Készült: 2024.09.21.02:53:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2012.03.12.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Puskás Tivadar (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:09


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A 2/2012. Nefmi-rendelet több ponton módosította a gyógyszerrendelésre és -kiadásra vonatkozó 44/2004. rendelet szabályait. A 11. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: ha az orvos az orális alkalmazásra kerülő gyógyszerből 30 napot meghaladó mennyiséget rendel, de a vényen nem tünteti fel, hogy a rendelt gyógyszer mely időpontig elegendő, a 30 naphoz elegendő mennyiséghez legközelebbi gyógyszermennyiséget tartalmazó csomagolási egységet kell kiadni. (Folyamatos zaj.)

A háziorvosok számára e rendelkezés a recept rendelésével töltött időt jelentősen növeli, hiszen a különböző gyógyszerek különböző kiszerelésben kerülnek forgalomba. A receptre ráírandó határidő nem tartalmaz új információt sem a betegnek, sem a gyógyszerésznek. A rendelet módosítása felesleges adminisztratív terhet jelent az orvosok számára, nem javítva egészségpolitikánk megítélését. (Az elnök csenget.) Ismeretesek a Széll Kálmán-terv gyógyszerellátásra vonatkozó passzusai.

Kérem tisztelt államtitkár úr tájékoztatását, hogy a minisztérium milyen szakmai megfontolások alapján vezette be az új szabályozást.

(14.30)

A gyógyszerkiváltási és gyógyszerfogyasztási szokásainkat a takarékossági szempontok nem nagyon befolyásolják. Hogyan segítheti ez az új szabályozás a felelős gyógyszerfelírás és gyógyszerkiváltás kialakítását? Számos krónikus betegnél már régóta sikeresen alkalmazott, jól bevált terápiás kombinációt alkalmaznak. Hogyan próbálja a minisztérium figyelembe venni, hogy az orvos-beteg találkozások száma, ha terápiás indokból nem indokolt, akkor ne emelkedjék? Van olyan, hogy speciális betegellátási érdekből -külföldön van a beteg, mozgáskorlátozott - van szükség az egy hónapot meghaladó gyógyszerkiváltásra. Van-e lehetőség erre a szabályozás változásakor? Tudjuk azt is, hogy a jelenleg az orvosok jelentős adminisztratív terhek mellett végzik a munkájukat. Az e-recept bevezetése előtt van-e lehetőség arra, hogy valami informatikai segítséget kapnak?

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem, a rendelet módosítását úgy szíveskedjenek változtatni, hogy a betegek érdekeit és az orvosok munkáját (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) kedvezően befolyásolják. Várom megtisztelő válaszát. (Közbeszólás a KDNP soraiból: Bravó! - Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai