Készült: 2024.04.28.00:27:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2020.04.21.), 16. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás külgazdasági és külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is szeretném leszögezni, hogy egy ilyen nehéz gazdasági időszakban, ha egy kormány gazdaságvédelmi akciótervet rak össze, akkor két dologra kell figyelnie. Először is, hogy az a terv a gazdaság növekedését vissza tudja hozni, újra tudja indítani a gazdaságot, és vele együtt a veszélybe került munkahelyeket pótolni tudja, illetve meg tudja védeni; az elveszett munkahelyek helyett pedig újak jöhessenek létre. Ez az egyik szempont.

A másik szempont pedig az, hogy még az ilyen nehéz gazdasági időszakokban is a költségvetési és pénzügyi fegyelmet tartani kell és komolyan kell venni, mert pontosan ezek azok az időszakok, amikor rossz szándékú emberek  egyenlőségjel: spekulánsok  megtámadhatnak és meg is támadnak nemzetgazdaságokat, költségvetéseket, országokat, devizákat.

(9.40)

Éppen ezért ennek a gazdaságvédelmi akciótervnek két célt kell szolgálnia: a gazdaság újraindítását, a munkahelyek megvédését, illetve a fegyelmezett gazdálkodást, és ez a gazdaságvédelmi akcióterv mind a két elvárásnak megfelel. És igen, ez Magyarország történetének legnagyobb, legrobusztusabb gazdaságvédelmi akcióterve, a benne foglalt gazdaságdinamizáló programok a GDP 18-20 százalékát mozgatják meg.

Engedje meg, hogy tájékoztassam önt arról, hogy folyamatos a konzultáció a kormány és a gazdasági szféra szereplői között, azt gondolom, ez így normális, és ezen konzultációk nyomán néhány új részintézkedés bevezetéséről döntöttünk.

Az egyik legfontosabb intézkedése ennek a tervnek az az állami bértámogatási rendszer, amelyet azon vállalatok vehetnek igénybe, akik a világjárvány miatt bevételkieséssel kell hogy számoljanak, ezért a náluk lévő munkahelyek veszélybe kerülnének, elbocsátásokkal járna ez a világjárvány, ugyanakkor vannak vállalatok, amelyek inkább csökkentik a munkavállalóik munkaidejét, de megtartják őket. És annak érdekében, hogy a lehető legszélesebb körben biztosítsuk a támogatást ezeknek a vállalatoknak, és a lehető legszélesebb körben tegyük lehetővé az ilyeténképpen veszélybe kerülő munkahelyek megvédését, úgy döntöttünk, hogy a kieső munkaidő innentől kezdve 15-től 75 százalékig terjedhet, magyarul: napi két óra megmaradó munkaidő esetében is az állami bértámogatást igénybe lehet venni.

Jelentős mértékben lecsökkentettük az ezzel járó bürokratikus kötelezettségeket, hiszen ha valamikor, akkor ilyen helyzetben van ennek itt az ideje és az indokoltsága, és innentől kezdve, a határozathozatal napjától automatikusan módosulhatnak a munkaszerződések, nem kell egyesével a munkaszerződések módosításával időt és adminisztrációt eltölteni.

Úgy döntöttünk, hogy a bértámogatás ezek után a részmunkaidőben foglalkoztatottakra is alkalmazható, valamint a munkaidőkeretben foglalkoztatottakra is kiterjesztettük. És hogy a bürokratikus követelmények még tovább csökkenjenek, nem szükséges a gazdasági körülmények, a gazdasági nehézségek vészhelyzettel való szoros összefüggését sem tételesen bizonyítani, ugyanakkor a távmunkában és az otthoni munkavégzés esetén is igényelhető lesz a támogatás.

És ha csak ezt az egyet vezettük volna be, akkor jogos lenne a képviselő úr kritikája, hogy ez kevés, ez nem elég, de nem csak ezt az intézkedést vezettük be; emellett világos döntést hoztunk arról, hogy újabb 2 százalékkal csökkentjük a szociális adót 15,5 százalékra. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az adókulcs már majdnem a fele lesz annak, mint ami három, illetve négy esztendővel ezelőtt volt. Ez egy világos, kiszámítható adócsökkentési pálya.

A cégeknek nyújtott hitelek kapcsán pedig nyilvánvalóan vita van közöttünk a képviselő úrral, de nem is igazán közöttünk, hanem a vállalatok és ön között, ugyanis a vállalatok igénylik azoknak az alacsony kamatozású, kedvezményes, hosszú futamidejű hiteleknek a bevezetését, amelyek nyomán a likviditási nehézségeiken úrrá tudnak lenni. Éppen ezért döntöttünk egy széles körű hitel- és tőkeprogram megindítása mellett, és ez így összességében adja ki a magyar gazdaságtörténet legrobusztusabb gazdaságvédelmi akciótervét.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai