Készült: 2024.04.29.02:14:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2017.05.31.), 42. felszólalás
Felszólaló Witzmann Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:45


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WITZMANN MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Sok mindent hallhattunk itt a vitában. Eredetileg nem szándékoztam hozzászólni, de ha megengedik, néhány gondolatot megosztanék önökkel itt a sportfejlesztésekkel kapcsolatban.

A szocialista frakció részéről, Józsa képviselő úr részéről hallhattunk elég erőteljes bírálatokat és kritikákat a sportfejlesztésekkel kapcsolatban (Dr. Józsa István: Elismerést is!), elismerést is, többek között a taorendszerrel kapcsolatban is, de én a 2010 előtti évekből emlékszem sajnos olyan nehezen fenntartható, előnytelen, méregdrága konstrukciós fejlesztésekre, mint a PPP-konstrukciók. Történetesen ez az én választókörzetemben érintett több települést is: Tabon egy uszodát, Magyaratádon egy tornatermet, amelyek tulajdonképpen irreális költségeket emésztettek fel. Tulajdonképpen a 2010 előtti években ennek a támogatási konstrukciónak a következtében ezek a PPP-finanszírozások ugyan létrehoztak fejlesztéseket, de olyan terheket, összességében olyan milliárdos nagyságrendű terheket jelentett országos szinten ennek a sportinfrastruktúrának a fenntartása, amit üdvözlettel fogadtunk, hogy a magyar kormány megszüntetett. Tulajdonképpen ezek a létesítmények azóta kikerültek ebből a konstrukcióból, nyilván ez nagyon-nagyon sok pénzébe került a kormánynak.

(Hiszékeny Dezsőt a jegyzői székben
Gúr Nándor váltja fel.)

Új megoldásokat kellett az ilyen rossz megoldásokkal szemben keresni a kormánynak 2010-et követően. Ilyen új megoldás ‑ de hogy ne nagyon térjek el a témától, csak egy mondatban ‑ többek között az a nemzeti köznevelési infrastruktúra-fejlesztési program, amely egyáltalán nem európai uniós forrásokból, brüsszeli forrásokból táplálkozik, hanem 100 százalékosan önerős költségvetési forrásokból valósít meg olyan, egyébként régóta várt jogos igényeket és hiánypótló sport-infrastrukturális fejlesztéseket, amelyekre, azt gondolom, mindenféleképpen szükség volt.

Ha megengedik, itt is tudok konkrét példákat mondani. A választókörzetemben most adtunk át egy 1100 fős településnek, Andocsnak egy új tornacsarnokot, valóban modern és impozáns, 280 millió forintos beruházásból készült el. A település éves költségvetése 251 millió forint, tehát jól belátható, hogy önerőből soha nem telt volna erre az egész térséget kiszolgáló komplexumra, amely a környező településekről, Fiad, Nágocs, Kisbárapáti településekről érkező felnőttek és diákok számára is kiváló lehetőséget teremt. Most építjük a következőt a Nagyberény nevű településen, egy 1400 fős településről beszélünk, ott is egy új tornaterem fog a szolgálatába állni nyár végétől remélhetőleg az ott élőknek és a térségben élőknek. Tehát azt gondolom, ezek sokkal pozitívabb formái a sportinfrastruktúra-fejlesztésnek, mint amivel korábban találkozhattunk.

Rátérve a taóra. A taónak is szerencsére számos fejlesztést, beruházást köszönhetünk, történetesen a választókörzetem székhelyén, Siófokon is számos, egyébként az NB I-es kézilabdacsapat működését segítő munkacsarnoktól kezdve a sportkollégiumon át a szivacskézilabda-csarnokig számos beruházást adhattunk már át, és nagyon örülök, hogy ugyan az utolsó pillanatban, de a siófoki önkormányzat is beadott egy taós pályázatot uszoda létesítésére.

Tudom, hogy a taót nagyon sokszor próbálják elsősorban ellenzéki részről lejáratni és negatív kritikákkal illetni, mégis a minket sokszor kettős mércével és igen nagy szigorral bíráló Brüsszel valamiért 2023-ig, újabb hat évre lehetőséget adott a tao­rend­szer folytatására, tehát annyira akkor mégsem lehet rossz. Külön örülök neki, hogy abban azért egység mutatkozik, úgy látom, annak az ellenzéki padsorokban ülő képviselőtársaim is örülnek, hogy bővül a látvány-csapatsportok köre, tehát most már a röplabda is bekerülhet ebbe a körbe, ebbe a halmazba. Azt gondolom, valóban ez egy újabb pozitív előrelépés.

A 2011 és 2016 között eltelt évek számait tudom önöknek mondani: 72 százalékos növekedést igazolt vissza tulajdonképpen a taotámogatásoknak, a tao­rend­szernek köszönhetően, mindösszesen 155 ezerrel többen vannak ma versenyengedélyes, igazolt sportolók Magyarországon, ez is mindenféleképp egy óriási előrelépés; 300 új sportlétesítmény épült meg az elmúlt években a taónak köszönhetően, és több száznak sikerült a fejújítását megtenni. Azt gondolom, ezek megint csak a taorendszer pozitívumait emelik ki.

Somogy megyei országgyűlési képviselőként, engedjék meg, a Somogy megyében lévő számokat is kikerestem itt gyorsan. A 2016-17-es bajnoki szezonban az öt látvány-csapatsportágban több mint 9 ezer versenyengedélyes sportoló van nyilvántartva Somogy megyében; azt gondolom, ez mindenféleképpen szintén egy óriási pozitívum. A 2017. év első negyedévi adatai alapján tulajdonképpen azt mondhatjuk, hogy a látvány-csapatsportok támogatási rendszerének indulása óta 13,2 milliárd forint támogatás került jóváhagyásra Somogy megyében, tehát 13,2 milliárd, ezek csak az első negyedéves adatok, és ebből 4,5 milliárd került választókörzetem székhelyére, Siófokra.

Tehát tulajdonképpen azt mondhatom, hogy ezeknek a beruházásoknak, ezeknek a fejlesztéseknek több mint az egyharmada, közel a fele Siófokon koncentrálódott, aminek én azért is örülök, mert a sport nemcsak egy hobbi, nemcsak egy szenvedély, hanem azt gondolom, hogy a jól működő társadalom kialakításának egy fontos eszköze, lehetősége is. Túl azon, hogy egyébként élénkíti a gazdaságot, a GDP bővüléséhez hozzájárul, túl azon, hogy magyar vállalkozásoknak, vállalatoknak tudunk ezáltal munkát biztosítani, még olyan sportinfrastruktúra is létrejöhet, amelybe, azt gondolom, mi is szívesen engedjük be a gyermekeinket, és mi is szívesen veszünk részt ezekben az infrastrukturális fejlesztésekben a különféle sport- és közösségi rendezvényeken.

(11.50)

Végezetül, azt gondolom, hogy ha sportba fektetünk, akkor valóban a jövőbe fektetünk be, mert ha egy sportosabb, egészségesebb társadalmat tudunk kialakítani, akkor az testileg, lelkileg, szellemileg is jót tesz a társadalom, a közösség tagjainak, és ha egy társadalom egészsége erősebb, akkor ez mindenféleképpen pozitívan fog megjelenni a gazdasági teljesítőképességében is.

Én a kritikákra válaszul csak azt szerettem volna elmondani, és azért kértem szót, mert azt gondolom, a számok mindenféleképpen a sporttámogatások, a sportfejlesztések és a taorendszer sikerét igazolják. Nyilván azt is el tudom képzelni, hogy vannak ebben a rendszerben hibák, anomáliák, amik javításra és esetleg visszaellenőrzésre szorulnak, de önmagában véve azt gondolom, a kezdeményezés mindenféleképpen pozitív, mindenképpen jó. Sportbarát emberként pedig én személy szerint nagyon örülök, hogy egy újabb látvány-csapatsportággal bővülhet ezen sportágak köre. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai