Készült: 2024.05.16.12:08:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

208. ülésnap (2009.05.05.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Vitányi István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:57


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VITÁNYI ISTVÁN, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Azt hiszem, azon túlmenően, hogy tegnap volt az alkotmányügyi bizottság ülése, és tegnap tárgyalta a fizetési meghagyásos eljárást, ezen túlmenően nincs egyetértés az ellenzék és a kormánypárt között. Ebben az egy kérdésben megegyezünk, hogy tegnap tartotta az alkotmányügyi bizottság ebben a kérdésben az ülését.

Mi úgy gondoljuk, hogy szükségtelen a fizetési meghagyásos eljárás külön törvényben való szabályozása. Annál is inkább, hiszen most folyik a polgári törvénykönyv általános és részletes vitája, és annak kapcsán is felmerült azon igény, hogy egy jogterülethez tartozó életviszonyokat egy jogszabályban rögzítsük. Éppen ezért a fizetési meghagyásos eljárás kivétele a polgári perrendtartásból ezzel ellentétes tendenciát mutat. Annál is inkább kifogásoljuk ezt, mivel 2008-ban fogadtuk el a polgári perrendtartás módosítását, ami a fizetési meghagyásos eljárást szabályozta, és a még hatályba nem lépett jogszabályból már ezt a rendelkezést ki is veszik.

Valóban, az alkotmányügyi bizottság ülésén alkotmányos aggályok is felmerültek a kiszervezéssel kapcsolatban, hiszen az egyik hatalmi ág, a bíróság tevékenységéhez nyúltak hozzá, ami véleményem szerint is alkotmányos aggályokat vet fel. Emellett nem elhanyagolható, hogy olyan törvényt nyújtottak be, nyújtott be a kormány, amellyel az Országos Igazságszolgáltatási Tanács nem értett egyet.

Az, hogy jelentős illetékbevétel-kiesés következik be azáltal, hogy átkerül a közjegyzőkhöz a fizetési meghagyásos ügyek intézése, vitathatatlan, itt csak abban vitatkoznék az előttem felszólaló Szép Béla képviselőtársammal, hogy ő 1,6 milliárd forintban jelölte meg a kieső bevételt. Ha elfogadjuk a kormány által előterjesztett számadatokat - fenntartással fogadjuk, mert volt már rá példa, hogy nem megfelelő volt a számadat -, akkor, ha 500 ezer üggyel számolunk, és minimum 5 ezer forint illetéklerovással, ez 2,5 milliárd forint. Ha ebből kiveszem, mondjuk, az illetékkedvezményben részesülőket, akkor is véleményem szerint több mint 2 milliárd forint bevételkiesés jelentkezik az államnál.

Ugyanakkor azt elfelejtette képviselőtársam elmondani, hogy ezen túlmenően viszont jelentős illetékemelkedésről van szó, hiszen az előbb említett 3 ezer forintos minimum eljárási díj akár a fizetési meghagyásos eljárásban, akár az ennek folytán bekövetkező végrehajtási eljárásban 3 ezerről 5 ezer forintra emelkedik.

Egyébként a kormánypárti oldalról is merültek fel aggályok a fizetési meghagyásos eljárás vonatkozásában, pontosan a költségvetést érintő adó-, illetőleg illetékbevétel elmaradása miatt.

(10.00)

Valóban, a tegnapi vitát követően 15:14 arányban találta a bizottság általános vitára alkalmasnak a nem is tudom, minek nevezzem, hol ellenzéki, hol kormánypárti SZDSZ igenlő szavazatával.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai