Készült: 2024.04.28.05:53:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2012.03.12.), 2. felszólalás
Felszólaló Karácsony Gergely (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A múlt héten jelent meg a Transparency International Magyarországgal foglalkozó nemzeti integritástanulmánya, az elemzés megdöbbentő konklúziókkal zárul. Eszerint a jogszabály-előkészítés annyira átláthatatlan, az üzleti és a politikai összefonódás olyan erős, a kontrollintézmények függetlensége pedig annyira gyenge, hogy kijelenthető: Magyarországon a korrupció egy új, magasabb rendű formája alakult ki. Nem arról van szó, hogy vannak korrupciós ügyek, amelyek vagy napvilágra kerülnek, vagy sem, hanem arról, hogy a kormányzás hétköznapjai olyan üzemmódra álltak át, hogy bizonyos üzleti körök érdekeit szolgálják: befolyásos érdekcsoportok rabul ejtették és irányítják a magyar államot.

Bő másfél évvel azután, hogy a miniszterelnök a választások éjszakáján azt mondta, hogy a fülkeforradalom elsöpörte az oligarchák korszakát, bő másfél évvel azután, hogy önök a kormányprogramban leszögezték, végre a közérdek fog uralkodni a magánérdek felett, szerencsére akadnak már a kormánypárti képviselők között is, akik tisztában vannak ezzel a helyzettel: Ángyán József vidékfejlesztési államtitkár lemondását azzal indokolta, hogy a kormány politikáját maffiacsaládok, nagytőkés oligarchák koalíciója határozza meg.

A kormánypárti képviselők többsége azonban a jelek szerint úgy csinál, mint ha nem tudná, hogy miről van szó. Legalábbis a múlt héten, amikor az indexvideo azt kérdezte önöktől, hogy láttak-e már oligarchát, akkor csak kínos félrebeszélésekkel próbálkoztak. Kétségtelen, az oligarchák rejtőzködő életmódot folytatnak, kerülik a nyilvánosságot, leszámítva persze azokat az eseteket, amikor újságokat, rádiófrekvenciákat vagy óriásplakáthelyeket kell megszerezni.

Szeretnék önöknek segíteni abban, hogy tisztábban lássanak, kik azok az oligarchák, akiknek a magánérdeke meghatározza a kormányzást. Egyrészt nézzük, hogy kiknek a munkatársai voltak azok, akik a kormányváltás után a magánszférából érkeztek a közszférába, és úgy tűnik, hogy a közszférában továbbra is szolgálják a magánérdekeket. Megmondom önöknek, tisztelt képviselőtársaim: Simicska Lajos és Nyerges Zsolt közvetlen munkatársa vagy cégtársa volt többek között a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke, a Közbeszerzési Tanács elnöke, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedésért felelős helyettes államtitkára, a kiemelt beszerzések támogatását vizsgáló államtitkár, a Magyar Villamos Művek elnök-vezérigazgatója. Az előző fejlesztési miniszter, Fellegi Tamás miniszterré válása előtt Nyerges Zsoltnak adta át a médiacégét, és az új miniszter is a Nyerges-Simicska-akolból érkezett, de biztos, ami biztos, azért kapott egy főtanácsadót is, Nyerges Attila, Nyerges Zsolt testvérének a személyében.

Ezek után nincs mit csodálkozni azon, hogy a Simicska-Nyerges-cégháló minden fronton és minden piacon halálra keresi magát. Zászlóshajójuk a Közgép. Ez az a cég, amely azt a konzorciumot vezette, amiről még a kormányváltás előtt egy fideszes többségű vizsgálóbizottság állapította meg, hogy milliárdokkal számlázta túl a Margit híd felújítását. A kormányváltás óta a Közgép és az általa vezetett konzorciumok több mint 200 milliárd forint értékben nyertek el közbeszerzéseket, legyen szó országos vagy önkormányzati megbízásról, vasútfelújításról vagy szennyvízcsatorna-fektetésről. Alvállalkozóként a Közgép részt vett a kolontári helyreállításban is, és a mai napig nem cáfolta senki azt az értesülést, hogy a helyreállítás során felhasznált murvát Simicska Lajos rokonainak a bányájából hozták.

A legnagyobb falat a Szajol-Püspökladány vasútvonal felújítása volt, amelyre a cég a harmadik legrosszabb ajánlattal kapott megbízást. Szintén a riválisok kigolyózásával nyert el - a többieknél jóval drágábban - egy napenergia-tendert a Közgéphez tartozó E-OS, amelynek korábbi vezetője jelenleg az MVM-et vezeti. Mindezt úgy, hogy a Közgéphez elvileg egy fillér állami pénz sem juthatna, hiszen önök az alaptörvénybe írták, hogy csak olyan cég kaphat állami megrendelést, amelynek a tulajdonosi háttere átlátható. A Közgép törvényellenesen titkolja, hogy kik a tulajdonosai, az azonban tudható, hogy az igazgatóság vezetője Nyerges Zsolt, és senki által nem cáfolt információk szerint áttételesen a tulajdonosai között van Simicska Lajos és a felesége is.

Tisztelt Kormánypárti Képviselőtársaim! Önök szerint ez így rendben van? Önök szerint csak Simicska Lajos és Nyerges Zsolt volt kollégái képesek dönteni a fejlesztési pénzekről? Csak Simicska Lajos és Nyerges Zsolt cégei képesek Magyarországon utakat felújítani, csatornát fektetni, napenergiát hasznosítani?

Tisztelt Kormánypárti Képviselőtársaim! A Transparency International által felvetett veszély nem új keletű. Bő másfél ezer évvel ezelőtt Szent Ágoston írta azt, hogy a rablóbandát egy különbözteti meg az államtól: hogy az emberektől elvett pénzeket jó célokra fordítja. Önök szerint ez a feltétel igaz az önök kormányára is? (Taps az LMP és az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai