Készült: 2024.09.21.12:40:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2015.12.07.), 26-28. felszólalás
Felszólaló Ikotity István (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:19


Felszólalások:  Előző  26 - 28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Nem számít már újdonságnak, ha az egészségügy katasztrofális állapotairól hallunk (Gőgös Zoltán folyamatosan beszél dr. Fazekas Sándorhoz.), mostanra viszont odáig jutottunk, hogy minden hétre jut legalább egy hír arról, hogy az ország valamelyik részén nem fizetik ki a dolgozóknak a túlórákat, mint legutóbb Kalocsán az ápolók túlóráit, vagy felügyelet nélkül dolgoztatják a rezidenseket, és most legutóbb tízezer egészségügyi dolgozó várhatott arra heteket, hogy a bérüket kifizessék. Mikor szűnnek meg végre ezek az állandósult problémák… (Zaj. ‑ Gőgös Zoltán folyamatosan be­szél dr. Fazekas Sándorhoz. ‑ Az elnök csenget.)

ELNÖK: Kérem a képviselő urakat, hogy legyenek szívesek lehetővé tenni, hogy a kérdés elhangozzon! Ne azzal kezdjem az első napomat itt hosszú idő után, hogy a fegyelmezés pálcájához kelljen nyúlnom! Köszönöm szépen.

IKOTITY ISTVÁN (LMP): …a kínosabbnál kínosabb magyarázatok, amelyek szerint technikai hiba vagy az új rendszerre való átállás okozza a késlekedést? Ezek elfogadhatatlanok, ezeket ugyanis már nem fogadják el a bérleti díj helyett, és ezért a boltokban sem adnak élelmiszert az érintettek számára, akik például részmunkaidőben dolgoznak. Vagy említhetném akár a mentősöket is, akik elképesztően kevés pénzből kénytelenek amúgy is hónapról hónapra megélni, számukra ez a késlekedés különösen nehéz helyzetet teremtett. Ilyen munkakörülmények mellett, ha még azt a kevés bérüket sem kapják meg, ki az, aki nem fog ilyen körülmények között elmenekülni ebből az országból? (Gőgös Zoltán folyamatosan beszél dr. Fazekas Sándorhoz.)

A helyzet azért is súlyos, mert a kormány államosította a kórházakat, az egész rendszer egyre központosítottabb, a dolgozóknak pedig ‑ nyilván, akik közalkalmazottak ‑ ilyen mértékű állami kontroll mellett is rendszeres, hogy elmarad a béreik kifizetése, vagy más hasonló problémák jelentkeznek, így egyértelmű, hogy ezekért a kormányzatot terheli a felelősség. Azért is önöket terheli a felelősség, amiért még nem történt általános béremelés az egészségügyben. Az egészségügyet magára hagyták, a munkateher egyre nagyobb, a hiányzó dolgozók száma növekszik, a bérek az Unión belül jelenleg is a legalacsonyabbak között vannak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Meddig kell várni még az általános egészségügyi alapbéremelésre? Várom válaszát.




Felszólalások:  Előző  26 - 28  Következő    Ülésnap adatai