Készült: 2024.04.28.19:38:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2012.03.12.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:39


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Igyekszem egyértelmű választ adni, de egy picit talán érdemes visszatekinteni.

Mint ahogy ön előtt is ismert, a kötelező magánnyugdíjpénztár Magyarországon egy teljesen tarthatatlan rendszert hozott létre, az állam mondta meg az embereknek, hogy egy magáncégnek - nevezetesen a magánnyugdíjpénztáraknak - kötelezően mennyit kell befizetniük, és a veszteségeket persze az állam és az adófizetők vállalták, ők vállaltak érte garanciát. Ebben a rendszerben a befizetéseket egy magáncéghez irányították át, miközben az állami pillérben hiányoztak ezek a bevételek. Ráadásul ön is nagyon jól tudja, hogy a kötelező magánnyugdíjpénztár évente komoly lyukat ütött a költségvetésen. Éppen ezért az Országgyűlés a nyugdíjpénztár-választási szabadságról szóló törvény elfogadásával megszüntette a kötelező magán-nyugdíjpénztári tagságot és a magánnyugdíjpénztárba történő átutalásokat. Eszerint a teljes állami nyugdíj feltétele, hogy a magán-nyugdíjpénztári tag visszalépjen az állami nyugdíjrendszerbe.

Mint ahogy ön is említi interpellációjában, ismertetve részben a tavaly év végén elfogadott szabályokat, a tagok egyéni nyugdíjjárulékukat a Nyugdíj-biztosítási Alapba fizetik be, és az érintettek így ismét szolgálati időt szereznek az állami nyugdíjrendszerben.

(14.50)

Abban az esetben, amit ön is kérdez, ha a magán-nyugdíjpénztári tag továbbra is pénztári tag marad, a jelenlegi szabályok szerint akkor sem éri veszteség. Hiszen a magán-nyugdíjpénztári tagságának 2011. december 31-ét megelőző idejére az állami pillérből származó nyugdíja 75 százalékára jogosult, és mindezt még a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások a pénztár gazdálkodásának függvényében kiegészítik. A jövőben azonban, és itt december 31-étől számolunk, kizárólag az állami nyugdíjpillérbe lehet befizetni az egyéni nyugdíjjárulékokat, és így az állami nyugdíjrendszerben szerez valamennyi biztosított nyugdíjvárományt, ennek megfelelően a jövőben, vagyis a 2011. december 31-ét követő időszakra vonatkozó teljes állami nyugdíj jár mindenkinek az általános számítási szabályok szerint. A magán-nyugdíjpénztári felhalmozás természetesen továbbra is gyarapítható, önkéntes befizetéssel. Megjegyzem, hogy az eltérő szabályozási környezet önmagában nem alapozza meg az ön által említett diszkriminációmentesség elvének megsértését. A magánnyugdíjpénztárak autonóm piaci szereplők, és mivel nem képezik a kötelező nyugdíjrendszer részét, így nem is kérdéses, hogy a pénztártagok vagyonának megőrzéséért, esetleges gyarapításáért a pénztárak viselnek teljes körű felelősséget. Úgy gondolom, hogy a rendszer viszonylag egyszerű és egyértelmű, tehát 2011. december 31-éig 75 százaléka, azoknak, akik nem lépnek át, az állami pillért jelenti, az addig lévő időszakra rárakódó rész az, amit a magánnyugdíjpénztárban meg tudtak teremteni, onnantól kezdve pedig mintha állami pillérben lenne, úgy működik tovább a rendszer.

Tisztelt Képviselő Úr! Röviden ennyit szerettem volna. Mindaz, amit említ, és én úgy gondolom, hogy mindezek a szabályozások is arra utalnak, hogy azok a kifejezések, mint megszorítás, jogtiprás, ebben az esetben nem használhatók.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai