Készült: 2024.04.28.13:01:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2020.04.21.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Odáig egyetértünk képviselő úrral, hogy rendkívül nehéz helyzetben vagyunk, és a koronavírus elleni védekezéssel összefüggésben nemcsak emberéleteket kell megmentenünk, és az emberi egészséggel kell foglalkoznunk, hanem a járvány gazdasági következményeinek az enyhítésére is fókuszálnunk kell. Ezt mi meg is tettük, majd később el fogom mondani önnek, hogy miképpen, de ha megengedi, egy előzetes megjegyzéssel szeretnék kezdeni.Mi tanultunk már önöktől 2002 és 2010 között válságkezeléssel összefüggő szakmaiságot. Akkor annak az volt a következménye, hogy a magyar gazdaság összeomlott, és a magyar gazdaság a csőd szélére keveredett, több százezer ember veszítette el a munkáját, és önök nem csináltak mást, mint elrohantak az IMF-hez, hitelt vettek fel, és ezért cserébe megszorítottak, és elvették a jövedelmet a családoktól, a közalkalmazottaktól, a nyugdíjasoktól. Ismerjük ezt a válságkezelési receptet, már a Bokros-csomag kapcsán is a kilencvenes években ezt alkalmazták. Azt gondolom, hogy a magyar emberek egyöntetűen mondanak nemet erre a típusú válságkezelésre, különösen úgy, hogy 2010 után, amikor sikerült a gazdasági helyzetet stabilizálni az önök kormányzását követően, akkor bebizonyosodott, hogy egy másik típusú válságkezelési megközelítés működőképes, és az a válságkezelési megközelítés az, amely munkahelyeket teremt, amely költségvetési egyensúlyt teremt, és amely gazdasági növekedést hoz, nem pedig az önök-féle megközelítés.

Most is hasonló megközelítésben szeretnénk kezelni a válság gazdasági hatásait. Egy új New Dealben gondolkodunk, nem pedig megszorításokban gondolkodunk. Lehet, hogy képviselő úr nem figyeli kellő alapossággal az ezzel összefüggő magyar és nemzetközi elemzéseket, de a magyar gazdasági mentőcsomag az Európai Unió országain belül az egyik legjelentősebb. Ahogy beszéltünk erről, 18-20 százalékát a GDP-nek tervezzük átcsoportosítani, tervezzük megmozgatni, és tervezzük a koronavírus elleni védekezés gazdasági hatásainak enyhítésére fordítani. Ez egy nagyon komoly összeg, Magyarország legkomolyabb válságkezelő intézkedéscsomagja.

Az azonnali intézkedések, amelyeket azonnal, a veszélyhelyzet elrendelését követően meghoztunk, összességében már 3600-3700 milliárd forint teherkönnyítést jelentettek a családoknak, magánszemélyeknek és a vállalkozásoknak, és az azóta bejelentett intézkedések továbbra is ezt a célt szolgálják. Így szeretnénk visszaépíteni a 13. havi nyugdíjat, így szeretnénk további adócsökkentéseket foganatosítani, így szeretnénk kifejezetten direkt módon az uniós szabályokkal, a de minimis szabályok változásával, annak segítségét felhasználva kifejezetten célzottan vállalkozásokat támogatni.

(9.10)

S ennek eredményeképpen, ennek a New Dealnek az eredményeképpen, mi azt gondoljuk, hogy képesek leszünk annyi munkahelyet teremteni, amennyit a válság elpusztít. Szerintünk ez a legfontosabb cél, amit most ki tudunk tűzni magunk elé.

Ön említette az úgynevezett Kurzarbeitet, tehát a munkabér-támogatás rendszerét, lekicsinylő hangnemben említette ezt; nemzetközi példákat említett. Én azt javasolom, amit tegnap Szijjártó miniszter úr is javasolt a képviselő uraknak, hogy a nemzetközi hírekkel és a nemzetközi tervekkel kapcsolatban ne csak az első mondatot olvassák el, hanem menjenek bele a részletekbe, és nézzék meg, hogy a más országokban lévő munkabér-támogatási programok részletszabályai hogyan alakulnak, és ehhez minősítsék a magyar megközelítést. Az a bértámogatási program, amiről ön azt mondta, hogy semmi, az 220 milliárd forintot jelent.

Az önök egyetlen javaslata az alapjövedelem, ami egy politikai tervezőasztalon készített, szélsőbaloldali javaslat. Mindenhol, ahol kipróbálták más országokban, kiderült, hogy nem működik és igazságtalan, mert pont azt a célt nem teljesíti, amit ön is említett, hogy azoknak segítsünk, akiket leginkább sújt a válság.

Mi ezt tesszük, és nagyon örülnénk annak, ha tudnák támogatni a kormány ez irányú válságkezelő intézkedéseit, ahogy ezt eddig nem tették meg egyetlen alkalommal sem. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai