Készült: 2024.09.21.12:30:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2009.06.09.), 234. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:48


Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló alkotmányi rendelkezést 1989-ben, a jelen lévő képviselők kétharmadának szavazatával elfogadott törvényt pedig 1990-ben alkotta meg az Országgyűlés. A jogalkotó már ekkor arra a megállapításra jutott, hogy a tényleges hatalmat megtestesítő, a törvényhozó funkciót gyakorló és a kormányzati tevékenységet hatékonyan ellenőrző Országgyűlés csak akkor képes feladatait ellátni, ha a képviselők e tevékenységre felkészült, többségükben főfoglalkozású politikusok.

A hivatásszerű képviselői tevékenység alapfeltétele, hogy a képviselő a függetlenséget biztosító javadalmazásban részesüljön. A képviselők javadalmazására vonatkozó szabályozás az elmúlt húsz évben rendszerében nem változott, holott megalkotása óta számos vita forrása. Mára ez a vita az Országgyűlés falain túl is felerősödött. Mindannyiunk előtt ismeretes, hogy jelenleg az Alkotmánybíróság jogorvoslati döntésére vár az az Országgyűlés által már elrendelt népszavazási kezdeményezés, amely a költségtérítés kifizetését bizonylatok benyújtásához kötné. Ilyen körülmények között üdvözlendő, hogy e javaslatok az Országgyűlés elé kerülhetnek. Itt az ideje, hogy parlamenti vita keretében gondoljuk át, mennyiben tartható fenn a jelenlegi javadalmazási rendszer, és mely elemek esetében elengedhetetlen a változás.

A javaslatokat tehát a kormány részéről időszerűnek, megfontolandónak tartjuk. Mindazonáltal a javaslatokkal kapcsolatos tartalmi kérdésekben hangsúlyozni kívánom, hogy a képviselők javadalmazására vonatkozó szabályozás a hatalmi ágak elválasztásának alkotmányjogi elvére tekintettel elsősorban az Országgyűlés belső ügyének tekinthető. Kizárólag az Országgyűlés jogosult arra, hogy az alkotmány vonatkozó rendelkezése alapján vagy annak esetleges módosításával döntsön a javadalmazás formáiról, összegéről, köréről. Természetesen a kormány, ha ezt igénylik, minden lehetséges szakmai segítséget megad a javaslatok pontosításához, hogy a jogrendszer koherenciája biztosítva legyen.

Tisztelt Országgyűlés! Kívánom, hogy a javaslatokról folytatott vita hasznos és eredményes legyen. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai