Készült: 2024.04.27.15:42:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2016.03.16.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Képviselő úr ismételten elmondta azt az ellenzéki pártok részéről már mantraszerűen ismételt mondatot, hogy párbeszédre van szükség, egyenlő felek párbeszédére. Tisztelt Képviselő Úr! Nem figyel ide, nem is tudja, de ha nem fog idefigyelni, akkor nem is fogja megtudni, hogy ezekben a percekben sem zajlik más a Szalay utcában, mint az oktatási államtitkár úrnak és a szakszervezetek képviselőinek az egyeztetése. Elkezdődött valamikor délelőtt, és befejeződik valamikor délután, estefelé. Arról a 25 pontról tárgyalnak, amelyeket a Pedagógusok Szakszervezete fo­gal­mazott meg.

Azt is elfelejtette elmondani a képviselő úr, amikor a párbeszéd hiányáról beszélt, hogy Magyarországon olyan köznevelési konzultáció zajlott le a köznevelési kerekasztal összehívása előtt, amire még nem volt példa. Nem volt Magyarországon az elmúlt évtizedekben olyan kormányzat, amely minden magyar iskola igazgatóját és egypár pedagógusát, adott esetben szülőket és diákokat is elhívott egy párbeszédre, egy fórumra, egy egyeztetésre, ahol minden magyar iskolának volt lehetősége a véleménye kifejtésére, az összesnek. 2207 állami fenntartású iskola vezetői, tanárai mentek el erre a fórumra, és elmondták a véleményüket, a javaslataikat, hogy szerintük mit kell megtenni a köznevelés rendszerében. Ezeket összegeztük, és amikor megnyitottuk a köznevelési kerekasztal ülését, akkor szám szerint elmondtuk, hogy hány tankerületben milyen javaslatot tettek, és ezek közül melyek a legsürgetőbbek. Így alakult ki a köznevelési kerekasztal tematikája.

Ön beszél arról, hogy a kormányzat nem áll szóba a köznevelés szereplőivel? Ön beszél arról, hogy lenézi a kormányzat, hogy erőből kezeli a kormányzat ezeket a szereplőket? Azokat a szereplőket, akiknek mi hétről hétre meghívót küldünk, és még egyszer sem jöttek el tárgyalni, vagy egyszer eljöttek, és utána meggondolták magukat?

(13.30)

Ön szerint ez az erőből tárgyalás, hogy minden héten elhívjuk őket, hogy jöjjenek egyeztetni, utána még csak be sem kopogtatnak, oda sem jönnek, el sem mondják az elképzeléseiket? És ön mondja, hogy ez a kormányzat tárgyal erőből? Nekünk nincsen titkolnivalónk. Ön ne beszéljen megfélemlítésről, képviselő úr. Minden dokumentumot, amit ezekben az állítólagos ügyekben hivatkozott a sajtó, kitettünk a KLIK honlapjára. Mindenki fölmehet, elolvashatja az elsőtől az utolsóig az összes oldalát és az összes betűjét. És abból kiderül, hogy semmifajta megfélemlítés nincs. Az önök retorikájában lehet, hogy ez szerepel, de azokban a dokumentumokban, amiket kitettünk, amelyek a teljes iratösszességet tartalmazzák, semmifajta ilyen nincsen.

Képviselő úr, azért ne becsülje le azt, hogy az elmúlt években, 2012-2013-tól kezdve elindítottunk egy olyan bérfejlesztési programot a köznevelésben, elsőként az összes ágazat közül, ami már 40 százalékos béremelkedést jelentett a pedagógusok számára. Az ön által is említett több mint 200 milliárd forintos összeget, ez egy óriási összeg, nyilván más ágazatokban is szívesen vettek volna, de mi azt mondtuk, hogy először a köznevelésben kell elindítsuk, mert nagyon sokat vettek ki a szocialisták a köznevelésből, akár a településeknek juttatott oktatási normatívák oldalán, akár a 13. havi fizetés elvételének oldalán, például a pedagógusok zsebéből.

De ha megnézzük a tankönyvrendszert, és ha visszaállítanánk azt, ami korábban volt, 15 milliárd forintot vennénk ki a szülők és az iskolák zsebéből, hiszen ennyivel kerülne többe a régi tankönyvrendszerben ellátni tankönyvekkel az iskolába járó fiatalokat, mint amennyibe kerül most. Úgy gondolom, képviselő úr, hogy igenis az elmúlt években olyan eredmények jöttek létre, amikre büszkék lehetünk, és a kormányzat párbeszédkészsége szerintem szélesebb, mint bármikor korábban bármelyik kormányzaté. Ezt mutatja az is, hogy most is éppen szakszervezeti tárgyalások folynak.

Lenézni azt a köznevelési kerekasztalt, ahol ott ül a Magyar Tudományos Akadémia, és azt mondani, hogy ott a Fidesz-KDNP-kormány fiókszervezetei vannak és a velük egyet értő szervezetek? Vagy ha akár a Pedagógus Karra gondolok, vagy akár a Nagycsaládosok Egyesületére, vagy a munkaadók képviseletében a Kereskedelmi és Iparkamarát ilyesfajta fiókszervezetnek venni vagy a Herman Ottó gimnázium igazgatóját, akit szintén elhívtunk, a Herman Ottó gimnázium igazgatója és az egész iskola ön szerint egy Fidesz-fiókszervezet?!

Mi mindenkit meghívtunk, szakszervezeteket, minden más mozgalom képviselőjét. Az más kérdés, hogy ők nem jönnek el, de azt hiszem, ez nem a mi részünkről az erő politikája, hanem az ő részükről a feszültség fokozása, az egész helyzet polarizálása. Mi meg szeretnénk oldani. Ezért mondtuk el, hogy hová szeretnénk eljutni nyárra és szeptemberre. Oda szeretnénk eljutni, hogy szeptemberben már nem lesz a mai formájában Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, hanem egy másfajta fenntartói rendszer fog létrejönni.

Hogy nem lesz az iskoláknak és az intézményfenntartónak adóssága, ezt elkezdtük, hiszen abból a 38 milliárd forint pluszforrásból, amit kapott a KLIK, a 30-60 napja lejárt adósságokat kifizette, és az összes többit is meg fogja tenni ebből a többletforrásból, mert visszatesszük azokat a pénzeket, amelyeket a szocialisták kivettek a köznevelésből. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai