Készült: 2024.04.28.12:36:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2020.04.21.), 222. felszólalás
Felszólaló Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:11


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOCSIS-CAKE OLIVIO, a Párbeszéd képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Államtitkár úr az expozéjában a nemzeti kultúra jelentőségéről beszélt, annak támogatásáról, ezzel indokolta ezt a törvényjavaslatot. Ezt nyilván így első hangzásra csak támogatni lehet. De ez a javaslat nagyon nem erről szól, és ki fogom fejteni nyilván, hogy miért. Most csak röviden, ha a törvényjavaslat hátterét kellene elemezni, akkor ez egy újabb sunyi törvényjavaslat  és akkor diplomatikusan fogalmazok , amit önök a járványhelyzet alatt betolnak. Volt már itt Belgrád-Budapest-vasútvonal titkosítása, voltak ingatlanok Schmidt Máriának, volt a Városliget feloldása, ezt államtitkár úr bizonyára jól ismeri, és most fű alatt, gondolom, gondolkoztak azon, hogy mit lehetne még itt a járványhelyzet alatt betolni; én kíváncsian várom, hogy még mit hoz majd a jövő. Tényleg az összes vitatható, kellemetlen törvényjavaslatot most fogják betolni, úgy néz ki, a járványhelyzet alatt, erre használják ezt a járványhelyzetet; ez tényleg elképesztő. Tehát itt vannak a közalkalmazottak, a könyvtárosok, a muzeológusok, akiknek a státuszát meg lehet piszkálni, egy olyan dolgot lehet csinálni, ami sok kellemetlenséggel járhat, de hát most nincs rajtuk a figyelem, nincs lehetőség annyira, hogy a társadalom figyelmét fölhívják rá, hogy mit is művelnek velük, és hát akkor meg lehet ezt tenni.

Tényleg, egyébként a Fidesz-kormány a járvány alatt cselekvés hiányában nagyon sok társadalmi csoportot hoz nagyon nehéz helyzetbe, sőt a megélhetését sodorja veszélyes helyzetbe, a turizmusban dolgozókat, a vendéglátásban dolgozókat, sorolhatnám, akiknek azért kerül veszélybe a munkahelye, mert önök nem cselekednek. A közalkalmazottakkal most más a helyzet. Őket azért sodorják veszélybe, mert most elkezdtek cselekedni. Tehát ezzel a törvénnyel, amit most ide behoztak, húszezer ember megélhetését sodorják veszélybe. Ebben bezzeg cselekednek!

Államtitkár úr az expozéjában mondta, hogy nyitottak a módosításokra, ez azért egy kis, halvány reménysugárt ad. Egyébként a Pulszky Társaság egy elég részletes módosító javaslatot tett ki, akkor legyenek olyan kedvesek, ezt tanulmányozzák, és építsék bele, amiket leírtak. Ez a társaság egyébként ideológiailag vagy elképzelésekben is közelebb áll a kormányoldalhoz, úgyhogy ajánlom megfontolásra ezt a véleményt.

Államtitkár úr szerint volt egyeztetés 2019-ben  2020-at írunk már, és azért a 2019-es egyeztetések, nem tudom, mennyire aktuálisak , illetve azt mondta, hogy kapcsolatban van, kapcsolatban volt a szakszervezetekkel. Erről pont, amikor mondta, akkor kaptam egy üzenetet, hogy valóban van ilyen kapcsolat, de ilyen kiszervezésről nem volt szó ezeken az egyeztetéseken, ezt egy szakszervezetes kapcsolatom írta. Tehát mindenféle egyeztetés hiánya van itt a törvény kapcsán. Nulla egyeztetés volt. Igazából van ez a 2010. évi CXXXI. törvény a társadalmi részvételről, ezt szerintem simán kidobhatják a fideszes képviselők a kukába, mert soha nem csinálják. Az elmúlt másfél évben, amióta nyilván szorosan követem a törvényjavaslatokat, sosem találkoztam azzal, hogy volt társadalmi egyeztetés egyes törvényjavaslatokkal kapcsolatban.

De akkor ugye ezt még lehetett fokozni. Államtitkár úrnak volt tényleg egy-két olyan megjegyzése itt a húsvéti szünetben, amik nagyon komoly felháborodást váltottak ki. Én örülök, hogy egy kicsit exkuzálta magát, de az, hogy vannak olyan könyvtárosok, akik nem csinálnak semmit, ezért rájuk nem lesz szükség, illetve hogy a húsvéti ünnepek pont arra vannak, hogy a gép előtt ülnek és akkor meg tudják nézni, ezek tényleg olyan kijelentések voltak, államtitkár úr, amiket azért a kulturális intézményben dolgozók nagyon rossz néven vettek.

Ez a javaslatuk egyébként alaptörvény-ellenes is. Tudom, önök sokszor a saját Alaptörvényüket nem veszik figyelembe, elég, ha csak a környezetvédelemre hivatkozunk, de hát azért mégis önök annyira büszkék erre a konzervatív Alaptörvényre, az ebben foglaltak alapján a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme és fenntartása az állam és mindenki kötelessége. Ebből levezetve: a múzeumügy közszolgáltatás, a múzeumokban őrzött vagyon közvagyon, a muzeális értékű kulturális örökség kezelése a magyar nemzet közösségének stratégiai érdeke. A közgyűjteményekben pedig ezekről beszélünk. Ez a javaslat ezt sodorja veszélybe. Az önök Alaptörvényével megy szembe ez a javaslat. Ezek alapján a fenti nyilatkozatok, államtitkár úr nyilatkozata meg ez a javaslat, nagyon rossz üzenetet közvetítenek a kulturális intézményben dolgozó szakemberek felé. Tényleg!

(21.40)

A javaslat fontos indoka, hogy jobb lesz a helyzetük ezeknek az embereknek. Nagyon kedvező, szuper lesz a törvény szerint a közalkalmazottak helyzete, ha ez életbe lép. Igen ám, csak egyetlenegy érdekvédelmi szervezet nem ezt gondolja. A Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete nem ezt gondolja. Az Európai Közszolgálati Szakszervezeti Szövetség nem ezt gondolja. A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma sem. A Pulszky Társaság, a Magyar Múzeumi Egyesület nem ezt gondolja. Az Értelmiségi Szakszervezetek Szövetsége szintén nem ezt gondolja. A Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája is jelezte, hogy nem ért egyet ezzel a javaslattal. A Magyar Szakszervezeti Szövetség úgyszintén. A Munkástanácsok Országos Szövetsége sem. Gyakorlatilag, nem tudom, majd a viszonválaszban államtitkár úr vagy bárki tude mondani olyan érdekvédelmi szervezetet, aki ezzel a javaslattal így, ahogy van, ebben a formában egyetért. Mert nem úgy tűnik. Amikor önök azt állítják, hogy jobb lesz, de az összes szakszervezet, az összes érdekvédelmi szervezet ez ellen tiltakozik, akkor ez így nem stimmel.

Beszéljünk a fizetésről! A javaslat szerint jobb anyagi helyzetben lesznek, ha a közalkalmazotti státusból a munka törvénykönyve alá fognak kerülni. Hát, ez egy jó nagy hazugság. A bérhelyzet nem lehet kedvezőtlenebb, így fogalmaznak.

Az lehet, hogy a bérhelyzet nem lesz kedvezőtlenebb, de az ezen státuszban lévő emberek a legtöbbször nem a bér miatt dolgoznak ott, hanem azok miatt a kedvezmények miatt és a miatt a stabilitás miatt dolgoznak ott, ami ezzel a státusszal jár. Ezt, pont ezt veszik el tőlük!

A közszféra fizetésének rendezését nem a bértábla kötöttsége gátolta eddig, lehetett volna emelni ezeket a béreket! 2008 óta ez nem változott, nem emelték. Tíz éve kormányoznak, és nem tudták ezt emelni. Jelenleg is egy valós bér 210 ezer forint környéke egy hónapra bruttó, diplomával, több évtizedes tapasztalattal. Erről beszélünk.

Ez csak további elbizonytalanodáshoz fog vezetni. Amire hivatkoztak, az amúgy is jellemző pályaelhagyás felgyorsulását fogja okozni. Végső soron egyébként az is kérdéses lesz, hogy ezek az emberek az országban maradnak-e. Képzett, nyelveket beszélő szakemberekről beszélünk, akik emiatt elhagyhatják az országot. Önök beszélnek állandóan arról, hogy minél több magyart akarnak hazahozni. Ez a javaslat nem ezt a célt szolgálja.

Különösen veszélyes egyébként a tervezet a szerényebb anyagi kondíciókkal működő, például vidéki önkormányzatoknál, mert ha a munkabérek ilyen szabadjára lesznek engedve, akkor nyilvánvalóan egyébként míg azok, akik jobban akarnak keresni, inkább fővárosi vagy fejlettebb régiókba fognak elmenni. Azok a régiók, ahol legalább ennyi kis szemernyi kulturális szakembergárda volt, azok a régiók ki fognak ürülni ennek a javaslatnak a kapcsán. Tehát azért alattomos ez a javaslat, mert pont azokat a pozitív kedvezményeket veszik el ezektől az emberektől, amiért ők még e mellett a nagyon alacsony bér mellett is ebben a pozícióban dolgoznak.

A felmentés nehezebb volt ebben a pozícióban. Ez rendben van, hogy az intézményvezetőnek indokolnia kell pontosan, hogy miért ment föl valakit. A felmondási idő 4 hónapról 15 napra fog csökkenni ezáltal, csak hogy összehasonlítsam a munka törvénykönyve és a közszolgálati státuszban lévő lehetőségeket. A végkielégítés mértéke is csökkenni fog ennek köszönhetően. A jubileumi jutalom megszűnik számukra. Nem lesz ilyen lehetőségük. Az állásfelajánlásra bizonyos esetekben nem lesz lehetőség, ez is megszűnik. Több alapszabadságuk és pótszabadságuk van a közalkalmazottaknak. Ez is meg fog szűnni. Ezek után önök azt állítják, hogy kedvezőbb helyzetben lesznek ezek az emberek, ha kikerülnek ebből a státuszból. Ez egyáltalán nincs így. Ezek azok a kedvezmények, melyek ezeket az embereket ezen a pályán tartották. A kisebb fizetésükből fakadó hátrányukat ezzel valahogy kompenzálták.

Fontos indokként szerepel még a törvényjavaslatban a rugalmasság. De a közszféra területén pont a feladatellátás miatt a stabilitás a legfontosabb, nem a munkaerőpiaci változások. És itt is szembemennek az összes polgári, keresztény értékkel és az Alaptörvényükkel is, mert nem lehet mindenhol a piaci logikát  államtitkár úr is ezt hangsúlyozta többször az expozéban , nem lehet mindenhol a piaci logikát alkalmazni. Vannak állandó értékek! Például amire államtitkár úr hivatkozott. Nemzeti kulturális értékek. Ezt emelte ki. Elég fura, hogy ezt egy konzervatív kormánynak kell hangsúlyozni. Elég fura.

Könyvek, műtárgyak piaci értéke lehet, hogy kevés, de ez a kultúránk része, és akik ezekkel foglalkoznak, azok az emberek is a nemzeti kultúránk részei. Alóluk rántják most ki a talajt. Alóluk rántják ki azt a biztonságot, ami miatt még ezen a pályán voltak. Persze, ha önök azon értik a rugalmasságot, hogy egy muzeológusból majd lehet betakarító, mert majd most a mezőgazdaságban erre lesz szükség, vagy egy levéltárosból majd lehet közmunkás meg utcaseprő, remélem, hogy nem ezen értik a rugalmasságot. (Fekete Péter: Ugyan már! Méltatlan.) Ugyan-ugyan, de az a baj, hogy ha ezek az emberek elhagyják a pályát, akkor hol fognak munkát találni?

Összességében azt nem vitatjuk, amit L. Simon képviselő úr is fölvetett, hogy a közalkalmazotti jogállásról szóló törvény pár elemén érdemes módosítani. Korrekcióra szorul, de nem így. Hanem egyeztetve, konszenzussal, tárgyalással, az érdekvédelmi szervezetekkel leülve. L. Simon úr azt mondta, hogy nem lehet differenciálni, ezért kell ez a módosítás. Hát, akkor nem az egész közalkalmazotti húszezres dolgozói státuszt kell megszüntetni, hanem akkor be kell vezetni ebbe a rendszerbe a differenciált bérezést.

A munka törvénykönyve szerinti munkaviszony automatikus bevezetése helyett célszerűbb lenne teljesítményértékelési és minőségmenedzsmenti szabályozás bevezetése. (Közbeszólásra:) Önök az Alaptörvényt is most már hetedszerre módosítják, a gránitszilárdságú Alaptörvényüket. Minden lehetőségük megvan arra, hogy ezt is módosítsák, ezért nem kellene megszüntetni azokat a kedvezményeket, amiket ezek az emberek élveznek.

Összességében tehát ezt így, ebben a formában nem tudjuk támogatni. Remélem, hogy államtitkár úr nemcsak úgy elhintette azt, hogy még nyitottak a módosításokra. Arra kérem, hogy tényleg tanulmányozzák az érdekképviseleti szervezetek által kiadott javaslatokat és reakciókat, és ezek beépítésével azon céllal, amit még egyszer mondom, tudunk támogatni, hogy lehessen differenciálni, és lehessen a teljesítményt jutalmazni ebben a szektorban is, ezzel gyúrják át ezt a törvényjavaslatot, mert különben a Párbeszéd frakciója ezt biztosan nem fogja tudni támogatni. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai