Készült: 2024.04.28.23:36:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2017.05.31.), 100. felszólalás
Felszólaló Farkas Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 8:00


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS SÁNDOR (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőhegyesi ménesbirtokra a magyar önkép és identitás évezredes elemét jelentő lovaskultúra szerves és alapvető részeként tekinthetünk. Mezőhegyes neve az elmúlt több mint 230 év során összeforrt a kultúraápolással, a szakmai tudással, az ország egészére szétsugárzó építőmunkával, miközben maga is nemzeti hagyományunk szimbólumává, részévé vált.

A Nemzeti Ménesbirtokról és Tangazdaságról szóló 2016. évi XCI. törvény preambulumából idéztem néhány gondolatot. Mégis, most milyen feladatok előtt állunk, és milyen feladatokat kell ellátni a ménesbirtoknak a törvény alapján? Mezőhegyesen kialakult a védett őshonos magyar lófajták tenyésztése, genetikai értékének megőrzése és a magyar sportlófajta tenyésztése genetikai értékének teljesítményalapú növelése. Ez a lóágazatra vonatkozik. Az állattenyésztés egyéb vonatkozására is, akár a szarvasmarha-, tejelőtartásra és később a hagyományos fajta beállítására szükséges a megfelelő takarmány-előállítás, legelőgazdálkodás. A növénytermesztés az, amely meghatározza az egész gazdaság súlypontját és lehetőségét, amely kimondottan a vetőmagtermelésre, a mező- és erdőgazdasági, vadgazdálkodási, kertészeti és ehhez kapcsolódó oktatási, turisztikai és lovassport-tevékenységre vonatkozik.

Mezőhegyesen hagyományos a különösen az állat- és lótenyésztéshez kapcsolódó, valamint a modern igényeknek megfelelő elméleti és gyakorlati mezőgazdasági szakképzés, oktatás, várhatóan továbbképzés és felnőttképzés a tangazdaság keretén belül. Milyen előzmények, mik voltak azok, amelyek ennek a törvénynek a módosítását szükségessé tették? Néhány gondolatot mondanék, hogy megértse mindenki, aki a teremben van, és figyelemmel kíséri az előterjesztést.

A 2016. január 1-jétől 2016. december 31-éig központi költségvetési szervként működő Mezőhegyesi Állami Ménes költségvetési intézmény 2015. december 31. napjával vette át a Mezőhegyesi Állami Ménes Lótenyésztő és Értékesítő Kft. tevékenységeit, eszközeit, kötelezettségeit és követeléseit jogutód nélkül, jogszabály erejénél fogva, megszűnő gazdasági társaságtól.

A Mezőhegyesi Állami Ménes 2016. január 1-jétől a korábbi kft. eszközállományával gazdálkodott, amely a jogszabály erejénél fogva a társasági tulajdonból állami tulajdonná vált, és mint ilyenről, vagyonkezelői szerződést kellett volna kötni, amit megkíséreltek ugyan, de ez nem jött létre.

A nemzeti ménesbirtokról szóló 2016. évi XCI. törvény rendelkezései szerint a Mezőhegyesi Állami Ménes feladatai 2017. január 1-jétől, azaz ez év január 1-jétől jogutódlással a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt.-hez kerülnek át.

A törvényjavaslattal megoldandó problémák. A Mezőhegyesi Állami Ménes és Lótenyésztő és Értékesítő Kft. tevékenységét és eszközeit, kötelezettségeit és követeléseit vette át 2015. december 31. napjával a Mezőhegyesi Állami Ménes, amely 2016. január 1-jétől ’16. december 31-éig központi költségvetési intézményként működött a Földművelésügyi Minisztérium irányításával úgy, hogy a korábbi Mezőhegyesi Állami Ménes Lótenyésztő és Értékesítő Kft. eszközállományával gazdálkodott.

Mivel ez az eszközállomány a jogszabály erejénél fogva társasági tulajdonból állami tulajdonná vált, annak kezeléséhez vagyonkezelői szerződés megkötésére lett volna szükség, azonban erre nem került sor. A Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. mint 100 százalékos állami tulajdonban álló gazdasági társaság a Mezőhegyesi Állami Ménes által kezelt ingó vagyonelemek, lovak, egyéb állatok, termények tulajdonjogát nem szerezhette meg, mivel azok az állam tulajdonát képezik. Ugyanez igaz a Nemzeti Földalapkezelő Szervezettel megkötött földhasználati szerződések tárgyát képező földterületeken keletkezett termékek, termények és szaporulatok vonatkozásában, hiszen azok elválással szintén az állam tulajdonát képezik.

A ménesbirtok kötelezően ellátandó feladatainak jellegéből adódóan az ingóságok adásvétele gyak­ran szükségessé válik, azt hiszem, a gyakorló életből tudjuk, hogy ez mit jelent. A lóállomány szaporulata, a megtermelt termények, termékek vonatkozásában, mivel az ingóságok nem képezik a ménesbirtok tulajdonát, ezért a társaság nem kötheti meg az ingóságokkal kapcsolat adásvételeket, ezzel viszont a ménesbirtok feladatellátása ellehetetlenülhet.

(15.20)

Az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló 254/2007. (X. 4.) kormányrendelet 26. § (1) bekezdése értelmében az állami vagyont a törvényben, valamint a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel a tulajdonosijog-gyakorló, illetve az általa megbízott olyan személy értékesítheti, aki az értékesítés lebonyolítására kiírt közbeszerzési pályázatot elnyeri. Az idézett jogszabályhely (2) bekezdése lehetővé teszi, hogy a tulajdonosijog-gyakorló az értékesítés lebonyolítására egy meghatározott személyi körrel és meghatározott típusú vagyonelemek tekintetében megbízást köthessen, azonban ezen taxatív felsorolásba a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. mint költségvetési szervnek nem minősülő úgynevezett egyéb vagyonkezelő és a vagyonkezelt vagyontárgyai nem érthetők bele.

Tisztelt Képviselőtársaim! A fentiekre tekintettel felmerült a kérdés, hogy hogyan lehetne az ingóságokat a ménesbirtok tulajdonába rendelni annak érdekében, hogy a társaság a törvényben előírt kötelezettségeit el tudja látni. Ennek a problémának a megoldására került benyújtásra a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaságról szóló 2016. évi XCI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat, amelynek két fontos gondolata van. Az első: a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által vagyonkezelt ingatlanokon keletkezett termékek, termények és szaporulatok elválással a társaság tulajdonába kerülnek. A másik: a ménesbirtok vagyonkezelésében álló ingó vagyonelemek a jogszabály erejénél fogva tulajdon­átruházásra vonatkozó szerződéssel ingyenesen a ménesbirtok tulajdonába kerülnek.

Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy a működés érdekében támogassák ezt a törvényjavaslatot, hogy a Mezőhegyesi Ménesbirtok és Tangazdaság továbbra is az elkötelezettségének és a törvényben szereplő feladatainak eleget tudjon tenni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai