Készült: 2024.04.27.12:14:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (2015.10.19.), 352. felszólalás
Felszólaló Sallai R. Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. És hadd fejezzem ki bizalmamat, hogy talán még hátha nem az utolsó, ebben a ciklusban még egyet-kettőt megpróbálok majd, ha megengedi.

Némi óvatossággal kezdem el napirend utáni felszó­lalásomat, hiszen Lukács képviselőtársam, földim azt mondta, hogy a kormányzat egészségügyi ámok­­futásának lehetünk szemtanúi. Majd végig­menve a napirend utánikon, láttuk azt, hogy nemcsak egészségügyi ámokfutásról van itt szó, hanem itt van oktatási ámokfutásról, vidéki ámok­futásról, nemzeti örökségeket gyalázó ámokfutásról és számos más olyan ámokfutásról, ami semmi­képpen nem szolgálhatja az ország érdekeit. Kérem, nézzék el nekem, de napirend utánra mindenképpen be akartam hozni szűkebb szakmámnak, a termé­szetvédelemnek a problémáját, hiszen miután múlt héten meghirdetésre kerültek a termőföld-privati­zációval érintett földrészek helyrajzi számai a Nemzeti Földalap honlapján, nyilvánvalóan mára kiderült az, hogy azon kormányzati állítás, mely szerint ez természeti értékeket nem fog érinteni, nem igaz, sőt nyilvánvaló hazugság volt. Hiszen a Natura 2000-es site-okat, tehát az Európai Unió élőhely­védelmi és madárvédelmi irányelve alapján kijelölt úgynevezett Natura 2000-es területeket, amiket szántóként az állam tulajdonolt, nyilvánvalóan kije­lölte értékesítésre.

Ezek a Natura 2000-es területek azok, ame­lyekkel 2004-ben nagy büszkeséggel vonultunk az Európai Unióba, hogy ők élnek Pannóniában, ezek azok az örökségek, amelyekkel gazdagítjuk az Euró­pai Uniót és része leszünk az Uniónak, és ezek azok a területek, amelyek országos védett területekhez kapcsolódva fokozottan védett fajok élőhelyeiként vonul­tak be az uniós védettségi szintet fenntartó hálózatba. Ezen területek értékesítése azért jelent kiemelt veszélyt, hiszen alapvetően a fajok nem pont­szerűen élnek egy-egy élőhelyen, nem tudnak megmaradni egy-egy pici védett területen, és az ország megközelítőleg 20 százalékát kitevő Natura 2000-es hálózatnak közel a fele teljes mértékben át is fed a korábban hazai jogrendszerben védetté nyilvánított földekkel. A többi pedig nagyjából ennek a pufferterülete, olyan ökológiai folyosók része, ami a fajok vándorlásához, megtelepedéséhez szükséges.

Ezek a Natura 2000-es területek olyannyira védettek, hogy ezek azok, amelyek egységesen, mondjuk, támogatási alapot adnak a magyar gazdál­ko­dóknak, hogy amennyiben természetvédelmi fela­datokat vállalnak el, akkor kiegészítő támo­ga­tásokhoz jussanak. Ugyanígy nem pusztán a Natura 2000-es kiegészítő területalapú támogatást kap­hatják meg a gazdálkodók, de erre épül az agrár-környezetgazdálkodási programnak is számos eleme, amely pont idén november 7-én kerül meghir­detésre, és ezen területekre építetten lehet csatla­kozni gazdálkodóknak a védett értékek fenntartását ösztönző mezőgazdasági tevékenységhez.

A kormányzat tehát hazudott, európai uniós védett területek kerültek kijelölésre, ami önmagában a természetvédelemben egy nagyon-nagyon komoly probléma, és nagyon-nagyon sok aggályt vet fel védett értékek megmaradása szempontjából, de még nagyobb probléma az, hogy az összes terület egyál­talán kijelölésre került, és nem pusztán a védett területek szempontjából fontos ez.

Látható az, amiről a mai nap folyamán már szó volt itt a parlamentben, hogy statisztikai adatok egyértelműen azt támasztják alá, hogy a kormány rossz úton jár. Rossz úton jár, mert az őáltala hangoz­tatott célcsoport, a kis- és közepes gazdál­kodók mértéke úgy csökken folyamatosan, hogy gyakorlatilag nem arról beszélhetünk, hogy a Fidesz nem tudta megállítani a korábbi tíz évben megindult, tehát a 2000 és 2010 közötti romlását ezen kisgaz­dálkodói szektornak, hanem felgyorsította azt, és az első három éve során gyakorlatilag felgyorsította azt a folyamatot, amelyben az öt fő alatti mezőgazdasági termelők bármilyen szinten is meg tudnak maradni. Ez a folyamat az, amellyel Magyar Zoltán képvi­selőtársam által a nemzeti vidékstratégia kálváriáját említve szóvá lehet tenni, hogy nem pusztán nem valósítja meg a terveket, nem pusztán megállít egy negatív folyamatot, hanem felgyorsítja és halmozza ennek a problémáit.

Tehát úgy, mint ahogy az ámokfutásról az egészségügyben, a vidéki iskolákban, nemzeti örök­ségünk védelmében beszélhetünk, így sajnos Magyar­­ország mintegy 8 millió állampolgárát érintő vidéki ügyekben is ugyanezt tapasztaljuk, és ahol a védett értékek állapota romlik, ott mindig a helyi közösség, a vidéki értékeknek otthont adó területnek az állapotán is lemérhetjük ezt a pusztulást. Együtt pusztul a magyar természeti örökség és a magyar társadalom, és ennek a megállítására még mindig lenne lehetősége a kormánynak, amire ezúton szeretném megkérni. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai