Készült: 2024.04.27.04:30:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2012.07.06.), 68. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 8:33


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Köszönöm szépen a képviselőtársaimnak a sok-sok hozzászólást.

Szeretnék egyrészt arról szólni, amit Göndör István legutóbbi felszólalóként elmondott, hogy őt átverték, és nehogy lyukra vagy lesre fussak én is ebben a helyzetben. Én nyilván igyekszem felvértezni magam, és igyekszem tájékozódni, mielőtt bármilyen döntést meghozok, ezért ez a döntés, ami az előttünk fekvő módosító javaslatnak a leképeződése, akkor született meg, amikor azon a Rogán Antal frakcióvezető úr által tartott megbeszélésen rögzült bennem, amire már utaltam az elején is, hogy valamennyi érintett, kutyatenyésztéssel foglalkozó szervezet vagy személy jelen volt ezen a megbeszélésen, és egyöntetű volt az álláspont, hogy a kutya-világkiállítást meg kell rendezni a jövő év májusában.

Ha december 31-éig adunk haladékot a szabálysértési törvényben foglaltak betartása érdekében, akkor a Nemzetközi Kinológiai Szövetség megvonja Magyarországtól a világkiállítás-rendezési jogot. Egy stabil, biztos jogszabályi hátteret várt a Nemzetközi Kinológiai Szövetség, ezt több irányba és komoly helyekre eljuttatott levelükben is kifejezték.

Én az FCI szabályrendszerét nagyjából ismerem, tudom azt, hogy nem országok, nem kormányok, nem pártok képviseltetik magukat a Nemzetközi Kinológiai Szövetségben, hanem tenyésztői szervezetek, országonként egy - esetünkben ez a MEOE. Ez valóban egy olyan helyzet, amely sajátos a világ kutyatenyésztésében, Magyarország erre is képes volt az elmúlt több mint tíz évben, hogy megteremtse azt a helyzetet, ami abból áll, hogy van egy 113 éves egyesület, ez a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete, és számára nincs megadva az állami elismertség, de meg van adva a nemzetközi szereplés lehetősége, míg a MEOE-ből kivált, megsértődött, összeveszett vagy egyébként önállósodni akaró szervezetek részére pedig a magyar állam megadta az állami elismertséget, de mivel egy szervezet vehet részt a nemzetközi kinológiai világban, ezért az ő részükre nincs sem nemzetközi törzskönyvezési, sem pedig kiállítási, szereplési lehetőség. Ezt a helyzetet megoldani valóban nem egyszerű, de a kormány igyekszik a maga szándékával, jó szándékával, akaratával ebben segíteni a hazai kutyatartóknak, kutyatenyésztőknek, hogy egy egységesülési folyamat létrejöjjön, és a nemzetközi szereplés lehetősége minden hazai kutyásnak, kutyatenyésztőnek legyen megadva, és toljuk össze az állami elismertséget a nemzetközi elismertséggel. Ez lehet a cél.

(11.40)

Nyilván ez a nagy összefüggésben elhelyezett cél, az alacsonyabb rendű cél - hogy nevezzem így - vagy a közvetlen megoldandó feladat a világkiállítás megrendezése. Ezért aztán a javaslat benyújtásra került, több képviselőtársam egyébként ezt támogatta. Valóban többkörös egyeztetés volt, azt hiszem, hogy lesz is majd. Főleg ha ezt a javaslatot elfogadja a tisztelt Ház, szerintem fontos, hogy koordináljuk és segítse; a politika felelőssége ez is, hogy a hazai problémás területeket megoldja, tehát egyfajta közvetítőként, moderátorként vagy mediátorként részt vegyünk ebben a feladatban.

Szeretném megnyugtatni a tisztelt képviselőtársaimat, hogy nyilván 50 éves emberként az ember sok mindent látott és megélt már, és nem mondom azt, hogy minden egyes döntésem az elmúlt - nevezzem így - 50 évben pártatlan volt, de higgyék el, hogy törekszem arra, hogy pártatlanul lássam, még ha én magam tagja is vagyok, mint sok más ezer ember, aki kutyákat tart és tenyészt, a MEOE-nek. Hiszen ez az egyetlenegy szervezet volt, semmilyen más szervezet nem volt, amely tömöríthette a hazai kutyatenyésztőket.

Nekem két mudi kutyám van, egy 12 éves szukám és egy 5 éves kan kutyám van. Volt néhány almom. Ezt a két kutyát én vásároltam - szeretném elmondani -, tehát soha senkitől, egyik vagy másik lobbiszervezettől, kutyaszervezettől ingyen semmit nem fogadtam el, kutyát sem fogadtam el ajándékba. Nem akarnék most képviselőket és akár még régi kormányzati szereplőket is fölsorolni, hogy kik azok, akik egyébként nem ezt az utat járták, de nem akarok személyeskedni, mert nem ez a megoldás kulcsa, hanem az a megoldás kulcsa, hogy igen, együtt kell működnünk. Ebben segítenünk kell a hazai kutyatenyésztést, mert méltó arra, hiszen a legnagyobb hagyományokkal rendelkezik Magyarország a kutyatenyésztés vonatkozásában.

Azért vettem ezt a fajtát és 12 évvel ezelőtt a mudi szukámat, mert a kihalás szélén volt ez a fajta. És ez világította meg bennem azt a gondolatot, hogy igenis a Magyar Országgyűlés elé kell hoznom azt az országgyűlési határozati javaslatot, amely arról szólt, hogy az őshonos régi magyar állatfajtákat és benne a 9 magyar kutyafajtát - a pulit, a mudit, a pumit, a komondort, a kuvaszt, a rövid szőrű magyar vizslát, a drótszőrű magyar vizslát, az erdei kopót és a magyar agarat - igenis nemzeti kinccsé kell nyilvánítanunk. Fölhívtam a figyelmet arra, hogy nem lehet az és nem fordulhat elő az, hogy itt különböző viták kereszttüzében az igazi nemzeti értékeinkről megfeledkezünk.

Másfél évig küzdöttem itt a parlamentben, hogy elfogadják. Nem a szlovákban, meg nem a románban, hanem hogy a magyar kutyafajták - ahogy az előbb felsoroltam -, a magyar szürkemarha meg a mangalica nemzeti kincs legyen, és ennek fölismerjük a genetikai értékét, azt itt, a magyar parlamentben kellett másfél éven keresztül benyújtani. Tizenháromszor szavazták le, még a napirendrevételét is, képzelje el, képviselő úr. Tehát ez történt, de végül sikerült elfogadtatni, de nekem ahány kiskutyám született, mindet ingyen továbbajándékoztam jó gazdának. Jó gazdának! Jó magyar embereknek - Áder János köztársasági elnök úrnak, akkor még nem volt az, csak képviselőtársam volt, Nagy Kálmán képviselőtársamnak, Balogh József képviselő úrnak és sok mindenki másnak, aki tanyán él a mai napig és őrzi a házát. Tehát a pártatlanság; - ilyen értelemben nem vagyok pártatlan, mert elfogult vagyok a magyar kutyázást illetően. Elfogult vagyok és szeretném, ha békés viszonyok lennének, mert nem hiszem azt el, hogy át kell politizálni és azt kell mondani, hogy a MEOE MSZP-s vagy fideszes szervezet. Nem így van.

Mindenféle ember van ott is, magyar emberek vannak, akik közül van, aki az MSZP-re szavaz, van, aki a Fideszre, van, aki a Jobbikra szavaz, biztos vagyok benne, de ezt nem kell méricskélnünk. Azt kell néznünk, hogy a hazai kutyázást tegyük rendbe, mert ez a nemzet egészének az érdeke. (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból: Az LMP-re nem szavazol?) Az LMP-re? Nem tudom. Nem végeztem ilyen típusú felméréseket. Semmilyen ilyen típusú felmérést nem végeztem, de lehet, hogy vannak olyanok is, akik az LMP-re szavaznak a MEOE-n belül.

No, tehát összességében amiket a kétpercesekben is reagáltam, hadd ne kelljen most már megismételnem. Szeretném kérni mindenkitől a kellő mértékű türelmet, józanságot és a segíteni akarást, a jó szándékot. Nyilván a kormány nem vállalhat magára mindent, de az biztos, hogy mivel civil egyesületről van szó és civil szervezetekről van szó, az biztos, hogy a jogi hátterét igyekszik megteremteni. Azzal, hogy egyébként az Országgyűlés fogadta el tavasszal a szabálysértési törvényt, szerintem komoly lépést tett annak érdekében, hogy a törvények betartásra kerüljenek mindenki által.

Bízom benne, hogy az egyeztetések odáig fognak majd jutni, hogy a hazai kutyástársadalom is rendeződni fog a belső viszonyrendszerében. Ebben - mondom - minden jó szándékú országgyűlési képviselőt, az ő véleményüket, álláspontjukat szívesen és örömmel várom én magam is, és nyilván a hazai kutyások is szeretnék, ha végre békesség lenne közöttük, és valóban a kuyatenyésztésre, valóban arra tudnának figyelni és koncentrálni, ami a szívügyük, a kutya.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai