Készült: 2024.09.26.21:47:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2012.03.12.), 327. felszólalás
Felszólaló Dr. Kardeván Endre
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:54


Felszólalások:  Előző  327  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KARDEVÁN ENDRE vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A kormány törvényjavaslatot nyújtott be T/5539. szám alatt a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról. Hosszú ideje fennálló elvárás mind nemzeti, mind tudományos oldalról a hungarikum fogalom tisztázása, továbbá egy átfogó értéktárban magyar nemzeti értékeink és hungarikumaink összegyűjtése, rendszerezése és védelme. Az eddig összeállított szakmai értéktárak integrálása, valamint a gyűjtőmunka révén most megszülethet a magyar nemzeti értéktár, amelyben testet ölt ezeréves történelmünk és abban a magyarság múltja, jelene, jövője.

A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló javaslat egy kerettörvény, amely a vázát adja annak a valószínűleg hosszas folyamatnak, amelynek eredményeképpen felépülhet a nemzeti értékpiramis. Az alulról fölfelé vertikális elven építkező és önkéntes részvételen alapuló rendszerben helyezkednek el a települési, megyei ágazati és határon túli értéktárak, amelyeknek a csúcsára egyfajta szimbolikus koronaként kerülnek majd a hungarikumok. A javaslat kibővült a Magyar Állandó Értekezletre vonatkozó rendelkezésekkel is. A különböző szinteken azonosított vagy felvételre javasolt nemzeti értékek adatait a hungarikumbizottság fogja kezelni, és hungarikummá minősítésüket jóváhagyni.

A felépített piramisrendszer egységét próbáltuk megtartani, ezért a javaslat finomítását célzó javaslatok elfogadásra kerültek. Ügyelni kell azonban arra, hogy habár a feladat igen bonyolult, széles spektrumot átfogó kérdés szabályozása, mégis mindezt a lehető legegyszerűbb rendszer kidolgozásával kell megvalósítani. Emellett illeszkednie kell az egyes rendelkezéseknek a hatályos uniós és magyar jogszabályi környezetbe is.

A javaslat kidolgozása és tárgyalása során folyamatosan visszatérő kérdés volt a végrehajtás anyagi hátterének a biztosítása. A költségtakarékosság elvét figyelembe véve azonban továbbra is valljuk, hogy a meglévő állami és civil kezdeményezésekre alapozva és a már létező rendszerek mentén elindulva teljesíthetők lesznek a törvényben előírt feladatok.

A javaslat tárgyalásai során világossá vált, hogy a tervezet nem kíván további kötelező feladatokat megállapítani a települési, illetve a megyei önkormányzatok számára, ugyanakkor viszont komoly közösségformáló eszmerendszerénél fogva együttműködésre és gyűjtésre ösztönzi a személyeket. Emellett összefogja a világban élő magyarságot, hiszen a gyűjtőmunkát és a nemzeti értékek védelmét nem korlátozza Magyarország államhatárain belülre, hanem kiterjeszti a világban élő teljes magyarságra.

A konstruktív módosító javaslatok zömében a törvénytervezet pontosítása vagy éppen javítása érdekében születtek, amit igazol az is, hogy többségüket a kormány támogathatónak tartja. Ahol ez nem áll fenn, többnyire ott is további korrekcióval, kapcsolódó módosító javaslatokkal támogathatóvá tehetők.

Az elfogadott módosító javaslatok alapján továbbfinomultak a gyűjtésre és a hungarikumbizottság munkájára, eljárására vonatkozó szabályok, és egyes esetekben egyszerűbbé vagy érthetőbbé vált a szövegezés is. Példa arra, hogy ami ide nem fér bele, mert nem mindent lehet belerakni most ebbe a kerettörvénybe, a következő időben a hozzá kapcsolódó szabályozásban, rendeletekben sok minden lefektethető, például egy központi digitális nyilvántartás is, ami ide nem került bele. A törvényjavaslat tárgyalása során nyilvánvalóvá vált, hogy az elkészített tervezet céljával és alapvető rendelkezéseivel az egyes pártok egyetértenek, amit jelentős sikerként könyvelhetünk el.

A törvényjavaslat kidolgozásánál két irányvonal kidolgozása volt a cél. Az egyik vonalon történik a magyar nemzeti értékek és hungarikumok azonosítása, rendszerezése és védelme, a másik vonalon pedig a hungarikumként elismert termékek és szolgáltatások tanúsító védjeggyel való védelme és az ezzel más hasonló termékek közül történő kiemelése.

A hungarikum védjegy számos nagy lehetőséget rejt magában mind a kis- és középvállalkozások, mind a nagyvállalatok számára. A megújulás vagy új vállalkozások beindítása, fejlesztési lehetőségek, életképességük javítása csupán néhány példa arra, ami a hungarikum védjegy mögött rejlik. A cél, hogy idővel mind a hazai, mind a külföldi vásárlókban tudatosuljon a védjegy és az általa képviselt érték.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem, hogy a módosító javaslatoknál a kormány álláspontját és a törvényjavaslat elfogadását szíveskedjenek támogatni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  327  Következő    Ülésnap adatai