Készült: 2024.04.28.01:31:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2016.03.16.), 86. felszólalás
Felszólaló Dr. Mikola István
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MIKOLA ISTVÁN külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! 2015-ben a magyar gazdaság teljesítménye kiegyensúlyozottan nőtt, a bruttó hazai össztermék 2,9 százalékkal bővült. A termelő szektorok közül az ipari termelés 7,5 százalékkal nőtt, ezen belül a járműgyártás többletkapacitásának köszönhetően a termelés 17,6 százalékkal bővült az előző évihez képest.

A járműgyártás mintegy 150 ezer magyar család számára jelent biztos és perspektivikus megélhetést, a járműipar folyamatos fejlesztésének köszönhetően. Ezeknek a családoknak a boldogulása egy nagyon fon­tos eredménye a magyar járműipari szektornak. Nem szabad elfelejtkeznünk arról sem, hogy a szektor - a XXI. századi fogyasztó igényeinek minél teljesebb kiszolgálását megcélozva - egy nagyon dinamikus fejlődési, fejlesztési pályán kell hogy mozogjon. En­nek megfelelően Magyarországon sem csak összesze­relő üzemként működnek a járműipari cégek, ha­nem egyre nagyobb szerepet kap és folyamatosan bő­vül a kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységük.

A hazánkban megtelepedett nagy autóipari vállalatok arra törekednek, hogy kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységükbe bevonják a magyar felsőoktatási intézményeket, a kutatóközpontokat, a kis- és középvállalkozásokat. E törekvések egybevágnak a kormány célkitűzéseivel, hogy Magyarország ne csak termelési, hanem innovációs központtá is váljon.

A magyar gazdaság további tartós növekedéséhez elengedhetetlen nagyszámú, eredményesen működő, a világpiacon is versenyképes termelést nyújtó kis- és középvállalkozás megléte. Vitathatatlan, hogy a nagy autóipari cégek magyarországi jelenlétükkel és az értékláncokba való becsatolással erőteljesen hatnak a magyar autóipari beszállítással foglalkozó kkv-k megerősödésére. A nagy integrátor autóipari cégek nem csupán szigorú követelményrendszerükön keresztül, de aktív tanácsadással, képzéssel is segítik beszállítóik szervezeti, vállalatvezetési, minőségi fejlődését. A cégek élen járnak a duális képzés megvalósításában is, magas színvonalú és piacképes tudáshoz segítve fiatal szakembereket.

A járműgyártás az ipari termelés növekedésében játszott szerepe mellett nagyban hozzájárult az exportteljesítmény 2015. évi rekorderedményeihez is. Soha nem volt még ilyen nagy a magyar járműipar exportja. A kivitel értéke 2015-ben 19,6 milliárd euró volt, amely csaknem 14 százalékkal, 2,4 milliárd euróval haladta meg az egy évvel korábbit. A szektor jelentőségét mutatja az is, hogy miközben 2014-ben a teljes magyar áruexport 20 százaléka származott az autóiparból, tavaly ez az arány 21,6 százalékra emelkedett. Ha megnézzük a beruházási számokat, akkor azt látjuk, hogy a 2015-ös 67 pozitív projekt közül 17 projekt tartozott a gépjárműiparba, amelyek összesen 760,8 millió eurónyi befektetett tőkét és 4280 munkahelyet jelentenek a magyar gazdaságnak. Bizakodásra adnak okot a jelenleg tárgyalt befekte­té­si­projekt-javaslatok, a 169 projektből 40 köthető a járműiparhoz. Ezek megvalósulásával az ismert paraméterek esetén újabb 8 ezer munkahely jöhet létre. Ezek a számok is jelzik a szektor további bővülési tendenciáit, potenciálját.

A járműipar súlyát jelzi, hogy a kormány immár 65 stratégiai együttműködési megállapodást kötött, amelyből 23 az autóiparhoz köthető. A megállapodások alapján a cégekkel folytatott, Magyarország versenyképességének folyamatos fejlesztését célzó párbeszéd fontos és hangsúlyos résztvevői, hozzájárulói a szektor vállalatai.

Tisztelt Képviselő Úr! Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai