Készült: 2024.09.21.23:11:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2004.05.18.), 10. felszólalás
Felszólaló Fogarasiné Deák Valéria (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FOGARASINÉ DEÁK VALÉRIA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! A napokban megjelentek, megjelennek a nemzeti civil alapprogram pályázatai. Mintegy 6 milliárd forint költségvetési pénz, amiről az alapprogram kollégiumai dönthetnek, amit civil szervezetek, egyesületek, szövetségek, alapítványok kaphatnak meg. Az összeg tetemes, sohasem volt még ennyi. Csak egy példát hadd említsek: Az NCA Közép-magyarországi Regionális Kollégiuma 761 millió forintot oszthat el, egymaga majdnem kétszer annyit a budapesti és Pest megyei civil szervezeteknek, mint amennyi pénz a tavalyi költségvetésben a magyarországi összes civil szervezet számára működésre elosztható volt.

Az összeg tetemes tehát, mégsem csak ezért mondhatjuk el büszkén itt a parlamentben, igenis büszkén, hogy a nemzeti civil alapprogramról szóló törvény történelmi jelentőségű lépés a civil szektor és az állam, a civil szektor és a politika viszonyában. A szocialista-szabad demokrata kormány és a parlament az NCA intézményével már nem irányítani akarja a civil szervezeteket, hanem a szervezésben, a finanszírozásban valódi partnerként viselkedik. Igen, a civil partnerség elve alapján, a nemzeti civil alapprogram civil többségi részvétellel működik.

E program révén az állam a szervezetek működését támogatja értékszempontok, ideológiai cövekek törvénybe foglalása nélkül. Azt jelzi, hogy a társadalom a civil önszerveződést önmagában értéknek tekinti. Az üzlettől és államtól függetlenül létező közösségeket, az állampolgári személyes aktivitást elismeri és támogatja, függetlenül attól, hogy mely körben, mezőben, szférában, területen, mely oldalon vagy zászló alatt működnek. Egészen pontosan: az NCA pénzelosztási felfogásával, ha úgy tetszik, filozófiájával a politika eszköztárából kivettük a civil szervezetek támogatásának egyik alapvető formáját. És ez a lényeg, mert a nemzeti civil alapprogram valóban politikasemleges döntési rendszert eredményezett.

Tisztelt Ház! Megjelentek a pályázatok, amelyek révén mintegy 6 milliárd forint jut el a szervezetekhez. Ettől fellélegezhetnek, megteremthetik a professzionális működés feltételeit, a még több erőforrás mozgósításának lehetőségeit, és ezen a ponton fog “megtérülniö a civil alapprogramba történő állami befektetés akkor, amikor a civil szervezetek részéről még több energia, ötlet, segítség, tudás és önkéntes tevékenység csatornázódik be az állami közfeladatok ellátásába. Mert a civil-állami együttműködésnek ez a motorja. Az állam segítséget, támogatást kap a civil szervezetektől saját feladatainak jobb színvonalú, teljesebb körű ellátásához. Még akkor is így van ez, ha gyakran kritikában, ellenjavaslatban, alternatív megoldások kimunkálásában jelenik meg a segítség. Még akkor is így van ez, ha mi, állami döntéshozók nem érezzük feltétlenül barátságosnak a civil fellépést.

Kedves Képviselőtársaim! Kérem önöket, saját környezetükben is terjesszék, propagálják a pályázat lehetőségét. Kérem, terjesszük a lehetőséget, vigyük mi is a hírét, de tartsuk magunkat távol a döntésektől. Azokat a civilekre bíztuk, és nekik is kell élniük ezzel a lehetőséggel. Eddig ezt felelősséggel, példásan tették, és minden bizonnyal így lesz ez a jövőben is.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai