Készült: 2024.04.29.19:07:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.), 22. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tegnap indulatos megnyilatkozásokat hallhattunk a kormánypárti oldalról, például Pokorni Zoltán pártelnök úr részéről, amikor világossá tettük, bizonyítékokkal támasztottuk alá: a miniszterelnök EU-hoz való, gyakran kiismerhetetlen hozzáállása, személyének ellentmondásos nemzetközi megítélése, a kormánya által követett agrár- és vidékfejlesztési politika, a kormánya által nem megfelelően kiépített támogatásfogadó intézményrendszer is hozzájárult ahhoz, hogy kedvezőtlenné vált az ország számára az EU Bizottság támogatási tervezete.

Ha mindehhez hozzávesszük: az idei gazdasági növekedési kilátások az 50 százalékát érik el a Fidesz ígéretének, és a recessziós jelek erősödése érzékelhető az országban, akkor mindezekkel együtt különös jelentőséggel bír a kormány viszonya a gazdaság szereplőihez. Különös jelentősége van annak, hogy a gazdaság szereplőivel kapcsolatban mennyire kiszámítható, mennyire szavahihető a kormány, mennyire avatkozik bele a gazdasági szereplők kapcsolati rendszerébe, hogyan kezeli a kormány a támogatásokat, hogyan működteti azokat az intézményeket, amelyekkel a gazdaság szereplői nap mint nap találkoznak, mekkora felelősséget vállal döntéseiért a kormány. Ha a válaszadást őszinte szándékkal közelítjük meg - kormányoldalon is -, akkor az ellenzéki kritikára adott indulatos megnyilatkozások teljes mértékben megalapozatlanok. Vegyük sorra, tisztelt Ház!

A kormányoldal ellenállt a szocialisták adócsökkentő javaslatának, pedig a gazdaság ezt várta, a Fidesz ezt ígérte. A Dunaferr 2000-ben fennállása óta a legeredményesebb évet zárta, majd a kormány kiszámíthatatlan, átláthatatlan lépéseivel a miniszterelnök emberei által elérték, hogy 2001 a legeredménytelenebb éve legyen a cégnek. 2000. év végén Orbán Viktor még nemzeti vagyonként tekintett Bábolnára, ma a törvényeket semmibe véve akarja embereinek juttatni.

Ahelyett, hogy a közpénzeket tiszta versenyben, esélyegyenlőséget biztosítva, átlátható módon költenék el, mindezt a Magyar Fejlesztési Bank közbeiktatásával, közmorált sértő módon teszik. A versenyt kizárva, a miniszterelnök emberei által kiagyalt univerzális csodavállalatokhoz terelik az adófizetők pénzét; lásd Vegyépszer, Happy End, Defend Kft.

Miközben a hazai vállalkozások - hamis ideológiába bújtatott - támogatását hangoztatják, százmilliók tűnnek el a felelős miniszter testvérének közreműködésével létrehozott, magyar vállalkozókat nélkülöző cégek hálójából. A Postabank vezetői futószalagon váltják egymást, miközben egybemossák a banki és kormányzati érdekeket. Miközben a Postabank egykori vezetői közül négy év alatt senkit nem vontak felelősségre, a miniszterelnök elejtett embere ellen néhány hónap alatt elkészült a vádirat is.

A kormány, a miniszterelnök felelősségét azonban senki nem akarja vizsgálni, a felelősséget pedig végképp nem vállalja senki. A miniszterelnök barátai láthatatlan kezekkel formálják az intézmények, az állami cégek működését; lásd Szerencsejáték Rt., APEH, Posta. A repülőtér fejlesztésénél a miniszterelnök embere egy új helyzet teremtésére rendhagyó, a nemzetközi szabályokat semmibe vevő módszert alkalmaz. Ezek után nincs miért rácsodálkozni a Financial Times cikkére: befektető partnerként ismét megkérdőjeleződött a magyar kormány megbízhatósága.

Tisztelt Ház! Hosszasan lehetne sorolni a kormány kedvezőtlen megnyilvánulásait a gazdaság szereplőivel szemben, amely szerepvállalásról bizony nem alakul ki kedvező kép. Közös érdekünk, hogy alapvetően változtassunk az ilyen kormányzati hozzáálláson. A gazdaság szereplőinek jogos elvárása, hogy a kormányzat tevékenysége, döntései, viszonya a gazdaság szereplőihez egyidejűleg legyenek jogszerűek, ésszerűek és morálisan is elfogadhatók. Átlátható, nyílt, nyilvános módon szülessenek meg a döntések, ezekért vállalja mindenki a felelősséget. Ne csak azoktól várjuk el a felelősségvállalást, akik nem rendelkeznek a felelősségtől mentesítő kapcsolati rendszerrel! Törvényekkel biztosítsuk a gazdasági szereplők számára oly fontos intézmények hatékony, szükség szerint független működését.

Tisztelt Ház! Ezeket az elvárásokat ez a kormány nem tudta beteljesíteni. Mi tisztában vagyunk a felelősségünkkel.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai