Készült: 2024.09.22.19:37:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

51. ülésnap (2003.02.24.), 87. felszólalás
Felszólaló Dr. Csáky András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  87  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A közúti járművezetők pályaalkalmassági vizsgálatát - rövidített nevén a pavot - a 11/1988. számú KM-BM együttes rendelet szabályozza. A rendelet szerint előzetes pav szükséges többek között a megkülönböztetett jelzést használó gépjárművek, így a mentőautók vezetéséhez. 2000 decemberéig - a díj ellenében személyszállítást végző autóbuszok vezetőinek kivételével - a pav-engedély korlátlan idejű volt, ha csak a szintén e rendeletben felsorolt okokból nem kellett rendkívüli vizsgálatot végezni. Az autóbuszvezetőknek ötévenként meg kell ismételni a vizsgálatot. A 11/2000. számú Kövim-BM-rendelet a megújítási kötelezettséget kiterjesztette a megkülönböztető jelzést használó gépjárművek vezetőire is. Az érintettek joggal gondolták, hogy 2005 decemberéig érvényes az engedélyük, és bár nem örültek, de tudomásul vették a rendelkezést.

Múlt év szeptemberében a 14/2002. számú GKM-BM együttes rendelet ismét módosítást hajtott végre a jogszabályon. Az ötéves intervallum alól a mentők kivételével lényegében kivonta az összes többi érintettet, és az ötéves időtartamot három évre csökkentette, és ez év december 31-éig ismételt vizsgálatra kötelezte azokat, akiknek a pav-engedélyét 2000. december 15-ét megelőzően adták meg. Mintegy 2800 gépkocsivezető bajtársat érint a módosítás. Az érintettek sérelmezik az egyenlő elbírálás elvének sajátságos értelmezését, és többen félnek, hogy elveszítik állásukat, hisz a vizsgálat számos szubjektív elemet tartalmaz, arról nem is beszélve, hogy több tíz millió forint kiadást jelent a mentőszolgálatnak.

A legutóbbi rendelet megjelenése óta három ízben fordultak levélben a tárca vezetőihez, személyes megbeszélés lehetőségét kérve. Válaszra sem méltatták őket. Kérdezem államtitkár urat, miért nem foglalkozik a tárca a problémával. Ki fogja vezetni a rohammentőket, ha többen nem fogják megkapni az engedélyt?

Várom válaszát. (Taps az MDF soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  87  Következő    Ülésnap adatai