Készült: 2024.04.28.16:50:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2016.03.16.), 334-338. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 8:22


Felszólalások:  Előző  334 - 338  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Örülök neki, amikor ellenzéki képviselőtársaim előre jelzik a vitában, hogy támogatják a törvényjavaslatot, amit benyújtottunk. Annak pedig külön örülök, hogy mindig megtalálják a módját annak, hogy mindannak ellenére, hogy támogatják, azért mégiscsak legyen megfelelő kormányzati kritika is mellé. Erről az szokott eszembe jutni vagy az jut az eszembe, az a mondás, ami a kritikus és a nőgyógyász összehasonlítását mutatja. A kritikus olyan, mint a nőgyógyász: ott keresi a bajt, ahol más az örömöt. Úgyhogy itt ebben az esetben is azt látom (Zaj, közbeszólások az ellenzéki padsorokból.), hogy önök megpróbálnak egy sikertörténetben is valami bajt keresni…

ELNÖK: Tisztelettel kérem, bár megértem… Állj! Megértem a késői órát, megértem azt is, hogy családi körben vagyunk. (Apáti István: Már aki!) Tisztelettel kérem a hasonlatai megválasztását, hogy ne kelljen közbeszólnom. Jó? Most tulajdonképpen helyes dolog, hogyha iszik egy korty vizet.

BÁNKI ERIK (Fidesz): És miután böjtidőszak van, ezért csak vizet tudok inni, még egy jó fröccsre se futja.

Szóval, azt gondolom, elnök úr, hogy ez egy találó hasonlat volt. Ha valakinek nem tetszik, elnézést kérek tőle, de az igazság az igazság.

ELNÖK: Nincs gond. Nekem nem tetszett, és mivel én elnökölök, én szólhatok közbe. Úgyhogy folytatjuk. Jó?

BÁNKI ERIK (Fidesz): Jó, megértettem, a képviselő pedig nem bírálhatja az elnök ülésvezetését, tehát én elfogadom a kritikát, elnök úr, köszönöm szépen.

Tehát Varga László képviselőtársamnak válaszolnék azért a miskolci ügyekre. Nyilvánvalóan képviselő úr kellő lobbierővel tudott fellépni a szocialista kormány idején, annak ellenére, hogy az utolsó évben, a 2010-es költségvetésben, amit még a Bajnai-kormány fogadott el, a sport támogatásának az összege nem érte el a 16 milliárd forintot, most pedig már bőven, hála istennek, 100 milliárd forint fölött vagyunk. Tehát markáns a különbség a két kormány sportpolitikája között. Lehet, hogy Diósgyőrben meg Miskolcon voltak fejlesztések abban az időszakban. Én azt gondolom, hogy most sem lehet panasz erre.

Ha pedig visszanézünk a korábbi szocialista fejlesztésekre, sportfejlesztésekre is többek között, akkor államtitkár asszony tudná megmondani, hogy a kormánynak mennyi nyűge-baja volt, mire a PPP-s konstrukcióban épült uszodák és sportcsarnokok szerződéseit felülvizsgálva ki tudott azokból bújni, hiszen, tisztelt képviselő úr, azt ön is pontosan tudja, hogy ott nem valódi PPP-k, tehát partneri együttműködések voltak, hanem gyakorlatilag egy szabad rablás volt, amikor fenntarthatatlan összegekkel és olyan terheket róttak az önkormányzatokra és ezen keresztül egyébként az államra, mert az önkormányzatok egy idő után már látták, hogy ezt nem tudják fenntartani, hogy az Orbán-kormány nem tudott mást csinálni, mint kivásárolni ezeket a konstrukciókat és megszüntetni, mert ezek életképtelenek voltak.

Miskolc egyébként nagyon komoly fejlesztéseket kap most is, hiszen a Diósgyőr stadionjának a fejlesztése hosszú előkészületek után, de végre megindul, és egy nagyon komoly utánpótlásbázis fog épülni. Én magam is jártam Miskolcon és megnéztem. Tehát mindamellett, hogy gratulálok a várható jégkorongbajnoki címhez, azt gondolom, hogy a labdarúgásban sem kell pironkodniuk.

És ha már a jégkorongot hozta szóba képviselő úr, pont a jégkorong a legsikeresebb egyébként az elmúlt öt év tekintetében a látvány-csapatsportágak közül, hiszen itt több mint kétszeresére nőtt az igazolt versenyzők száma. A legnagyobb mértékben bővült egyébként a jégfelület aránya. Persze azt lehet mondani, hogy mélyről indultunk, ez valóban így van, de azt gondolom, hogy nagyon sikeres volt az elmúlt öt év ezen a téren is.

Az átláthatóságot tekintve pedig nem értem a kritikát. Ha a képviselő úr felmegy bármely szövetség honlapjára, mindenhol megtalálja, nemcsak a nyertes pályázatok listáját, hanem a sztenderdeket is, amelyeket a szövetségek maguk állapítottak meg. Tehát ma már nem lehet kérdés. A pályázatok nyilvánvalóan megtörténnek, de annak ellenére, hogy nem kell közbeszerzési eljárást lefolytatni, tehát háromajánlatos meghívással tudják a támogatásban részesülő egyesületek, alapítványok vagy akár sportvállalkozások kiválasztani a kivitelezőjüket, de minden sportági szakszövetség előre meghatározza azokat a limiteket, ami fölé nem lehet menni. Tehát én azt gondolom, hogy kellően alapos előkészítések után megfelelő az átláthatóság ezen a téren. Nem hiszem, hogy ebben probléma lenne, mint ahogy az ellenőrzések sem azt mutatták az elmúlt időszakban, hogy itt bármi titokban vagy nem megfelelő körülmények között zajlott volna.

