Készült: 2024.04.29.18:30:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

118. ülésnap, 72. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (Fidesz)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:12

Felszólalások:  <<  72  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Zaj. - Az elnök csenget.) Nehéz megszólalni egy ilyen interpelláció után. Szakmai kérdésben Gráf József miniszter úrhoz fordulok. 2007. január 1-jével létrehozták a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalt az addig önálló FVM háttérintézményeiből. Ezáltal igazi megaszervezet jött létre mintegy ötezer szakemberrel, mely magában foglalja az erdészet, a borászat, az állategészségügy, a vetőmag-minősítés, a növényvédelem szakterületeit, és még sorolhatnám, milyen jellegű szakterületeket. Sejthető volt, hogy a megaszervezet létrehozása nem a hatékony működést szolgálja, és az eltelt tíz hónap is igazolta ezt a sejtést.

Nos, hogy mire is való a megaszervezet, arra elrettentő példa a korábbi Növény- és Talajvédelmi Központi Szolgálat helyzete. A szolgálat a megyei állomásokkal együtt az MGSZH részévé vált, ahol ma egy alárendelt igazgatóságként működik. Ez az igazgatóság a mezőgazdasági szakigazgatás tagjaként kötelező uniós és országos hatáskörű feladatokat lát el egyre csökkenő létszámmal. Feladata többek között szermaradék-vizsgálatokra alapuló gyorsriasztási rendszer, növényvédő szerek és termelésnövelő anyagok engedélyezése, növény-egészségügyi feladatok ellátása, agrár-környezetgazdálkodási információs rendszer működtetése. A Budaörsi úti telephely részét képezi az az 1,5 milliárd forintból, nagyrészt az EU támogatásával megépült károsító diagnosztikai laboratórium is, amely országos szinten végzi vizsgálatait, és amelyet hét évig kötelező rendeltetésszerűen laboratóriumként használni.

Két hónapja az FVM-ben váratlanul szakállamtitkári döntés született - Benedek Fülöp államtitkár vezetésével - arról, hogy a Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságot megfosztják attól az egyetlen budapesti telephelyétől, amelyet kifejezetten a növény- és talajvédelem céljára építettek a hetvenes évek közepén. Az ingatlan sorsával kapcsolatos döntés előkészítésébe elfelejtették bevonni az érintett igazgatóságot és érdekképviseletet, valamint az FVM illetékes főosztályának szakterületi képviselőjét. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal illetékes szakszervezete valamennyi munkavállaló nevében tájékoztatást kért az FVM szakállamtitkárától, de válaszra sem méltatta őket. Az NTAI elköltözésének ötlete állítólag azért merül fel, mert a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal kiköltözött a Concordia Közraktár Zrt. ingatlanára, és a köztük történő elszámolást az FVM a növény- és talajvédelmi hálózat országos központjának átadásával vagy értékesítésével kívánja megoldani. Tekintve, hogy az ingatlan az igen értékes Budaörsi út területén fekszik, felmerülhet a gyanú, hogy esetleg más szándék húzódik meg az átadás mögött, és az ingatlan nemsokára valakinek a magántulajdonába mehet át.

Miniszter Úr! Várjuk válaszát arra vonatkozóan, hogy milyen háttérszándék húzódik meg ezen ingatlan értékesítése szempontjai mögött. Miként jutottak el odáig, hogy már egyes uniós feladatokat ellátó állami hatóságot kell odavetni koncul bizonyos zrt.-k tőkéjének kiegyenlítésére? Miniszter úr, ugye nem akar vagyongazdálkodási panamába keveredni, mint néhány minisztertársa környezetéről ez már hírlik?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiból.)

Felszólalások:  <<  72  >>    Ülésnap adatai