Készült: 2024.04.29.18:58:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.), 181. felszólalás
Felszólaló Dr. Pálinkás József
Beosztás oktatási miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  181  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÁLINKÁS JÓZSEF oktatási miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Szerencselovagok az oktatás környékén is megjelennek. De mielőtt a konkrét, alapítvánnyal kapcsolatos kérdésére válaszolnék, hadd nyugtassam meg a képviselő urat és a tisztelt Házat, hogy a gyerekeket, akik a legfontosabbak ebben az ügyben, nem érte sérelem, hiszen a közoktatási törvény előírja a magyar államnak és rajta keresztül az önkormányzatoknak a közoktatási ellátás kötelezettségét. Ez a kötelezettség maradéktalanul teljesül, és ezen iskola valóban törvénysértő és szomorú bezárása ellenére természetesen azok a gyerekek, akik ebbe az iskolába jártak, továbbra is járnak iskolába, a székesfehérvári önkormányzat teljesíti közoktatási ellátási kötelezettségét.

Képviselő Úr! Magyarországon többféle iskola működik: önkormányzati, alapítványi, magániskolák, egyházak által működtetett iskolák, és működnek úgynevezett külföldi iskolák, olyan iskolák, amelyek a két állam, Magyarország és egy másik állam közötti megállapodás alapján működnek. Nos, ez az iskola egyik sem és mindkettő, hiszen egy magyarországi alapítvány a kicsit furcsa nevű Magyar-British International School Alapítvány, amely - az angol és a magyar nyelvet már kellően keverve a nevében is - működteti ezt az iskolát.

Ez az iskola természetesen működési engedélyt kapott - nem az Oktatási Minisztériumtól, hiszen nem ez a feladata - a II. kerületi önkormányzattól, majd a székesfehérvári önkormányzattól kapott engedélyt arra, hogy ott is nyisson egy telephelyet. Az Oktatási Minisztérium azt vizsgálja, hogy az önkormányzat jegyzője alapján hozzá eljuttatott határozat megfelel-e a követelményeknek, azaz az adott iskola iskolaként működik-e, és ezután intézkedik a normatíva folyósításáról, mint ahogy ezen intézet, ezen iskola esetében is rendelkezett a normatíva folyósításáról mindaddig, amíg az iskolát be nem zárták. Természetesen az iskola bezárása után megszüntette a normatív támogatást.

Azt, hogy egy alapítvány megszüntet egy iskolát, és a szülőknek olyan ígéreteket tesz, amelyeket később nem vált be, azt gondolom, bíróság előtt kell elrendezni. Jelen iskola esetében a szülők erre valóban gondolhattak volna, és nagyobb gondossággal járhattak volna el, hiszen ha a mai magyar közoktatási viszonyokat tekintjük, a közoktatásban 1,2 millió forintot kérni tandíjként elég hajmeresztőnek tűnik. A szülők is végiggondolhatták volna azt, hogy vajon az iskola képes-e teljesíteni a feladatait, és vajon mi az az ellenérték, amelyet 1,2 millió forintért plusz az állami normatíváért az iskola ezeknek a gyerekeknek nyújt.

Gondatlanul járnak el tehát azok a szülők is, akik olyan szolgáltatást vásárolnak, amely feltehetően nem áll arányban azzal az értékkel, amit ezért kifizettek. A tisztelt szülőknek tehát bíróság előtt kell kérniük, követelniük azt, ha becsapták őket. Az oktatás és az oktatás irányítása ebben a kérdésben hibát nem követett el, hiszen minden olyan esetben, amikor erre szükség volt, megkérte azokat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) az engedélyeket, amelyek szükségesek egy iskola működtetéséhez.

Kérem a képviselő urat válaszom elfogadására. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  181  Következő    Ülésnap adatai