A limit pedig, amit a képviselő úr említett, a törvényből valóban kikerült a limit, viszont az Európai Unió meghatározta, hogy évente maximum 20 plusz 1 milliárd forintot fordíthatunk a társaságiadó-kedvezmény rendszerén belüli támogatásokra.

(23.10)

Ezzel kell majd most elszámolnunk, hiszen az öt év lejár, az utolsó pályázati időszak kiírása történik meg most áprilisban. Utána el kell számolnunk az Unióval. Én azt gondolom, hogy ez sikeresen fog zajlani, és nagyon bízom benne, hogy egy újabb ötéves ciklust fogunk tudni indítani ezután.

Szilágyi György képviselő úrnak köszönöm az elismerő szavakat, amiket az államtitkár asszony irányába és irányomba tett. Nem nagyon szoktuk meg ezt ellenzéki oldalról.

A stadionberuházásokat illető kritikájára, képviselő úr, azt kell válaszolnom, tudom, hogy önnek érzelmi kérdés a Groupama, viszont azt kell mondjam önnek, ami objektív (Folyamatos közbeszólások a Jobbik képviselői köréből.): a világ öt legjobban üzemeltett stadionja között van. Ez nyilván nem a kormánynak köszönhető, nem feltétlenül a Ferencváros vezetőségének köszönhető, de mindenképpen annak a cégnek, amelyik megfelelő európai tapasztalattal ezt a stadiont üzemelteti. Az ottani rendezvényeknek egyébként töredéke az, ami sportrendezvényeket tesz ki.

És tudom, hogy hajlamosak vagyunk arra, hogy gyorsan elfelejtsük a közelmúlt eseményeit is. Mondanék önnek néhány nézőszámot a Groupama 2015-ös működéséről. Ferencváros-Debrecen, május 10-én, 10 463 néző; Ferencváros-Diósgyőr, április 25-én, 10 114 néző; Ferencváros-Újpest, április 12-én, 20 217 néző; Ferencváros-MTK, ami nem egy kiemelkedő mérkőzés, március 22-én, 8900 néző; Fradi-Győr, március 7-én, 8692 néző. Tehát azt valóban aláírom, hogy a csepeli fieszta egy kiemelkedő esemény volt, hiszen NB III-as mérkőzéseken nemhogy tízezer néző, már az ezer néző is elég tisztes számnak tűnik, de azt gondolom, hogy ha a Grou­pama számait nézzük és viszonyítjuk a legutolsó szezonhoz, amit még az Üllői úti régi stadionban játszott a csapat, akkor több mint 30 százalékos az átlagos nézőszám-növekedés…. (Szilágyi György közbeszólására:) Képviselő úr, a beléptetőrendszer adatait mondom önnek. Én nem tudom, hogy történt-e ebben valami. A beléptetőrendszer szigorúságát tekintve nem hiszem, hogy ebbe bele lehetett volna nyúlni.

Szóval, azt gondolom, hogy azok a stadion­beruházások, amik megtörténtek Magyarországon, valamennyi esetben életképesek. Az egy hosszabb folyamat eredménye lesz nyilvánvalóan, amíg kialakul az az új közönség, amely teljesen más szurkolási morállal, elsősorban a családoknak, a gyerekeknek, a nőknek a mérkőzésekre való kijárásával egy új és más hangulatot teremt, mint ami korábban volt. Van, akinek ez tetszik; van, akinek kevésbé tetszik. Az idő majd eldönti, hogy mi a jó.

Mindenesetre mondok önnek egy európai számot, tisztelt képviselő úr: Németországban a stadion­felújításoknak köszönhetően 40 százalékkal nőtt az átlagos nézőszám, gyakorlatilag minden stadionban telt ház van. Ami viszont nagyon érdekes, hogy a 40 százaléknyi növekedésnek a fele nők, tehát plusz 20 százalék. Tehát magyarul: ahol a környezetet rendezték és a stadionok színvonala, minősége megváltozott, ott valóban a családok, a hölgyek és a gyerekek is kilátogatnak a mérkőzésekre, ami azt gondolom, hosszú távon mindenképpen követendő példa.

Tehát én azt várom az előttünk fekvő törvényjavaslattól, mint ahogy azt már az expozéban is kifejtettem, hogy még jobbá, még gördülékenyebbé, még hatékonyabbá tegye a társaságiadó-kedvezmény rendszerét, amivel, azt gondolom, európai szinten is példaértékű eredményeket értünk el az elmúlt öt évben.

Nagyon köszönöm előre is a leendő támogatásukat, és nyilvánvalóan a politikai vitákat ezután sem fogjuk nélkülözni ebben a Házban - azt gondolom, hogy azért vagyunk itt. Köszönöm szépen a figyelmet és a szót, elnök úr. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból. - Dr. Varga László: Még ha nincs is közvetítés…)




Felszólalások:  Előző  334 - 338  Következő    Ülésnap adatai