Készült: 2024.09.23.01:38:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2012.07.06.), 16-18. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:  Előző  16 - 18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Felszólalására általánosságban annyiban hadd reagáljak, hogy ön gazdasági filozófiaváltást vél feltételezni a most bevezetendő vagy a most bejelentett programban.

Én erre azt tudnám válaszolni, nem megismételve, amit Jávor képviselő úrnak, frakcióvezető úrnak válaszoltam, hogy a mi felfogásunk szerint gazdasági filozófiaváltás két évvel ezelőtt volt, amikor is a korábbi megszorítások és a nemzetközi bevált, elavult receptek felhagyásával egy új gazdasági stabilitást, a korán kelő Magyarország, a dolgozó Magyarország, a munkát vállaló, gyermeket vállaló Magyarország megerősítése mellett kötelezte el magát a kormányzat. Valóban, az elmúlt két év a gazdasági stabilitás, a költségvetési stabilitás, a dolgozó emberek lehetőségeinek megőrzésére korlátozódott a lehetőségeket figyelembe véve. (Folyamatos zaj.)

Valóban, most érkezett el oda a kormányzat, ezt jelzi például, amit említettem, az Európai Unió túlzott deficitre vonatkozó eljárásának a lezárta is, hogy egy új perspektívát kell nyitnunk, és az új perspektíva, a gazdasági növekedés nem képzelhető el a foglalkoztatás növekedése nélkül. Meg kell találni, még akkor is, ha abban egyetértünk, hogy nem könnyű a helyzet, és persze a bizonytalanság ebben a mai világpolitikai helyzetben is állandósul, de meg kell találni azokat a forrásokat, amelyek alapot adhatnak egy ilyen új, a munkát védő, a foglalkoztatást növelő program elindításának.

Örömteli az, hogy ebben egyébként egyet is értünk, hogy az intézkedési csomag első tíz pontja közül öt lényegében járulékcsökkentést irányoz elő, mint ahogy ez már elhangzott itt többször, a 25 év alattiak, az 55 év felettiek, a szakképzéssel nem rendelkező munkavállalók, a tartósan munkanélküliek és a kisgyermekes édesanyák tekintetében. Azt gondolom, ezek mind olyan szegmensei a magyar munkavállalói körnek, amelyekben konszenzus lehet, hogy itt kell a legnagyobb segítség.

Én azt gondolom, amit ön is említett itt hosszabban a fölszólalásában, hogy erről valóban vitatkoznunk kell, de irányként, azt gondolom, hogy fontos és támogatandó törekvés az intézkedési pont második öt pontja, amelyek a vállalkozások terheinek a csökkentésére vonatkoznak.

(9.10)

Azt gondolom, hogy az önfoglalkoztatók átalányadózása 6 millió forintig valóban egy nagyon lényeges intézkedése...

ELNÖK: Bocsánat, államtitkár úr, egy percre. Felkérem a frakcióvezetőket vagy helyetteseiket, hogy biztosítsák a Ház működőképességét. Képviselőtársaim, nem hiszik el, de nem lehet hallani, amit az államtitkár úr mond. (Taps az LMP, a Jobbik és az MSZP padsoraiban.) Szomorú, hogy arra kell felhívnom a figyelmüket, hogy erre figyeljenek oda.

Parancsoljon, államtitkár úr!

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Azt gondolom tehát, hogy az intézkedéscsomag második öt pontjánál - ami a vállalkozók terheit csökkenti - valóban még lehetnek bizonyos finomítások, és az életszerűség megteremtése is elengedhetetlen feladat, de azt gondolom, hogy ez előremutató. Közel tíz éve gondolkodik a magyar államigazgatás arról - vagy talán több is -, hogy hogyan lehet az önfoglalkoztatók terheit egy olyan, lényegében átalányadózás keretében csökkenteni, amire itt most javaslatot teszünk.

Ugyanígy nagyon lényeges a kisvállalkozások számára bevezetni szándékozott kisvállalkozói adó, amelynek az a lényege... - és itt majd el kell végeznünk egy közös matematikai számítást, hiszen a társasági nyereségadó, ami 10 százalék, a munkáltatókat terhelő járulékok pedig majdnem közel 10 százalékos összege csökken le 16 százalékra, ez összességében nem eredményezheti azt, hogy nő a vállalkozások terhe. De ugyanígy nagyon lényeges egyébként - amit ön is említett - a hosszú idő óta várt pénzforgalmi szemléletű adózás bevezetése, ami nagy könnyebbséget jelent egyébként a vállalkozások jelentős részénél, és külön napirendet érdemelne egyébként a házipénztári rendszerre vonatkozó adminisztrációcsökkentés vagy akár a számviteli szabályok könnyítése is.

Összességében azt gondolom, hogy örvendetes, hogy a parlamenti frakció több része is támogatja ezt a javaslatot, és bízunk benne, hogy a hozzá fűzött reményeket, vagyis azt, hogy a 2013. év egy növekedési év lehet a magyar vállalkozások munkahelyteremtő képessége szempontjából is, ez a csomag biztosítani tudja.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  16 - 18  Következő    Ülésnap adatai