Készült: 2024.04.28.13:19:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

158. ülésnap (2016.05.30.), 289-293. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:49


Felszólalások:  Előző  289 - 293  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Megmondom őszintén, most szomorodtam el igazán, bár látom, Boldog Istvánnak ennyi elég is volt, gyorsan elmegy, teljesítette a penzumot; nem volt rajta az a szép nyakkendő, amiben be szokott járni. Képviselő úr, az a problémám, megmondom őszintén, hogy azt hittem, hogy itt elkezdünk beszélgetni arról, hogy hogy lehetne változtatni a dolgokon. De rájöttem, hogy ön azt se tudja, hogy mi az, hogy offshore. Tehát nemhogy a problémán lehetne változtatni, hanem egyáltalán nem is érti, hogy miről beszél. (Derültség a Jobbik soraiban.) Egy csomó hazugsággal teletűzdelt zagyvaságot hallottunk tőle… (Az elnök kikapcsolja a szónok mikrofonját. ‑ Felzúdulás a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Képviselő úr, az elején világossá tettem, a személyeskedést nem fogom eltűrni. (Apáti István: Neki lehetett? ‑ Közbeszólások a Jobbik soraiban. ‑ Az elnök visszakapcsolja Szilágyi György mikrofonját.)

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Én nem azt mondtam, hogy hogy néz ki, mondjuk, Boldog István, mert arról is beszélhettem volna, de nem szeretném megsérteni…

ELNÖK: A nyakkendőjét említette képviselő úr, arra szólt… (Derültség.)

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Én azt minősítem, amit mondott, hát abból egyértelmű volt, hogy nem is tudja, hogy mi az, hogy offshore, és ezen vitatkozunk. És hazugságokat mondott, amely hazugságokért, remélem egyébként, ugyanúgy őt is majd be fogjuk perelni; ahogy például Halász János elszaladt arról a sajtótájékoztatóról, ott pedig tisztázhattuk volna ezeket a helyzeteket ‑ na, mindegy.

Az a probléma egyébként ‑ és ezeket nem értem, tényleg nem értem, az érvelésüket nem értem ‑, hogy elmondják itt folyamatosan szinte minden egyes felszólalásukban, hogy a szocialisták loptak és offshore-oztak. Jó, rendben van. De hát ez most följogosítja önöket arra, hogy önök is lopjanak meg offshore-ozzanak!? Nem! Elmondják, hogy a szocialisták hazudtak. Rendben van. De ez följogosítja önöket, hogy önök is hazudjanak!? Hát nem! Hát ez a probléma, hogy önök olyan érveket hoznak ide folyamatosan, hogy azt mondják, hogy ezzel önöket feljogosították.

A másik: mondtuk, hogy az offshore nyilatkozatot, hogy nincs offshore cégünk, minden jobbikos képviselő aláírta. Önök mit mondanak, miért nem írják alá ezeket a nyilatkozatokat? Mert azt mondják, hogy önöknek nincs takargatnivalójuk, hiszen a vagyonnyilatkozatukban kell nyilatkozni arról, hogy van‑e bármilyen cégük. Ezt mondják, ez az érvelésük, és közben ott van Horváth Zsolt, uraim! Horváth Zsoltnak le kellett adni vagyonnyilatkozatot? Le kellett adni! Benne volt az offshore cége a vagyonnyilatkozatában? Nem volt benne! Akkor miről beszélünk?! Hát, ha önöknek nincs offshore cégük, a vagyonnyilatkozatukat normálisan töltötték ki, akkor mondják már meg nekem, hogy milyen akadálya van annak, hogy aláírjanak még egy másik papírt is, amiben szintén azt mondják, hogy nincs offshore cégem, és aláírják!? Hát semmi, mert önöknek nincs takargatnivalójuk. Ez is egy olyan érvelés, amire azt mondom, hogy nem is értem. Horváth Zsolt, az önök volt országgyűlési képviselője az ékes példája annak, hogy egy offshore céggel rendelkező országgyűlési képviselő ‑ hiszen offshore céggel rendelkezett akkor, amikor országgyűlési képviselő volt ‑ nem írta bele az offshore cégét a vagyonnyilatkozatába. Hazudott! Becsapta az állampolgárokat és becsapott mindenkit. Akkor? Hát akkor itt a példa rá! Hát akkor miért nem változtatnak ezen?

Az elmúlt három esztendő során több tucat olyan esetet tártam csak én fel és tártam a tisztelt Ház elé, amelyikben a közpénzekkel szembeni visszaélések körvonalai elég alaposan kirajzolódtak. Azt kell mondanom, hogy sajnos hiába a megannyi hangzatos szónoklat, 25 esztendő elteltével ma sem a közérdek, a közvagyon gyarapítása, illetve a fejlődés lehetősége az, ami a felelős döntéshozók számára vezérelvként szolgál. Megcsapolták az EU-támo­ga­tásokat, ahogy a hazai költségvetési forrásokat is, a különböző, korábban szabadon gyakorolható jogokat államosították, majd divatos szóval élve koncesszió átadásával ott aratnak, ahol soha nem is vetettek. Ez volt az elmúlt hat év. Hol strómanok, hol offshore szervezetek mögé bújva szabotálják el a közvagyonnal történő, átlátható, felelős gazdálkodás elvének érvényre juttatását.

Egyvalami azonban minden ilyen ügyben közös, mégpedig az, hogy 2012. január 1-je óta törvénytelen. 2012. január 1-je óta önök nem tesznek egyebet, mint a saját maguk által alkotott szabályrendszert rúgják fel, és követnek el törvénytelenségeket lépten-nyomon; hangsúlyozom, törvénytelenségeket. Gátlástalanságuk és arroganciájuk miatt pedig büntetőjogi szófordulattal élve könnyelműen bíznak a következmények elmaradásában. Még egyszer mondom, törvénytelenül csinálják.

Az offshore szervezetek milliárdos támogatása, majd az ugyanezen szervezetek közbeszerzési eljárásokban történő versenyeztetése, majd megbízása, mind-mind olyan jogügylet, amelyek egész egyszerűen semmisek. Látom és tapasztalom, hogy az egyes kormánypárti képviselők, kiemelt államicég-vezetők képtelenek ellenállni annak, hogy a legkülönbözőbb egzotikus országokban jegyzett szervezetekkel közös érdekeltségeket tartsanak fenn. Nekik csak azt tudom ajánlani, hogy ízlelgessék, ismételgessék a polgári törvénykönyv rendelkezéseit, amely így hangzik: semmis az a szerződés, amely jogszabályba ütközik, vagy amelyet jogszabály megkerülésével kötöttek.

A Jobbik kormányának megalakulásával hamarabb elérkezik az idő, mint azt önök most gondolnák, amikor ezekről az ügyletekről ki fogják mondani a semmisséget, és a most könnyen zsebre vágott adóforintokat kínkeservvel, kamatostól fogják önök visszafizetni. A mai napig nem tudni, hogy kik állnak azok mögött a cégek mögött, amelyek 30-40 milliárd forintnyi EU-támogatást kapnak kizárólag 2012-ben. Államtitkár úr, látom, mosolyog rajta, így volt. 2012. január 1-je óta érvényes az a törvény, hogy átláthatatlan tulajdonosi szerkezetű offshore cégek nem kaphatnak európai uniós támogatást, nem kaphatnak közpénzt, mivel közpénz van az európai uniós támogatásokban is, nem kaphatják meg.

(20.00)

Mi történt? 2012 augusztusában ‑ megnéz­tük ‑ 76 cégnek több mint 30 milliárd forintnyi pénzt adtak oda. Ezért szűnt meg az NFÜ. Ezért vették el az akkori minisztertől az összes jogot. Ezért került Lázár Jánoshoz. Ezt csinálták önök, odaadták ezeknek a cégeknek ezeket a pénzeket, több mint 30 milliárd forintot. Lehet ezen mosolyogni, csak ez történt. Ezek tények. Majd kérdezze meg Lázár miniszter urat, hogy így volt‑e, jó!? Kérdezze meg tőle, nyugodtan! Akkor kezdték el vizsgálni ezeket a cégeket.

Ahogy a nemzetközi hullámokat vert Panama pedig számos neves politikai vezető karrierjének a végét jelentette, a hazai gyakorlat, Orbán Viktor kormányának gyakorlata egészen mást mutat. Hétről hétre az Országgyűlés elé tárom azokat a konkrét eseteket ‑ gondolom, ez sem igaz majd ‑, amiben nyilvánvalóan törvénytelenül fizettek ki olyan offshore cégeket, amelyeket korábban maga a Miniszterelnökség minősített átláthatatlannak. Azoknak a vezetőknek pedig, akik ezeket a botrányos ügyeket aláírták, hajuk szála sem görbül.

Látom, ez sem igaz. Valószínűleg Hollik István, ha itt lenne, nem ment volna el, aki azt mondja, hogy mi nevetünk a törvényeken ‑ pontosan önök nevetnek a törvényeken, pontosan önök nevetnek valamennyiünk arcába (Dr. Völner Pál: Mi hozzuk a törvényeket.), amikor a törvényekkel ellentétesen offshore cégeket bíznak meg folyamatosan. Mert valóban, az Alaptörvény, a közbeszerzési törvény és sorolhatnánk, rendelkeznek arról, hogy lehet‑e offshore cégekkel szerződést kötni. (Dr. Völner Pál: Mi szavaztuk meg.)

Akkor elmondom önnek, de biztos utánanézett, mert gondolom, államtitkár asszony otthon van ezekben a dolgokban, amikor ez az NFÜ nem történt meg, nem oszlatták fel az NFÜ-t, és nem vizsgáltak meg 44 ezer céget, sőt akkor valószínűleg az sem igaz, hogy 260 cég ma is kinn van a Miniszterelnökség honlapján, amit önök nyilvánítottak offshore cégnek. Így van? Van 260 cég? Önök nyilvánították offshore cégnek? (dr. Vitályos Eszter: Így van.) Valóban, nagyon jó. Akkor mondja már meg nekem, hogy mi lehet a hasonlóság a következő cégek között: Montana Kft., Szaktudás Kiadó Ház Zrt., Pentamen Kft. vagy Noreg Kft. Mi is a hasonlóság e között a négy cég között? Mindegyik benne van a 260 cégben, önök offshore-nak nyilvánították, és több milliárd forintot fizetnek ki nekik közbeszerzési eljárásokban. Olyan állami intézményektől kaptak megbízásokat, mint a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat. Milliárdokról beszélünk! Offshore cégeknek fizették ki ezeket a milliárdokat! Sőt, a Noreg Kft. esetében önök még vissza nem térítendő támogatást is adtak. Igaz, hogy offshore cég, de adjunk neki! És mit csinálnak önök, miért nem offshore cég önök szerint? Mert odatettek eléjük egy papírt, és megkérdezték tőlük, hogy mondjátok már meg, offshore-ok vagytok? Ő meg aláírta, nem, nem vagyunk offshore cég. Ugyanezt csinálták a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél is. Ez volt a nagy, törvényben előírt elszámoltatás.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor,
az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

De miért lehet ez? Mert Magyarországon vannak jó offshore cégek meg rossz offshore cégek. A rossz offshore cégekre vonatkozik a törvényi előírás, a jó offshore cégekre, a haverok cégeire meg nem vonatkozik, azok nyugodtan azt csinálnak, amit akarnak. És ez sajnos így van. Tehát ez az arcátlanság, ez az, amikor valamennyiünk arcába nevetnek, és azt mondják, hogy önök bármit megtehetnek.

Önök saját maguk generálják azokat a helyzeteket, amelyekben egyesek a köz kárára hozhatnak létre irdatlan magánvagyonokat, így kívánják megteremteni a saját gazdasági bázisukat. Ez az önök valódi arca. Ebből azonban sem gazdaságfejlesztés, sem munkahelyteremtés, sem a belső fogyasztás növelése nem várható. Önöknek mindezek legfeljebb másodlagos szempontként jelennek meg, az igazság az, hogy a piacon boldogulni és érvényesülni képtelen személyek átláthatatlan szervezetek mögé bújva, az állam hatalmával visszaélve, tisztességtelenül szereznek meg állami megrendeléseket, sőt egész ágazatokat, kiszorítva onnan minden más piaci szereplőt.

Elég csak egy pillantást vetni a következő felsorolásra, hogy a miniszterelnök egyik jobbkeze, a Fidesz közép-magyarországi regionális igazgatója, országgyűlési képviselője, Kerényi János offshore lovag. Közvetlen hozzátartozói Belize-ben, a Seychelle-szigeteken és Cipruson bejegyzett cégekben érdekeltek. A miniszterelnök jó barátja, Andy Vajna ugyancsak offshore lovag létére a filmipari kormánybiztos, állami segédlettel kaszinómogul, tévétulajdonos lehetett. Vagy a többször emlegetett letelepedési kötvények ügyében offshore cégek érdekeltsége és fideszes érdekeltség kapcsolódik hozzá. De mondok mást is, biztos ez sem igaz, gondolom, hogy az állami tulajdonú HM EI Zrt. igazgatóságának vajon ki az elnöke? Maróth Gáspár. Vajon ez a Maróth Gáspár mit csinál? A ciprusi Herbex holdinggal közös cégben érdekelt. Tehát egy olyan vállalkozása van, ami offshore. Írunk az illetékes szaktárcának, írunk a miniszter úrnak, mit válaszol vissza a miniszter úr? Ez így teljesen rendben van. Ez egy akkora cég, amelyben négyezer ember dolgozik. Ez rendben van, hogy annak a vezetője offshore-ozik. Hát miért ne offshore-ozhatna? Hát küzdenek önök az offshore ellen szavakban!

Szóval, elég csak egy pillantást vetni az offshore ötven árnyalatára, és egyetlenegy közös dolgot minden ügyben könnyedén felfedezhetünk - tudják, mi az? Az, hogy egyetlenegy ügynek sem lett semmilyen következménye. Az érintettek nemcsak hogy háborítás nélkül megmaradhattak hivatalaikban, hanem egy-két csínytevés után a további felívelő pálya, a kirobbanó siker garantált a számukra. Ezek után ne mondja senki sem, hogy ezek az ügyek nem a miniszterelnök tudtával, jóváhagyásával, akarata és szándéka szerint mentek végbe! Hiszen tudjuk Ru­bovszky Györgytől: Viktor engedi, vagy nem engedi. Ezeket a Viktor engedi, valószínűleg ezért történhettek meg.

Az elmúlt hat esztendő során, mint ahogy lényegében mindennapra jut egy-kettő vagy akár több korrupciós eset, szóval, mindennap lett volna rá módjuk, hogy a felelősöket számon kérjék, példát statuáljanak, és elejét vegyék a további offshore-ozásnak, a korrupciós visszaéléseknek. Ha a letelepedési kötvények ügyét vesszük szemügyre, akkor azt látjuk, hogy kifejezetten offshore cégek sáfárkodnak az állampolgárság kiárusításával. Az állam maga hozta létre a kereteit annak a rendszernek, ahol a mesés és más ágazatokban elképzelhetetlen mértékű jutalékért tevékenykedhettek a kiváltságosok. Ez a példa talán, ami a legjobban kifejezi a Fidesz politikáját, ami maga az offshore lovagok által uralt rendszerszintű korrupció. Ez a Fidesz politikája.

Az offshore eredeti értelmében azokra a cégekre vonatkozott volna, amelyek kedvezőbb adózás miatt fejtették volna ki a tevékenységüket, de önök ezt megváltoztatták teljesen, hiszen most már nemcsak erről van szó, hanem az illegális pénzek eltüntetése, az adóhatóság előtti elbújás az, ami miatt ezeket az offshore cégeket létrehozzák, és ami miatt ezeket az offshore cégeket működtetik. Ez a fehérgalléros bűnözés, nyugodtan mondjuk ki, amelyhez szorosan kapcsolódik a politikusbűnözés; az állam eszközeinek és a nemzet erőforrásainak magáncélra történő felhasználása, majd ezen tevékenységek offshore cégek mögé rejtése. Az mind-mind a gazdaságunkat, mind a társadalmunkat belülről rágja és emészti, beláthatatlan rombolást okozva.

És a végén engedjék meg, hogy egy dolgot még elmondjak. 2010. június 6., Orbán Viktor a következőket mondotta itt a parlamentben napirend előtt: „Az a körülmény, hogy milliók kényszerültek puszta létfenntartás érdekében kijátszani ezt az adórendszert, alapot adott egy szűk csoportnak arra, hogy adócsalásból, adómegkerülésből önálló üzletágat építsen ki. Ez lett az offshore lovagok világa, akik beették magukat az állam bőre alá is, és nem átallanak sok száz milliós offshore-os jövedelem után sem jó néhány millió forintnyi közpénzt fölvenni az adófizetők forintjaiból.” A miniszterelnök úr helyzetértékelése 2010. június 6-án teljesen helytálló volt. (Dr. Gyüre Csaba: Időszerű ma is.) Egy nagy probléma van, ez a nagy tragédia, hogy 2016. május 30-án is maradéktalanul időszerű. (Dr. Gyüre Csaba: Így van!) Éppen a kormányközeli körökből áll ma is az offshore lovagok világa, akik beették magukat az állam bőre alá is, és nem átallanak sok száz milliós offshore-os jövedelem után sem jó néhány millió forintnyi közpénzt fölvenni az adófizetők forintjaiból.

Azt gondolom, éppen itt az ideje, hogy megtisztítsuk a közéletet az offshore lovagoktól. De önök ezt úgysem fogják megtenni, hiszen önök maguk a korrupció, önök maguk az offshore, ezért soha nem is akarnak ezen változtatni. (Dr. Gyüre Csaba: Így van!) Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  289 - 293  Következő    Ülésnap adatai