Készült: 2024.05.16.10:10:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2004.12.20.), 30. felszólalás
Felszólaló Kiss Péter (MSZP)
Beosztás a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:33


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS PÉTER, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Képviselő Úr! Szeretnék csatlakozni az utolsó szavaihoz, mondataihoz, jókívánságaihoz, hiszen év végén értékelve, azt hiszem, ezek a pillanatok azok, ahol az erőfeszítésért, azokért a kevéske, de meglévő közös pontokért is indokolt köszönetet mondani, amelyek reményt jelentenek a következő évekre nézve ahhoz, hogy fontos, nagy nemzeti kérdésekben mégiscsak sikerül szót érteni, legalábbis abban, hogy mely fórumokon hogyan és milyen közelítésben kell ezeket tárgyalni.

Egyetértek a képviselő úrral abban, hogy jelentős nagy nemzeti kérdések fóruma a parlament, az Országgyűlés, és mint ilyen kell hogy ezt a fórumot tiszteljük azáltal is, hogy a legfontosabb nemzeti kérdésekben itt folytatjuk le a vitát, hogy az általunk javasolt fontos felvetéseknek ez fóruma legyen, és hogy a parlamentet megtiszteljük nemcsak fizikai jelenlétünkkel, hanem kezdeményezéseinkkel a parlamenti ellenzéket a kormányzati oldalról, s a parlamenti ellenzék természetesen kezdeményezésével a kormányoldalt. Nos, erre vonatkozóan a 2004-es év némi biztató jelektől eltekintve igazán nem jó példa a későbbiekre nézve. Ebben egyetértek önnel is és elnök asszonnyal is.

Mégis, mivel indokolt precíz elemzésből kiindulni, ha véleményt mondunk, nemcsak az érzelmeinkből, érzéseinkből, indokolt néhány szót a számokról, a tényekről is szólni. Az év egészére 108 törvényjavaslat és 11 határozati javaslat elfogadását kérte a kormány, tehát a tavaszi és az őszi ülésszakra egyaránt. Ebből 87-et nyújtottunk be, és 67 esetben történt meg elfogadás az év egészére vonatkozóan. Ezen túl pedig további 39 törvényjavaslat elfogadását kértük, ami programon túli törvényjavaslat volt. Így most a kassza úgy néz ki, ha a számok nyelvén szólunk, hogy mintegy 102, a kormány által benyújtott új törvényjavaslatot fogadott el az Országgyűlés végül is, és eközben a 108 tervezetthez képest egy jelentős munkát takar, de egy jelentős eltérést is az eredeti törvényalkotási menetrendtől.

Azt hiszem, megvan annak az oka, hogy nem a pontos menetrend szerint haladt az Országgyűlés, ezért szeretnék is a parlament pártjainak köszönetet mondani. Megvan az oka egyrészt azokban a negatív jelenségekben, erre majd magam is kitérek, amit a frakcióvezető úr megemlített, ami a parlamenti pártok közötti egyetértés hiányából származik, másrészt megvan az oka természetszerűleg a kormányváltásból következően, hiszen 2004. második félévében, tehát az őszi félévben bár számszerűen nagyon jó teljesítményt mutatott a törvények elfogadásával a parlament, hiszen a tervezett 47 törvényhez képest 48 törvényt fogadott el, mégis a tervezett program 47 törvényéből mintegy 20 került csak elfogadásra, és 28 programon kívül, természetszerűleg az új kormány új programjának megfelelően. Ez a magyarázata a jelentős eltérésnek a törvényalkotási program és a megvalósult, elfogadott törvények között.

A másik ok, amiről már szóltam, tartalmi, a politikai vitából következő ok. Vannak olyan ügyek, ide sorolom legnagyobb fájdalmaim egyikét, a kisebbségekről, a kisebbségi választásról szóló törvényt, amelyben négypárti konszenzussal ugyan eredményre jutottunk, itt van a Ház előtt egy javaslat, amely fontos mindannyiunk számára, olyan törvény, amely a kisebbségi önkormányzatok többségének a támogatását is bírta, mégsem haladhatunk benne tovább; kétharmados törvény lévén a legnagyobb ellenzéki párt, a Fidesz későbbi véleménymódosítása, mai nemleges véleménye akadályát jelenti, hogy most közös erőfeszítéssel az etnobizniszt megakadályozó törvényt alkothassunk.

Ilyen az ön által ügynöktörvénynek nevezett ügy is, amelyben pártolom azt az álláspontjukat, amely a teljes nyilvánosság kérdését vetíti előre. Egy törvényben lehetséges szabályozni úgy a jogi anyagot, amelyik az önök által kívánt megoldást is eredményezheti. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) S ide tartozik természetesen az ÁSZ-alelnökök, az alkotmánybírák elmaradt jelölése, és így tovább.

Summa summarum, szeretnék köszönetet mondani az Országgyűlés minden képviselőjének, a Ház vezetésének a kormány nevében azért, hogy a megváltozott helyzetben képes volt és kész volt arra, hogy az új kormány programjához igazított törvényalkotási programot valósíthassunk meg eredménnyel a második félévben. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai