Készült: 2024.04.28.07:21:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2016.03.16.), 286. felszólalás
Felszólaló Dr. Mengyi Roland (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  286  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MENGYI ROLAND, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az előterjesztésünk célja, hogy kialakítsa a tagállami szintű nemzeti szabályozást a 2016. május 1‑jé­től alkalmazandó új uniós vámkódexhez, valamint az Európai Bizottság által kidolgozott felhatalmazáson alapuló és végrehajtási rendeletekhez. A szabályozás jelentős részét az uniós vámjogszabályok adják, amelyekhez nemzeti szabályokat csak kifejezetten felhatalmazás alapján, illetve a hatásköri rendelkezések kijelölése, valamint az uniós szabályok jogalkalmazását segítő értelmezése érdekében lehet alkotni.

(20.50)

Az új uniós vámjogi szabályozás legfontosabb célkitűzése a XXI. századi digitális gazdaság vámjog területére történő alkalmazása, az Unió szintjén is egységesített elektronikus rendszerek kötelező és minden lényeges vámügyi tevékenységéhez kapcsolódóan. A vámkódex kimondja, hogy alapvető tagállami hatáskör a vámhatóságként eljáró szervezet kijelölése, amely tekintetében Magyarországon vámhatóságként továbbra is a Nemzeti Adó- és Vámhivatal jár el.

A kódex szabta keretek között hazánk a vámjogi képviselet nemzeti szabályait, a szankciórendszert, valamint a vámösszegek beszedésére vonatkozó szabályokat alakítja ki. Az uniós rendelkezések értelmezését illetően a nemzeti szabályozás csak a legszükségesebb rendelkezéseket igyekszik törvényi szinten megjeleníteni. Ilyenek az ügyfelek védelme érdekében meghatározott igen fontos garanciális szabályok, valamint a vámtitokról való tájékoztatás vagy a meghallgatás joggyakorlása.

Pontosításra kerülnek olyan eljárási szabályok is, mint a vámhatósági döntés érdekében benyújtott kérelmek kezelése, vámellenőrzési határidők, illetve jogorvoslati eljárásokhoz kapcsolódó határidők. A javaslat a vámhatóság diszkrecionális jogkörét is megállapítja. Ez alapján a hatóság szabja meg a vám- és adójogszabályok súlyos vagy ismételt megszegésének feltételrendszerét, valamint a fizetési könnyítések és a biztosítékmentesség biztosításának feltéte­leit is.

A javaslat legfontosabb szabályozási tárgykörei a következők. Az új uniós vámkódex lehetőséget biztosít a tagállamoknak arra, hogy meghatározzák azokat a feltételeket, amelyek mellett a vámjogi képviselő szolgáltatást nyújthat abban a tagállamban, amelyben letelepedett. A vámjogi kedvezmények legtöbbje az úgynevezett engedélyezett gazdálkodói státuszhoz kötött, amelynek megszerzése szigorú feltételrendszeren alapszik. Az uniós szabályozás itt már szakmai képzettségi elvárásokat is előír. A vámjogi szankciók kifejezetten tagállami jogalkotási hatáskörben vannak, az uniós vámjog csupán a szankciók fajtáit határozza meg. Az, hogy a szabályozás a jelenlegihez képest jóval egyszerűbb és nagyobb mértékű kedvezményt teremt a jogsértést önként felfedő gazdálkodók számára, nagy könnyítést jelenthet. Az adóeljáráshoz hasonlóan a vámigazgatási bírságnak is van minősített esete. A már bevált gyorsított eljárás alkalmazási köre is bővül. Általánosan alkalmazható lesz a helyszíni ellenőrzések során feltárt jogsértéseknél alkalmazható lefoglalási és elkobzási intézkedések lehetősége is.

Az Uniónak saját forrást jelentő vámbevételek pontos analitikájának kialakítása és az Unió felé történő teljesítések időkereteinek biztosítása érdekében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2016-tól biztosítja a vám- és adófolyószámlák egységes vezetését. A központi vámkezelés az uniós vámjog egyik új egyszerűsítése, amely az engedélyezett gazdálkodók számára azt teszi lehetővé, hogy több tagállamra kiterjedő vámügyleteik során a székhelyük szerinti tagállam vámhatóságánál intézhessék adminisztrációs kötelezettségeiket. A javaslat a vámtitok megosztására vonatkozó szabályok tekintetében valamennyi jogszabály által védett titokra kiterjeszti a megőrzési kötelezettséget. A vámjogi szabályozáson kívül szükséges más törvények módosítása az új vámjogi szabályozással összefüggésben, amelyet a javaslatban külön fejezetben találunk.

Tisztelt Ház! Az új uniós vámjogi szabályozás egyszerűsíteni fogja a kereskedelmi eljárásokat, hatékonyabb vámellenőrzést tesz lehetővé, csökkenti az üzleti vállalkozásokat terhelő költségeket és adminisztratív terheket. A jogszabály ezenfelül a jogkövető magatartást ösztönzi, és arányos büntetésekkel sújtja a jogsértő cselekményeket, átvéve az adózási szankciókból a rosszhiszemű magatartáshoz fűződő súlyosabb szankciómértéket.

Mindezekre tekintettel kérem, hogy támogassák a javaslatot. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  286  Következő    Ülésnap adatai