Készült: 2024.04.28.10:31:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2020.04.21.), 24. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás külgazdasági és külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:27


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! 2010-ben valóban azzal a dilemmával szembesültünk, hogy a rendkívül mély gazdasági válságból való kiút tekintetében melyik lehetőséget válasszuk. Óriási nemzetközi nyomás volt rajtunk abban a tekintetben, hogy az IMF által szorgalmazott, a nemzetközi gazdaságpolitikában akkor bevettnek számító és Gyurcsány Ferenc által korábban is szívesen alkalmazott megszorításokra épülő politikát folytassuk, amely lehet, hogy a túléléshez éppen elég lett volna, de efelől is voltak nagyon kemény és nagyon komoly kétségeink. Mi inkább azt az utat választottuk, amely egy bátor, az adócsökkentésre, munkahelyteremtésre és a családok támogatására alapuló gazdaságpolitikát jelentett, amelyet akkor a rendkívül jóindulatú, bölcs, jövőbe látó és általában sikeresen a dolgokat előre jelző közgazdászok csak unortodoxnak neveztek. Most mindent, amit az előbbi mondatban mondtam jelzőként, erőteljesen idézőjelben legyenek kedvesek érteni. Szóval, ezzel az unortodox gazdaságpolitikával azt értük el, hogy tíz esztendő leforgása alatt az Európai Unió leggyorsabb gazdasági növekedési ütemét tudtuk felmutatni a tavalyi esztendő végén. A problémából a megoldás részévé váltunk Európában úgy, hogy közben nemhogy eladósodás nem történt, hanem az államadósság évről évre csökken.

Itt szeretném aláhúzni még egyszer azt, amit egyik ellenzéki képviselőtársunk, talán Szakács László felvetésére idehoztam, hogy a válsághelyzetekben, a világgazdasági nehézségek közepette a legfontosabb az, hogy az ország gazdaságát, valutáját támadhatatlanná tegyük, de legalábbis mindent elkövessünk annak érdekében, elővigyázatosságból, hogy azok a támadások, amelyeket adott esetben megkísérelnek, sikertelenek maradjanak. Ezért fontos az államadósság folyamatos csökkentése, ezért fontos a kiszámítható, fegyelmezett pénzügyi és költségvetési gazdálkodás. 2010 óta sem tértünk le arról az útról, amely az adócsökkentések gazdaságpolitikáját jelenti, ezért is az idei esztendőben is, a világgazdasági kihívások ellenére is adót csökkentünk. A szociális adó további 2 százalékponttal való csökkentése komoly segítség a gazdaságnak, segítség a vállalatoknak és segítség a munkavállalóknak egyaránt.

Ugyanakkor, amikor azokat a gazdaságpolitikai intézkedéseket rakjuk össze, amelyek a mostani helyzetre megoldást kínálhatnak, figyelembe kell vennünk azt, hogy Magyarország rendelkezik a világ tizedik legnyitottabb gazdaságával. Tehát a magyar gazdaság teljesítményét a külgazdasági körülmények rendkívüli mértékben meghatározzák. A világgazdaság alakulása is nagy hatással van éppen ezért a magyar gazdaság teljesítményére, mert bár lakosságszám tekintetében csak 92.-ek vagyunk a világon, a 34. legnagyobb exportteljesítményt Magyarország tudja előállítani. 35 olyan ország van a világon, amely százmilliárd euró fölötti exportot tud évente előállítani, és mi, magyarok közte vagyunk, ez világosan mutatja a magyar munkaerő hatékonyságát, szakértelmét és versenyképességét. Ezért különösen kell figyelnünk arra, hogy a magyar vállalatok az elnehezült körülmények közepette is a világpiaci versenyképességüket meg tudják őrizni. Ezért különösen kell segítenünk azokat a magyar vállalkozásokat, amelyek vagy maguk az exportpiacokra termelnek, vagy exportértékláncok tagjaiként szolgálják ki kis- és közepes vállalkozásként a Magyarországon exportra termelő vállalatokat. Éppen ezért egy három pillérből álló hitel-, garancia- és biztosítási programot indítunk, amelynek keretében 450 milliárd forintnyi hitelkeretösszeget nyitunk meg a magyar vállalkozások számára beruházások és forgóeszköz-hitelezés tekintetében, ahol hatéves futamidőt alkalmazunk. A kamat hitele 0,1 és 2,5 százalék között van. A kis- és közepes vállalkozások számára a forgóeszközhitelt éven belül 0,1 százalékos kamatra adjuk.

Emellett garanciaprogramot indítunk a vállalkozásoknak, hiszen tudjuk, hogy az ilyen nehéz időkben a kereskedelmi bankok előszeretettel szorítják rá arra az ügyfeleiket, ha vállalkozásokról van szó, hogy a biztosítéki pooljukat növeljék. Ehhez újabb pénzügyi forrásokat kell mozgósítani a vállalkozásoknak, ide mi beállunk egy garanciaprogrammal, hogy ez további nehézségeket ne okozzon. Emellett pedig egy olyan biztosítási terméket vezetünk be, amely 365 napos, késleltetett fizetés esetén biztosít egy hidat azoknak a vállalkozásoknak, amelyek külföldön adják el a terméküket és a szolgáltatásukat, és a piac megvédéséhez szükség van arra, hogy még a késleltetett fizetési kondíciók elfogadásával is a külpiacokon tudjanak maradni. Mert számunkra az a fontos, hogy ezeknek a vállalatoknak a versenyképességét (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a jövőre is megőrizzük, sőt folyamatosan javítsuk, hogy amikor az új körülmények beállnak, akkor a legjobb startpozícióból a magyar vállalatok indulhassanak. Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai