoztatók, a katások esetében, ahol szintén egy nagyon igazságtalan kizárás van sokakra nézve a mentesülések tekintetében, de az is biztos, hogy azoknak, akik elveszítik az állásukat, az álláskeresési járadék nem elég, hogy legfeljebb három hónapig jár. Ez is az önök példátlan, embertelen gazdaságpolitikájának az egyik eleme, hogy lecsökkentették az álláskeresési járadék folyósítási idejét a korábbi kilenc hónapról három hónapra. Ezt kötelező azonnal visszaemelni. Minden közgazdász azt mondja, hogy ez embertelen és kontraproduktív intézkedés volt. Most itt az ideje, hogy visszatáncoljanak belőle.

A harmadik pedig, akiknek még az álláskeresési járadék sem fog járni, hiszen tudjuk, hogy nem mindenki van biztosítotti jogviszonyban, vagy éppen már eddig is olyan alacsony jövedelme volt, amit így-úgy kipótolt a gazdaság szürkezónájából vagy az informális gazdaságból, ezek a lehetőségek is megszűntek. Tehát biztos, hogy nagyon sokan most a kiegészítő jövedelmeik pótlására szorulnak.

Ezért a Párbeszéd azt javasolja, hogy egy válságkezelő alapjövedelmet vezessünk be. A válságkezelő alapjövedelem annyit tesz, hogy akinek a jövedelme nem éri el a százezer forintot, annak erre a szintre ki kell ezt pótolni, ki kell egészíteni, illetve minden nevelt gyermek után további 50 ezer forintig ki kell pótolni a családok jövedelmét. Ez az a minimumszint, ami az élelmiszerek és a gyógyszerek beszerzéséhez szükséges.

Tehát nagyon szépen kérem tényleg az Orbán-kormányt és az itt helyet foglaló Fidesz-KDNP-s képviselőtársaimat, hogy támogassák azt a felvetését a Párbeszédnek, hogy mindenki számára teremtsük meg a jövedelembiztonságot ebben a válságban, hiszen enélkül a szenvedés a szükségesnél is kiterjedtebb, mélyebb és erősebb lesz. Márpedig a kormánynak nincs fontosabb feladata, mint hogy az emberek, a családok szenvedését megelőzze vagy mérsékelje. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiból.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai