Készült: 2024.04.26.10:37:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2011.11.07.), 268-270. felszólalás
Felszólaló Vágó Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:44


Felszólalások:  Előző  268 - 270  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁGÓ GÁBOR (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszöntöm mindazt a három kormánypárti képviselőt, aki itt ül a teremben (Ékes József: Szervusz, Gábor!), valamint a házvezetést, illetve az egy darab, kormányzatot képviselő államtitkár urat. Nagyon tiszteljük azt, hogy a kormánypártiak még ilyen késői órán is figyelemmel követik azt a tevékenységet, amit itt az ellenzék próbál a saját módosító javaslatainak érdekében megtenni.

Első felszólalásomban a személyi jövedelemadó-koncepciónkat szeretném bemutatni, hiszen úgy gondoljuk, hogy ez az egykulcsos adórendszer, amit a Matolcsy György fémjelezte gazdasági ámokfutás a központi témává tett az elmúlt időszakban, az az egykulcsos adórendszer egyszerűen megbukott. Lehet, hogy van olyan éteri állapot, ahol működik az egykulcsos adórendszer, és valóban beindítja a gazdaságot. A környékbeli országokban sem a személyi jövedelemadó egykulcsosítása az, ami valóban beindította a gazdaságot, mondjuk, Szlovákiában, hanem ott egy átlátható és nagyon könnyen működő adórendszer van, amelynek egyik eleme az egykulcsos adórendszer. Önök is ezt tűzték ki célul, hogy egyszerűbb lesz az adórendszer, ehhez képest több adónem van, mint amikor kormányra léptek. Az egykulcsos adóval meg csupán annyit értek el, hogy egy társadalmi réteg többet visz haza.

De ahogy ez most kiderült az adótörvények általános vitájában, ez volt a céljuk. Föl kell tőkésíteni egy réteget, hát gratulálok, ez sikerült, valóban, 600 ezer ember nagyon jól járt ennek az egykulcsos adónak a bevezetésével, a másik 9 millió 400 ezerrel meg ki törődik? Az ellenzéki képviselők törődnek vele, hiszen mindhárom ellenzéki párt adott be olyan módosító javaslatcsomagot, amely a személyi jövedelemadó-rendszert módosítaná.

Most bemutatnám a Lehet Más a Politika javaslatát. Egyrészről bevezetnénk egy háromkulcsos adórendszert, úgy, hogy az eddigi peremfeltételek, tehát az adójóváírás, valamint a félszuperbruttó benne maradna a rendszerben, így az adójóváírással a legrosszabbul keresők pluszpénzhez jutnának, a félszuperbruttó rendszerben tartásával pedig arányában a legjobban keresők is ugyanúgy még egy kicsivel többel járulnának hozzá az állami kiadásokhoz.

16, 36 és 40 százalékos kulcsot szeretnénk bevezetni, annak érdekében, hogy valóban igazságos legyen az adórendszer, és ne legyenek olyan szélsőséges gazdasági és társadalmi különbségek, amelyek az elmúlt időszakban egyre inkább fölütötték a fejüket. Már-már dél-amerikai állapotokat jeleznek azok a tendenciák, amelyek az elmúlt időszakban elindultak, tehát hogy a társadalom a két széle felé tart, és az erős középosztály nem tud egyszerűen kialakulni, azon egyszerű oknál fogva, hogy a Fidesz gazdaságpolitikája a legfelső tízezreknek játszik csupán, és számukra nyújt lehetőséget.

Önök azt mondják, hogy az erős ló húzzon, és majd ők fogják fölpörgetni a gazdaságot. Sajnos a fogyasztási adatok ezt nem támasztják alá, nem indult be a belső fogyasztás annyira, hogy abból valóban a vállalkozások munkahelyeket tudtak volna teremteni.

Az ebből, a személyi jövedelemadó átalakításából származó bevételt az LMP járulékcsökkentésre fordítaná. Nagyon örülök, hogy az MSZP-s képviselőtársaim 8 év kormányzás után szintén rájöttek a járulékcsökkentés fontosságára, de ha kormányon tették volna ugyanezt, akkor talán nem lenne annyi állástalan ember ma Magyarországon. Az LMP egy általános 2 százalékos járulékcsökkentést vezetne be minden egyes kategóriában, de ezenkívül még a 33 leghátrányosabb térségben még szintén egy plusz 2 százalékos járulékcsökkentéssel segítenénk a munkahelyteremtést. Ma Magyarországon a munkaerőpiacról leginkább kiszorultak körében, akik 8 általánost végeztek csupán, még egy 2 százalékos járulékcsökkentéssel hoznánk őket helyzetbe.

(23.30)

A bizottsági üléseken a jobbikos képviselőtársak kritikával illették eme javaslatot arra vonatkozóan, hogy akkor őket ebben a tanult tudatlanságban tartaná ez a törvénymódosítás. Amennyiben valóban érdemi szakképzési rendszer jönne létre, akkor elő lehetne írni számukra, hogy a munka mellett vegyenek részt valamiféle esti szakképzésben is, így ezáltal szakképzetlen munkaerőből folyamatosan szakképzett munkaerővé tudnának válni, és így tudnának még nagyobb hozzáadott értéket tenni a magyar gazdaság fejlődéséhez.

Összességében azt gondoljuk, hogy az adórendszer a gazdaságpolitika vezetési pontja, egy olyan kulcsfontosságú elem, amelynek apró változása is nagymértékben tudja a társadalmi és gazdasági folyamatokat befolyásolni. Ezért is nyúltunk ahhoz az eszközhöz, hogy több tucat módosító javaslattal próbáljuk jobbá tenni a kormányzati előterjesztést. Sajnos elképedve álltunk az előtt a fideszes kritika előtt, amit Selmeczi Gabriella fogalmazott meg, hogy az LMP csupán adót emelne. No már most ez így ebben a formában nem igaz, mert bár valóban emelnénk bizonyos adókat, de nem annyit, mint önök, hiszen a kormányzat körülbelül 500 milliárd forintos pluszadóterhet ró ki a magyar népességre, az LMP pedig egy egyszerű adóátrendezést hajt végre, azaz hogy valahonnan elveszünk, máshova pedig odatennénk forrásokat.

A személyi jövedelemadó rendszeréről ennyit szerettem volna mondani, viszont...

ELNÖK: Egy pillanatra álljon meg, képviselő úr! A részletes vitánál vagyunk. Én végighallgattam önt, és elfogadtuk azt a javaslatot, amit önök tettek, hogy vonjuk össze a vitaszakaszokat, de azért néhány ajánlási helyet legyen kedves közben, legalább látszatra néhányat felsorolni. Köszönöm szépen.

VÁGÓ GÁBOR (LMP): Köszönöm szépen. A következő hozzászólásomban ajánlási helyekre fogok hivatkozni. Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  268 - 270  Következő    Ülésnap adatai