Készült: 2024.09.19.05:43:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

51. ülésnap (2003.02.24.), 57. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ön az interpellációjában arra utalt, hogy a törvénymódosítás majd esetleg nem éri el a célját, mert az alkalmi fogyasztókkal szemben is lefolytatják az eljárást, végigviszik ezt a procedúrát. Az valóban igaz, hogy az alkalmi fogyasztókkal szemben is nyomozást folytat a rendőrség mind a hatályos, mind pedig majd az új büntetőeljárási törvény alapján. Tudniillik, ha valaki Magyarországon kábítószert fogyaszt, elköveti a kábítószerrel való visszaélés bűncselekményét. Ezzel mindenkinek tisztában kell lennie, és vállalnia kell tettei következményeit.

A kábítószer-fogyasztás a büntető igazságszolgáltatásra is tartozik, nagyon is, még akkor is, ha a törvény a büntetés alóli mentesülést egyes esetekben szigorú törvényi feltételek mellett lehetővé teszi. A büntető igazságszolgáltatás működéséhez természetszerűleg hozzátartozik, hogy nyomozás folyik a bűncselekményt elkövetőkkel szemben. Az a tény pedig, hogy az elterelés milyen eljárási formában valósul meg, ezek figyelembevételével értékelhető. Tévednek, akik azt feltételezik, hogy a jelenleg hatályos büntetőeljárásról szóló törvény szerint a nyomozást a rendőrségnek nem kellene lefolytatnia.

Ehhez képest nincsen lényeges különbség a júliusban hatályba lépő szabályok esetében sem, hiszen a nyomozást – amely szakasz mellesleg, megjegyzem, ilyen ügyekben rendszerint jóval rövidebb, mint a bírósági szakasszal együtt a teljes eljárás – ugyanúgy le kell folytatni. Az elterelés intézménye olyan büntethetőséget megszüntető ok, amelyre a törvényes feltételek fennállása esetén az elkövető szabad akaratából és nem a hatóságok mérlegelése alapján kerül sor. Ezért a vádemelés elhalasztására való áttérés az eddigi gyakorlattal szemben az ön által is kiemelt eljárás időtartama szempontjából lényeges különbséget nem fog jelenteni.

A gyakorlatban is megnyilvánuló különbség kizárólag a vádemelés elhalasztásával egyidejűleg elrendelt pártfogó felügyelet intézményében van, amely hatékonyságának növelése az igazságügyi tárca nagyon fontos célkitűzése. Ön is és mások is pontosan tudhatják, hogy előttünk fekszik az a törvényjavaslat, hamarosan szavazunk arról, amely a pártfogó felügyeleti intézményt alapvetően új formában kívánja Magyarországon a későbbiekben meghonosítani, és ez egy lényeges, érdemi, gyakorlati változást fog majd eredményezni az eljárás alá vontakkal szemben. Erre vonatkozóan megvannak a költségvetési feltételek. Remélhetőleg a Ház mindkét oldalának támogatását élvezni fogjuk, tehát minden reményünk megvan arra, hogy ez a párfogó felügyeleti intézmény jelentősen átalakuljon Magyarországon.

Felhívom a figyelmét arra is, hogy a nyomozás lefolytatásának, vagyis a bizonyítékok feltárásának szükségessége nagyon fontos szabály. A nyomozásra az elterelés lehetősége esetében is szükség van, hiszen honnan tudná bárki, hogy fennállnak-e egyáltalán az elterelés feltételei, ha az eljárás felfüggesztését, illetve a vádemelés elhalasztását nem előzné meg a tényeket és a körülményeket feltáró pontos nyomozás. Nyilván ön sem értene egyet vele, tisztelt képviselő úr, ha nyomozás hiányában olyanok is megúsznák büntetés nélkül, akik egyébként azt megérdemlik, és a Btk. alapján büntethetőek. Ezen a ponton természetesen már nem az alkalmi fogyasztókról beszélünk. Mindezek alapján kérem, hogy a válaszomat szíveskedjen elfogadni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai