Készült: 2024.09.21.03:03:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

220. ülésnap (2012.09.24.), 80-82. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:31


Felszólalások:  Előző  80 - 82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ha már egészségügy, akkor kezdjük az alapoknál! A nemzeti együttműködés kormánya önökkel, szocialistákkal ellentétben nem zárt be kórházakat. A nemzeti együttműködés kormánya felemelte közel 90 ezer egészségügyi dolgozó bérét, önök, szocialisták, 2003 óta egyszer sem emeltek bért az egészségügyben, ellenben elvették a 13. havi béreket. A nemzeti együttműködés kormánya számtalan módon próbálja itthon tartani az egészségügyben dolgozókat, önök, szocialisták egyetlen intézkedést sem tettek az elvándorlás megakadályozásáért.

(15.10)

Ez a helyzet, képviselő úr. Ezek után ön azt kérdezi, hogy rombolás vagy építkezés. Szerintem a válasz egyszerű: önök, szocialisták romboltak, mi pedig építkezünk. (Zaj az MSZP soraiban.) Olyan egészségügyet vettünk át önöktől, ami már az összeomlás szélén állt: pazarlás, átláthatatlanság, hosszú várólisták, több száz milliárdos forráskivonás, a betegterhek növelése, orvosok és ápolók elvándorlása. Ezt az örökséget hagyták nekünk. (Zaj az MSZP soraiban.) Ebből kellett nekünk működő egészségügyi rendszer létrehozni. Bár még nem vagyunk a végén, de az átalakítást megkezdtük, a kijelölt irányt pedig tartjuk. (Zaj az MSZP soraiban.) Célunk, hogy a rendszer fenntartható, kiszámítható és hatékony legyen. Olyan egészségügyre van szüksége Magyarországnak, amelyhez minden polgára egyenlő eséllyel fér hozzá. Ezért is kezdeményeztük a szociális népszavazáson, hogy az önök, szocialisták által bevezetett vizitdíjat és kórházi napidíjat megszüntessük. (Zaj az MSZP soraiban.) Tisztelt Képviselő Úr! Sokszor elmondtuk már, hogy egyetlen kórházat sem zárunk be, épp ellenkezőleg, fejlesztjük az ellátórendszert.

Ami pedig a másik sarkalatos pontja az egészségügynek, az az emberi erőforrás kérdése. Egész Európa szakemberhiánnyal küzd, ez nem magyar sajátosság. Ahol pedig hiány van, ott nem lehet létszámleépítés, legfeljebb átcsoportosítás. Az is tény azonban, hogy a külföldre távozó magyar orvosok és ápolók többsége az alacsony bérek miatt dönt úgy, hogy a nagyságrendekkel magasabb nyugat-európai fizetést és az ottani életet választja. Ezért mi minden erőnkkel azon vagyunk, hogy javítsunk az orvosok és az egészségügyi dolgozók helyzetén. A célunk, hogy biztosítsuk erkölcsi és anyagi megbecsülésüket. Tudjuk, hogy az elvándorlásban leginkább a fiatal orvosok érintettek, ezért egyik első lépésként számukra vezettünk be olyan támogatási formákat, amelyekkel anyagi helyzetük javítását és tartós hazai munkavállalásukat kívánjuk elősegíteni.

Rezidenstámogatási program indult, emellett a rezidensképzésbe belépők 127 ezer forint költségtérítésre is jogosultak, a hiányszakmákban munkát vállalók pedig a diplomás-minimálbér 50 százalékának megfelelő állami támogatást kapnak.

Ennek köszönhető, hogy 2010-hez képest 2011-ben több mint 250 fővel többen kezdték meg a szakorvosképzésüket, mint az azt megelőző évben. Természetesen a rezidensek támogatásánál nem állunk meg, 2011 végén több tízezer egészségügyi kapott a pótlékalap háromhavi összegének megfelelő egyszeri többletpénzt. A háziorvosok és házi gyermekorvosok pedig 3,5 milliárd forint plusztámogatásban részesültek akkor. (Zaj az MSZP soraiban.)

Tisztelt Képviselő Úr! Az idén egy jelentős, több mint 30 milliárd forintos béremelés valósult meg, közel 90 ezer egészségügyi dolgozó részesült fizetésemelésben. 14 százalékkal emelkedett a felnőtt- és gyermek-háziorvosok, védőnők, területi ellátási kötelezettséggel dolgozók, fogorvosok kártyapénze is.

ELNÖK: Bocsánat, államtitkár úr, ne haragudjon, azért szakítom félbe - majd hozzáadom az idejéhez -,s mert egyre kevésbé lehet hallani az államtitkári választ, hiszen olyan a háttérzaj. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Mert az MSZP-sek folyton közbekiabálnak!) Ha körbenéznek, akkor álló képviselőket és megbeszélést tartó képviselőket csak a kormánypárti sorokban látnak, az ellenzék ott ül a helyén. (Zaj és taps az MSZP soraiban.) Ha vitatkozni kívánnak velem, akkor szívesen kikérdezem önöket arról, hogy eddig Halász államtitkár úr mit válaszolt, mert hogy semmit nem értettek belőle, az biztos, ugyanis nem hallatszik. (Zaj a kormánypárti padsorokban. - Soltész Miklós: Mert folyamatosan óbégatnak a haverjaid!) Megvárom, amíg elcsendesednek. Megnyugodtak? Ebben az esetben szeretnék hozzáadni mintegy 35 másodpercet az államtitkári válaszhoz, és szeretném kérni, hogy csendben hallgassák meg. Ismét közbe fogok szakítani, ha nem bírnak elhallgatni. Öné a szó.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Nagyra értékelem osztályfőnöki magatartását. Tudja, valóban nagyon nehéz úgy válaszolni, amikor a kérdező is ordibál meg az összes körülötte ülő ember is, de folytatom fegyelmezetten, és ígérem, hogy be is fejezem.

Az egészségügyi területen, képviselő úr, láthatta és hallhatta, korábban is többször elmondtam a béremeléssel kapcsolatos intézkedéseket. Ezt nyilván nehezen értik meg, mert önök nem tettek ilyet, de a kormány lépésről lépésre halad azon az úton, amely stabil, kiszámítható, megbecsült életpályát fog eredményezni a magyar egészségügyi dolgozók számára. Ennek szellemében jövőre az ideinél legalább 55 milliárd forinttal több jut az egészségügyi ágazatra.

Kérem képviselő urat, hogy a válaszomat fogadja el. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  80 - 82  Következő    Ülésnap adatai