Készült: 2024.04.29.18:59:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Vonza András
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VONZA ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A magyar gazdaság, ezen belül az agrárgazdaság mélyreható változások korát éli, mivel az uniós csatlakozás közelsége miatt fel kell gyorsítani felkészítését a megnyíló közös piacból adódó kihívásokra, versenyhelyzetre.

A polgári kormány az elmúlt évben hozott intézkedéseivel ezt a korszakváltást kívánta megalapozni. Az elmúlt évben a parlament megszavazta az agrártörvénycsomagot, amely egy új törvényről, a Nemzeti Földalapról szóló törvényről és két törvénymódosításról szól: a földtörvény módosításáról, illetve a földkiadó és földrendező bizottságokról szóló törvény módosításáról. Ehhez kapcsolódik a családi gazdaságok létrehozásáról, nyilvántartásba vételéről, működéséről, valamint kiemelt támogatásáról szóló kormányrendelet, illetve a családi gazdálkodók és más mezőgazdasági kis- és középüzemek kedvezményes hitelfelvételéhez kapcsolódó kamattámogatásról és állami kezességvállalásról szóló kormányrendelet.

Ezzel az intézkedéssorozattal a kisméretű, gyakran tőkeszegény, családi alapon szerveződő egyéni gazdálkodók számára komplex programot hirdetett meg a kormány, amely egységes keretbe foglalja a már korábbi években is működött különböző kedvezményeket a földalapú támogatásoknál, gazdahitelnél, kiegészítve azokat a kormány 10 milliárd forintnyi külön támogatásával és mintegy 100-150 forintnyi nagyságú kedvezményes hitelkonstrukcióval.

A program megalapozza e gazdaságok versenyképességét, felkészíti azokat az uniós időszak kihívásaira, műszaki-technikai fejlesztésük felgyorsításával esélyt teremt számukra a hazai és külpiacokon való eredményes megjelenésre is. Ez utóbbit közvetett módon szolgálja a zöldség-gyümölcs ágazatban kiépítésre kerülő termelő, értékesítő szervezetek - a köznép nyelvén: tészek -, továbbá a beszerző, értékesítő szervezetek működésének kiemelt támogatása, fejlesztéseik referálása.

A program részeként a családi gazdaságok regisztrációjukat követően igénybe vehetik mindazokat a támogatásokat, amelyeket a mezőgazdasági termelők számára a kormányzat biztosít. Ezen támogatási feltételek is megjelentek az elmúlt évben. A korábbi években mindig a tárgyévben jelent meg ez a miniszteri rendelet, most december hónapban ezt is megismerhették azok, akiket ez érdekel.

Ezen felül azonban további kiemelt támogatásokat biztosít részükre a kormányzat a földalapú növénytermesztési támogatások rendszerében, a beruházási támogatások körében - gépbeszerzések, építési, ültetvénytelepítési beruházások.

Engedjék meg, hogy kiragadjak egy példát: a családi gazdálkodók 300 hektáros földterületnagyságig önerő nélkül termőföldet vásárolhatnak. Amennyiben a már meglévő termőföldjüket 100 hektáros nagyságra kívánják bővíteni, akkor is nyilvánvalóan önrész nélkül és teljes kamattámogatással, tehát kamat nélkül tehetik ezt, húszéves futamidővel és egyéves tőketörlesztési türelmi idő mellett. Ilyen feltételek korábban a magyar mezőgazdaságban nem voltak.

Szeretném hangsúlyozni, hogy mindezek a változások nemzeti érdekkörben történnek, nemzeti érdekkörben maradnak azok a jó irányú folyamatok, amelyek a mezőgazdaságban megindultak.

 

(9.20)

 

Nincs igazuk azoknak, akik ennek ellenkezőjét állítják, hisz a törvények is megmutatják azt az utat, amelyet a mezőgazdaságnak be kell járni.

Tisztelt Ház! A vázolt komplex program rendkívüli érdeklődést váltott ki minden településen az ország mezőgazdaságból élő lakosságának körében. A rendszerváltást követő időszakban létrejött, egyéni tulajdonon alapuló gazdálkodás korszerű alapjait teremti meg, hozzájárul a családi alapon szerveződő gazdálkodás kiteljesítéséhez, a vidéken élők megélhetésének javításához. A családi gazdaságok programjának beindításán túl hasonló nagyságrendű feladat az agrárágazat európai uniós integrációja a hozzá tartozó intézményfejlesztéssel együtt. Az agrárágazatnak ugyanis a közeljövőben fel kell készülnie az uniós csatlakozásra, fokozatosan át kell vennie az Unió előírásait, a támogatási rendszer területén is ki kell építeni a jövőbeni uniós támogatások igénybevételéhez szükséges intézményrendszert. Mindezek együttesen valóban korszakváltást igényelnek az agrárpolitikában.

Szeretnék még reagálni a képviselő úr által elmondottakra: az tökéletesen úgy van, hogy ugyanolyan feltételeket kell biztosítani a magyar termelők részére is, mint amilyen feltételek mellett az európai uniós termelők is gazdálkodnak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai